جراحی های چاقی

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

اضافه وزن به مقدار کم در طول زندگی مشکلی ایجاد نمی ‌کند، اما وقتی تبدیل به چاقی می‌ شود؛ مشکلات زیادی را برای فرد رقم می ‌زند. برای کاهش این وزن اضافه، راه‌ های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش‌ ها، جراحی بای پس معده است. انجام این عمل و به دنبال آن کاهش وزن، باعث می‌ شود تا دچار مشکلاتی مانند فشار خون، کبد چرب و دیابت نشوید. طبق تحقیقات انجام شده، روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده نوسانی بوده و در بعضی دوره ‌ها زیاد و بعضی اوقات کم است. در ادامه مقاله به طور کامل با مراحل کاهش وزن با عمل بای پس معده آشنا خواهید شد.

میانگین کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چقدر است؟

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به وزن اولیه شما بستگی دارد. معیاری که طبق آن اضافه وزن شما سنجیده می ‌شود، فاکتور شاخص توده بدنی (BMI) است. افرادی که شاخص توده بدنی بالاتر از 25 دارند، دارای اضافه وزن هستند. فراموش نکنید، BMI بالاتر از 35 خطرناک است و باید حتما به دبنال بهترین جراح چاقی در مشهد یا شهرهای مطرح دیگر باشید تا مشکل اضافه وزن خود را درمان کنید.

پس می‌ توان گفت که با توجه به وزن اولیه شما، کاهش می ‌تواند تا 50، 60 کیلوگرم هم باشد. به عنوان مثال اگر با سنجش مقدار BMI شما مشخص شود که وزن ایده آلتان 70 کیلوگرم است اما شما 100 کیلوگرم هستید؛ میزان اضافه 30 کیلوگرم است که بعد از عمل به مرور زمان حدود 30 کیلوگرم کم می ‌کنید.

عوامل موثر بر روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

در عمل جراحی بای پس، هیچ بخشی از معده برداشته نمی ‌شود؛ فقط حجم آن کم می‌ شود. برای کاهش حجم معده هم بخشی از آن از سیستم گوارش جدا شده و بعد از کوتاه کردن روده، آن را به بخش فوقانی متصل می‌ کنند. بنابراین ظرفیت معده برای دریافت غذا کم شده و در نتیجه کاهش وزن رخ می ‌دهد. با این حال عوامل موثر دیگری هم هستند که روی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده تاثیر می ‌گذارند.

 • استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • عدم تحرک بدنی و ورزش
 • اضطراب و افسردگی
 • بازگشت به رژیم غذایی ناسالم
 • تجربه تروما
 • عدم حمایت روحی مناسب از خانواده

هریک از عوامل مطرح شده، در روند کاهش وزن و حتی افزایش آن موثرند. به عنوان مثال مشکلاتی مانند تجربه اضطراب و افسردگی اغلب باعث افزایش وزن می ‌شود. گاهی مواردی مانند ورزش و تحرک بدنی، دوری از مشروبات الکلی و مواد مخدر و برنامه ریزی دقیق برای یک رژیم غذایی سالم، می‌ تواند این روند را بیش از انتظار افزایش دهد. در این صورت شما شاهد کاهش وزن بیشتری خواهید بود و به پشیمانی بعد از عمل بای پس معده دچار نمی شود.!

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به چه شکل است؟

به طور خاص می ‌توان گفت مهم ‌ترین دلیلی که افراد به سراغ عمل بای پس می ‌روند، کاهش وزن است. این روند کاهش وزن در افراد مختلف متفاوت است. بررسی ها نشان می دهد، حدود 70 درصد از وزن در همان سال اول، بعد از جراحی بای پس کاهش پیدا می‌ کند.

این روند در ابتدا به دلیل رژیم غذایی مایعاتی که دارید، سریع است اما رفته رفته کند می ‌شود. بنابراین نکته مهم در این دوره این است که نا امید نشوید، زیرا کاهش وزن اگر به صورت پایدار و آهسته باشد؛ نتیجه طولانی ‌تری دارد.

اگر بخواهیم روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده را براساس بازه ‌های زمانی تقسیم بندی کنیم؛ به شکل زیر است:

کاهش وزن با عمل بای پس معده در 3 ماه اول

بعد از عمل بای پس، به مدت یک ماه باید رژیم مایعات و غذاهای نرم داشته باشید. بنابراین روند کاهش بسیار شدید خواهد بود. اغلب افراد در سه ماه اول بین 15 تا 20 درصد از وزن خود را از دست می‌ دهند. بعد از این مدت، به دلیل اینکه دیگر رژیم مایعات ندارید؛‌ کاهش وزن کمتر می‌ شود.

کاهش وزن بعد از عمل بای پس در سه ماه دوم

سه ماه دوم بعد از عمل، تقریبا 50 درصد از اضافه وزن خود را از دست داده ‌اید. در این مدت باید ورزش را شروع کرده و رژیم غذایی شما علاوه بر مایعات، شامل غذاهای خشک هم باشد. با این حال هنوز نمی‌ توانید حجم غذای زیادی مصرف کنید.

روند کاهش بعد از 12 ماه چگونه است؟

هنگامی که حدود یک سال از عمل جراحی شما گذشت، می‌ توانید انتظار داشته باشید که نزدیک به وزن ایده آل خود شده ‌اید. به این دلیل که چیزی حدود 70 تا 80 درصد از اضافه وزن شما در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، از بین رفته است. در این دوره رژیم غذایی شما تثبیت شده و نباید بیش از حد مجاز غذا میل کنید.

پس از 18 ماه بدن چه فرمی می گیرد؟

از این به بعد مقدار کاهش وزن بسیار آرام بوده زیرا بخش عمده ‌ای از آن را از دست داده ‌اید. بهتر است بعد از ماه 18 باید مراقب وضعیت خود باشید. مصرف غذاهای چرب و پرکالری، عدم استراحت کافی و ورزش می ‌تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند.

رسیدن به وزن ایده آل پس از عمل بای پس معده

رسیدن به وزن ایده آل پس از عمل بای پس معده

 1. مصرف مایعات برای جلوگیری از کمبود آب، لازم است. مقدار آن با توجه به شرایط فیزیکی هر فرد و با نظر پزشک تعیین می‌ گردد.
 2. سعی کنید مایعات را در بین وعده های غذایی مصرف کنید.
 3. در صورتی که مایعات را همراه با غذا مصرف کنید، مقداری از انرژی غذا هدر رفته و صرفا حجم معده خود را اشغال کرده اید.
 4. با سرعت کم غذا خورده تا دچار حالت تهوع نشوید. آرام غذا خوردن به هضم بهتر غذا و از طرفی کاهش وزن کمک می کند.
 5. بهتر است بیشتر پروتئین مصرف کرده و از طرفی غذاهای چرب را کاملا از منوی هفتگی خود حذف کنید.
 6. نوشیدنی های شما نیز باید بدون قند و چربی باشند. این نکته روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده را بسیار سریع تر می کند.
 7. مصرف کافئین به هر شکل را محدود کرده و اصلا الکل ننوشید.
 8. داروها و مکمل های غذایی مورد تایید پزشک را روزانه مصرف کنید.

با رعایت این موارد، دیگر مشکلی برای رسیدن به وزن ایده آل خود نخواهید داشت و شاهد بازگشت وزن بعد از عمل بای پس نخواهید بود.!

جدول کاهش وزن بعد از عمل بای پس

جدول زمانی کاهش وزن بای پس معده

پیش بینی میزان کاهش وزن بعد از بای پس معده

به کمک روش زیر میتوانید تا حدودی وزن جدید خود را بعد از این عمل جراحی را پیش بینی کنید:

 • مرحله اول: با استفاده از جدول استاندارد وزن ایده آل نسبت به قد، وزن ایده آل مربوط به قد خود را پیدا کنید.
 • با کم کردن وزن ایده آل از وزن فعلی خود میزان وزن اضافی شما محاسبه می شود.
 • میزان کاهش وزن مورد انتظار از طریق فرمول زیر محاسبه می گردد:

اضافه وزن* 0.70 = کاهش وزن مورد انتظار

 • با کم کردن کاهش وزن مورد انتظار از وزن فعلی می توانید وزن جدیدتان محاسبه کنید.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چه فرقی با اسلیو معده دارد؟

فرایند کاهش وزن بعد از انجام عمل بای پس سریع تر از روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو پیش می رود. با توجه به اینکه این عمل سرعت و قدرت بیشتر در کاهش وزن دارد، معمولا به افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بالاتر از ۴۵ است، پیشنهاد می شود در حالی که به افراد دارای شاخص توده بدنی ۳۰ تا ۴۵، معمولا انجام عمل اسلیو معده توصیه می گردد.

