مقالات عمومی

دلیل پشیمانی بعد از عمل بای پس معده چیست؟

پشیمانی بعد از عمل بای پس معده

عمل بای پس معده یکی از جراحی های زیبایی است که افراد زیادی آن را انتخاب می کنند. این عمل از روش های موفقیت آمیز کاهش وزن بوده که علاوه بر لاغری، تاثیرات مثبتی روی حال بیمار می گذارد. جراحی بای پس معده، مانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد که افراد پیش از انجام این کار، درباره آن آگاه می شوند. همچنین امکان دارد پس از آن دچار پشیمانی بعد از عمل بای پس معده شوید.

دلایل پشیمانی بعد از عمل بای پس معده

دلایل پشیمانی بعد از عمل بای پس معده

برخی از افراد نگران پشیمانی بعد از عمل بای پس معده هستند. این مسئله، امری طبیعی است و تنها پس از این  جراحی رخ نمی دهد. احتمال نارضایتی بعد از انجام هر کاری وجود دارد. پشیمانی بعد از عمل اسلیو و بای پس به دلایل مختلفی ایجاد می شود که در اینجا به بررسی مهم ترین آنها می پردازیم:

1. لذت نبردن از غذا

یکی از دلایل پشیمانی بعد از انجام بای پس، لذت نبردن از غذا خوردن است که بسیاری از افراد، دچار آن می شوند. این بی علاقگی نسبت به غذا، نوعی پشیمانی روانی می باشد. ذهن می خواهد از غذا لذت ببرد؛ اما معده این اجازه را نمی دهد. دلیل این امر، اعتیاد بیمار به مواد غذایی پیش از جراحی بوده و اگر فرد این اعتیاد را ترک نکند، دچار مشکلات جدی تری می شود.

2. انتخاب جراح کم تجربه

جراحی بای پس، یکی از مهمترین جراحی هایی است که حتما باید آن را به بهترین جراح چاقی در مشهد یا دیگر شهرها بسپارید. شما باید در انتخاب پزشک دقت زیادی به خرج دهید تا در نهایت بهترین نتیجه را بگیرید. در صورت انتخاب دکتر کم تجربه، ممکن است با عوارض جبران ناپذیر رو به رو شوید.

3. افتادگی پوست بعد از جراحی

یکی از عوارض جانبی کاهش وزن، افتادگی پوست است که افراد را دچار پشیمانی از انجام عمل می کند. میزان این مشکل به عواملی مانند مقدار کاهش وزن، خاصیت ارتجاعی پوست و سن شما بستگی دارد. برای رفع این مشکل می توانید از جراحی های حذف پوست اضافه استفاده کنید.

4. ریزش مو بعد از بای پس

کاهش وزن سریع، با عوارضی مانند ریزش مو همراه است که معمولا بین 3 تا 6 ماه بعد از جراحی رخ می دهد و گاهی تا یک سال ادامه پیدا می کند. دلیل این اتفاق این است که شما غذای کمتری می خورید و طبیعتا مواد مغذی کمتری دریافت می کنید. البته ریزش مو موقتی بوده و موهای شما دوباره رشد خواهد کرد. همچنین برای کاهش ریزش می توانید از پروتئین، روی و شامپوهای مخصوص استفاده نمایید.

5. عدم ارتباط با شکل جدید بدن

یکی دیگر از عوامل پشیمانی بعد از عمل بای پس، غربیگی مغز با اندام جدید است که باعث بروز نوعی وسواس می شود. احساس بد شکلی در بدن، در بسیاری از بیمارانی که این جراحی را انجام می دهند، رخ می دهد. این مشکل به مرور زمان برطرف می شود و فرد با اندام جدید خو می گیرد.

6. انتخاب اشتباه نوع جراحی

انتخاب نوع جراحی

جراحی بای پس معده، برای همه افراد مناسب نیست و افراد باید دارای شرایطی باشند که بتوانند این جراحی را انجام دهند. به عنوان مثال این جراحی برای کسانی که دچار رفلاکس معده هستند، مناسب نیست. پزشک پیش از جراحی همه شرایط را می سنجد و بهترین گزینه را به بیمار معرفی می کند.

7. انتظارات غیر واقع بینانه

ممکن است بسیاری از افراد گمان کنند عمل بای پس جادویی است و برای همیشه چاقی را رفع می کند؛ از این رو لازم نیست به رژیم غذایی پایبند باشند. اما بهتر است بدانید برای گرفتن نتیجه از جراحی، ملزم به رعایت موارد زیادی هستید. همچنین افراد برای کسب نتیجه دلخواه مسیری طولانی پیش رو دارند و اگر برای آن آماده نباشند، به نتیجه دلخواه نخواهند رسید.

8. عدم سازگاری با تغییرات سبک زندگی

پس از تجربه عمل بای پس، سبک زندگی شما تغییر می کند و  نیازمند محدودیت های غذایی در کنار افزایش فعالیت بدنی هستید. سازگاری با این تغییرات ممکن است برای همه آسان نباشد و بیمار را دچار پشیمانی بعد از عمل بای پس معده کند.

9. تاثیر عاطفی بای پس معده

کاهش وزن ممکن است برای برخی از افراد مسئله ای احساسی باشد و آنها را دچار چالش های جدیدی کند. به عنوان مثال گاهی اوقات فرد درباره کاهش وزن احساس شرم می کند و به لحاظ ذهنی درگیر آن می شود.

10. پشیمانی از زودتر انجام ندادن جراحی

برخی از افراد که با نتایج فوق العاده این جراحی مواجه می شوند، از اینکه چرا زودتر برای انجام جراحی اقدام نکرده اند احساس پشیمانی می کنند. زیرا سلامتی آنها بعد از انجام این عمل بهبود یافته است. در این حالت نیز شخص تحت فشار روانی قرار گرفته و دائما ذهن خود را با گذشته درگیر می کند؛ در نتیجه احتمال پشیمانی وجود دارد.

11. عجله داشتن برای لاغری

برخی از افراد گمان می کنند پس از عمل بای پس معده، بلافاصله باید به وزن ایده آل خود برسند. در این شرایط با بررسی مداوم شرایط خود، به نتیجه دلخواه نرسیده و از سرعت تغییراتشان رضایت کافی ندارند. به همین علت دچار پشیمانی می شوند

جلوگیری از مشکلات بعد از عمل بای پس معده

اگر پس از جراحی دچار پشیمانی شدید، جای نگرانی نیست؛ شما تنها فردی نیستید که این احساس را دارید و می توانید با آن مقابله کنید. اقدامات زیر در رفع این مشکل بعد از جراحی به شما کمک می کند:

  • به تجربیات کسانی که عمل بای پس معده انجام داده اند توجه کنید. با آنها ارتباط بگیرید و از تجربه هایشان آگاه شوید.
  • بر روی جنبه های مثبت جراحی تمرکز کرده و احتمالات منفی و عوارض بای پس معده را از ذهن خود دور کنید.
  • سازگاری با تغییرات به زمان زیادی نیاز دارد؛ پس صبر پیشه کنید و با بدن خود مهربان باشید.
  • می توانید برای بهبود سریع تر، از یک مشاور خبره کمک بگیرید.
  • به نقاط مثبت بیندیشید و بر موفقیت های خود تمرکز کنید.
  • دلایل پشیمانی خود از بای پس را با پزشکتان در میان بگذارید و از او کمک بخواهید.

پشیمانی و عوارض عمل بای پس معده

پشیمانی بعد از عمل بای پس معده به دلایل مختلفی از جمله عوارض بعد از جراحی، لذت نبردن از غذا، عدم سازگاری با بدن جدید و داشتن انتظارات غیر واقع بینانه اشاره کرد. البته انجام جراحی تنها به دلیل مشکلات ناشی از آن نیست و موارد دیگری نیز ممکن است باعث آن شود. توصیه می شود قبل از انجام این کار همه اطلاعات لازم درباره آن را کسب کرده تا از خطرات بعدی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید