جراحی بای پس معده

عمل بای پس معده که با نام جراحی متابلیک نیز شناخته می شود، نوعی جراحی چاقی است که با محدود کردن مقدار غذایی که یک فرد می تواند بخورد، باعث لاغری می شود. بای پس به معنی میانبر است و در این جراحی، یک راه میانبر در مسیر عبور غذا ایجاد می شود؛ در نتیجه مواد غذایی با سرعت بیشتری مسیر گوارش و هضم را طی می کنند و دفع می شوند.

هزینه جراحی بای پس معده به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع جراحی، دولتی یا خصوصی بودن بیمارستان، پزشک جراح و… هستند.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده نوعی جراحی لاغری به روش لاپاروسکوپی است که برای افراد دارای چاقی مفرط انجام می شود. در این عمل، پزشک مسیر عبور مواد غذایی از مری به معده را کوتاه می کند؛ به همین علت به آن بای پس (میانبر) گفته می شود. به عبارت دیگر جراح کاری می کند که حجم معده کاهش پیدا کند و غذایی که فرد می خورد بدون اشغال حجم معده، وارد روده شود.

بای پس معده با بیهوشی عمومی انجام می شود از این رو هیچ دردی احساس نخواهید کرد. این جراحی دو مرحله دارد. در مرحله اول جراح معده را به دو قسمت تقسیم می کند. بخش پایینی قسمت بزرگتر معده و بخش بالایی قسمت کوچک تر معده خواهد بود. قسمت کوچک جایی خواهد بود که غذا را دریافت می کند. از این رو فرد کمتر غذا می خورد و می تواند وزن خود را کاهش دهد.

در مرحله دوم، یک مسیر بای پس در روده ایجاد می شود و جراح قسمت کوچکی از روده کوچک را به قسمت بالایی روده متصل می کند. با این کار، غذا از طریق این دهانه وارد روده می شود.

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده

چه افرادی می توانند عمل بای پس معده انجام دهند؟

تنها افرادی که شرایط زیر را داشته باشند می توانند جراحی بای پس انجام دهند:

 • افرادی که شاخص توده بدنی آن ها 40 یا بیشتر است.
 • افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بیشتر یا مساوی 35 است؛ اما دو بیماری مرتبط با چاقی مانند دیابت یا فشار خون دارند.
 • افرادی که با ورزش و رژیم نمی توانند به وزن سالم برسند.

مزایای عمل بای پس معده

جراحی بای پس معده

بای پس معده مزایای زیادی دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

 • کاهش وزن قابل توجه در دراز مدت
 • محدود کردن غذای مصرفی
 • افزایش مصرف انرژی
 • عدم بازگشت وزن
 • قابل برگشت بودن
 • درمان بیماری های مرتبط با چاقی
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده

معایب عمل بای پس معده

بای پس معده معایب زیر را به همراه دارد:

 • در طولانی مدت ممکن است باعث کمبود ویتامین و مواد معدنی شود.
 • نیاز به پایبندی مادام العمر به توصیه های رژیم غذایی و مصرف مکمل های ویتامینی دارد.

همچنین ممکن است پس از انجام این جراحی با این عوارض رو به رو شوید:

 • بدن درد
 • احساس خستگی
 • احساس سرما
 • خشکی پوست
 • تغییر در خلق و خو
 • نازک شدن موها و ریزش مو
جراحی بای پس معده

جدیدترین متدهای جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده به دو صورت جراحی باز یا جراحی لاپاراسکوپیک انجام می شود. امروزه مدل جدیدی از جراحی معده تحت عنوان مینی بای پس نیز وجود دارد.

این روش از جراحی نسبت به سایر روش ها طول درمان کمتر و بازدهی بیشتری دارد، همچنین زمان کمتر جراحی و لوازم مصرفی محدود تر در عمل مینی بای پس موضوعی است که محبوبیت این روش را بیشتر کرده است. هرچه مهارت دکتر بای پس معده مهارت بیشتری داشته باشد، ظرافت بیشتری به خرج داده می شود.

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده

سایر جراحی های زیبایی دکتر فاضل اعلمی

خدمات جراحی زیبایی در مشهد توسط جراحان زیادی انجام می شود که هر کدام دارای تخصص های منحصر به فردی هستند. در کلینیک تخصصی جراحی زیبایی دکتر سید فاضل اعلمی نیز انواع جراحی های زیبایی، جراحی چاقی، جراحی های کم تهاجمی و خدمات غیر تهاجمی از قبیل مزوتراپی، تزریق نانوپربی و … انجام می شود. رسالتی که در کلینیک دکتر فاضل اعلمی وجود دارد، حفظ سلامتی و رضایت کامل بیماران است.

جراحی بای پس معده

هزینه جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده یکی از عمل های زیبایی است که می توانید در مدت کوتاه به وزن ایده آل خود برسید. هزینه جراحی بای پس معده یکی از موارد مهم در انتخاب پزشک جراح است
جراحی مینی بای پس معده

عمل مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده (MGB) یک جراحی لاپاراسکوپی کوتاه، کم خطر است. با کوچک کردن معده خود، به وزن ایده آل برسید!
عمل ساسج معده

عمل ساسج

عملی دیگر برای لاغری به نام جراحی ساسج! اگر BMI بیشتر از 35 دارید، به دیابت و بیماری های قلبی مبتلا هستید، عمل ساسج می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.
جراحی بای پس کلاسیک

عمل بای پس کلاسیک معده

بای پس کلاسیک یا Roux-en-Y که جزو پرطرفدارترین جراحی های چاقی می باشد، باعث کاهش وزن اورژانسی و دور زدن معده شما می شود!
جراحی بای پس معده

نظرات بیماران

شاید برایتان جالب باشد نظرات بیمارانی که تجربه جراحی زیبایی در کلینیک دکتر فاضل اعلمی را دارند مطالعه نمایید. بیمارانی که در این کلینیک جراحی می کنند، عضوی از گروه ورزشی کلینیک می شوند و ادامه روند درمان را با این گروه پیش می برند.

جراحی بای پس معده

ارتباط مستقیم با دکتر

در صورتیکه نیاز به مشاوره تلفنی رایگان  یا مشاوره حضوری در مطب دارید تا بتوانید اطلاعات دقیقی از بیماری بدست بیاورید می توانید با پر کردن فرم زیر یا شماره تماس مستقیم با مطب دکتر فاضل اعلمی ارتباط برقرار کنید.
موضوع مشاوره(ضروری)

مدت زمان جراحی و بستری بای پس معده

مدت زمان جراحی بای پس به شرایط بیمار و مهارت و تجربه جراح بستگی دارد؛ اما به طور معمول این جراحی بین یک تا یک ساعت و نیم انجام می شود.

مدت زمان بستری نیز معمولا یک روز است و بیمار پس از مشاوره نغذیه مرخص می شود.

مراقبت های بعد از بای پس

پس از انجام جراحی بای پس تا دو روز اجازه خوردن غذا ندارید تا سیستم گوارش بهبود یابد. پس از آن ملزم به رعایت یک رژیم خاص 12 هفته ای هستید. این رژیم غذایی ابتدا با مایعات شروع می شود و پس از آن غذاهای نرم را می توایند مصرف کنید و به مرور خواهید توانست مصرف غذاهای عادی را از سر بگیرید. همچنین لازم است مرتب در خانه راه بروید تا گازهای جراحی جذب شکم و دفع شود.

آیا بای پس معده قابل برگشت است؟

یکی از مزایای این جراحی، قابل برگشت بودن آن است و در صورت بروز عوارضی مانند سو جذب شدید، می توان برای برگرداندن معده به حالت اولیه اقدام کرد.

بازگشت وزن پس از جراحی

اگر به توصیه های پزشک خود عمل نکنید ممکن است بازگشت وزن خود را شاهد باشید. البته احتمال بازگشت وزن خیلی کم است؛ اما لازم است حتما مراقبت های پس از جراحی را جدی بگیرید.

خطر مرگ پس از عمل جراحی بای پس معده

احتمال مرگ در عمل بای پس معده بسیار کم است و اگر این جراحی به دست بهترین جراح چاقی انجام شود، احتمال آن 0.1 درصد خواهد بود. یعنی از هر 1000 نفر ممکن است یک نفر جان خود را از دست بدهد که این اتفاق حتی ممکن است در یک عمل آپاندیس نیز بیافتد.

نظرات بیماران دکتر فاضل اعلمی

نمونه از رضایت بیماران دکتر را مشاهده می کنید. نظرات زیر در وب سایت پذیرش 24 ارسال شده اند.

نظرات در مورد دکتر فاضل اعلمی نظرات بیماران دکتر اعلمی نظرات بیماران دکتر اعلمی 2 نظر درمورد دکتر اعلمی 4 نظر درمورد عمل صفرا دکتر اعلمی

 

.

دیدگاهتان را بنویسید