چگونه روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده را حفظ کنیم؟

عمل بای پس در ظاهر کار ساده ای به نظر می رسد. برخلاف چیزی که ممکن است تصور کنید، قرار است در یک مبارزه همیشگی برای داشتن ظاهری بهتر و سلامت فیزیکی مناسب تر شرکت کنید. از روز بعد جراحی، عادت های بد خود را ترک کرده و عادت های سالم تری را جایگزین آن کنید.کافیست چند اقدام ساده را در نظر بگیرید و آن ها را برای باقی عمر ترک نکنید. با تمرکز بر همین اصل ساده، زندگی شما دیگر همانند سابق نخواهد شد. اولین کار در فرایند کاهش وزن با عمل بای پس معده این است که از خورده خوری پرهیز کنید. مصرف میان وعده های شما باید زیر نظر پزشک باشد.

وعده های غذایی اصلی باید کم حجم شوند، ولی تعداد آنها افزایش یابد. نگران شرایط جدید نباشید، جراح چاقی شما اطلاعات مربوط به رژیم غذایی جدید را به شما می دهد. حتی‌ الامکان نشاسته را از سبد غذایی خود حذف کنید. اکثر مشکلات چاقی بعد از عمل به دلیل وجود انواع نشاسته، مانند نان و برنج است. از طرف دیگر مایعات پر کالری نباید مصرف کنید. معده شما متوجه میزان کالری اضافی در نوشیدنی نخواهد شد. به همین دلیل هرچه مایعات پر کالری مصرف کنید، وزن شما افزایش خواهد یافت.

ورزش روزانه تنها رمز موفقیت ثبات وزنی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده است!

چه کارهایی مانع روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده می‌ شود؟

چه کارهایی مانع روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده می‌ شود؟

پزشک معالج شما تمام تلاش خود را خواهد کرد که عمل موفقی را پشت سر بگذارید. از طرفی دوستان و خانواده نیز به شما کمک می کنند تا در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، بهبود پیدا کنید. پس از آن وظیفه نگهداری از وضعیت بدن، تنها بر عهده خود شما است. باید ذهنیت خود را تغییر داده و به این عمل به چشم یک معجزه نگاه نکنید. بعد از جراحی باید بتوانید موارد خاصی را که در مبحث قبلی گفته شد، رعایت کنید. در واقع یک نوع تعهد به وجود می آید که برخی کارها را باید انجام داده و از انجام برخی کارها منع خواهید شد.

1. شکستن رژیم غذایی

به عبارتی می توان گفت: مهم ترین عامل که مانع از روند کاهش وزن و علت کم نکردن وزن بعد از عمل بای پس، شکستن رژیم غذایی است. دیگر نمی ‌توان مانند گذشته از هر غذایی مصرف کرد. همینطور حجم غذای شما نیز به شدت کاهش می ‌یابد. اگر از نظر ذهنی آماده این تغییر نیستید، بهتر است از انجام این عمل صرف نظر کنید. پس از اهمیت تغذیه بعد از عمل بای پس به هیچ عنوان غافل نشوید.

2. عدم تحرک و ورزش

مورد مهم بعدی که مانع کاهش وزن بعد از بای پس می ‌شود، عدم تحرک است. شما باید ورزش را عضو ثابتی در میان کارهای روتین روزانه بدانید. افرادی که عادت به ورزش ندارند، بعد از مدتی دچار اضافه وزن می ‌شوند. اگر ورزش نکنید، تمام زحمت‌ های خود و پزشک را بی نتیجه گذاشته اید.

3. استفاده از داروهای ممنوعه

با کاهش وزن، زندگی شادتر و طولانی ‌تری خواهید داشت. بهتر است داروهای مصرفی خود را با پزشک در میان گذاشته تا داروهای مانع کاهش وزن شما شناسایی شوند. همچنین فکر کردن به ابعاد منفی این جراحی و سختی‌ های مسیر، شما را از کاهش وزن سریع‌ تر دور می ‌کند.

کلام آخر، پزشک معالج عاملی مهم در روند کاهش وزن

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، یک مسیر میان بر برای رسیدن به سرزمین آرزوهای افراد چاق است. هرکس که در آرزوی داشتن یک هیکل خوب و مناسب است، باید ابتدا وزن خود را به اندازه استاندارد برساند. ممکن است به دلیل برخی موارد پزشکی، افراد زیادی امکان کاهش وزن به صورت عادی را ندارند. از همین رو امروزه یکی از بهترین راه ها برای رفع مشکل چاقی، عمل بای پس معده است.

فاکتورهای زیادی در نتیجه این عمل موثر هستند، اما مهم ترین آن انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه است. پزشکی که بتواند کلیه جراحی‌ های چاقی مانند بای پس را حرفه ای انجام داده و تضمین کاهش وزن بعد از عمل بای پس را به شما بدهد. اگر به دنبال یک پزشک متخصص و حرفه ای می گردید، به دکتر فاضل اعلمی، یکی از بهترین جراحان چاقی و زیبایی در مشهد مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید