محاسبه BMI آنلاین | شاخص توده بدنی

در علم تغذیه مفهمومی به نام شاخص توده بدنی یا BMI داریم که فرمول ساده‌ای دارد. نحوه محاسبه bmi آن بسیار آسان است، اما پاسخ آن، چیزهای بسیار زیاد و مهمی را به ما نشان می‌دهد.

نمایه یا شاخص توده بدنی معادل فارسی عبارت (Body Mass Index) است که به صورت خلاصه به آن BMI گفته می‌شود. این شاخص از تقسیم وزن افراد (برحسب کیلوگرم) بر مجذور قد (قد ضربدر قد بر حسب متر) به دست می آید.

محاسبه BMI
BMI محاسبه
شاخص توده بدنی (BMI).
محاسبه BMI
قد
سانتی متر
لطفا عددی بین 125 و 225 وارد نمایید.
وزن
کیلوگرم.
لطفا عددی بین 10.0 و 500.0 وارد نمایید.
قد
وزن
BMI رو محاسبه کن محاسبه BMI

معرفی شاخص توده بدنی BMI 

BMI اندازه گیری وزن ایده آل یا تناسب اندام افراد بر اساس قد و وزن آنها است و برای تعیین کمیت توده بافت در نظر گرفته شده است. در واقع bmi به عنوان یک شاخص کلی برای تعیین اینکه آیا یک فرد وزن بدن مناسبی برای قد خود دارد یا خیر استفاده می شود. به طور خاص، مقدار به‌دست‌آمده از محاسبه BMI برای طبقه‌بندی اینکه آیا یک فرد دارای کمبود وزن، وزن طبیعی، اضافه وزن است، بسته به محدوده‌ای که این مقدار بین آن قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود.

محدوده های BMI به زیر شاخه هایی مانند کم وزنی شدید یا چاقی بسیار شدید تقسیم می شود. اضافه وزن یا کم وزنی می تواند اثرات مخرب قابل توجهی بر سلامتی داشته باشد، بنابراین در حالی که BMI معیار ناقصی برای وزن سالم بدن است، شاخص مفیدی برای تعیین اینکه آیا آزمایش یا اقدام اضافی لازم است یا خیر محسوب می شود.

محاسبه BMI آنلاین

جدول شاخص توده بندی

دسته بندی های محدود وزنی بر اساس محاسبه BMI به صورت زیر است.

دسته بندی

محدوده BMI

 kg/m2

لاغری شدید

< 16

لاغری متوسط

16 – 17

لاغری خفیف

17 – 18.5

نرمال

18.5 – 25

اضافه وزن

25 – 30

چاقی کلاس I

30 – 35

چاقی کلاس II

35 – 40

چاقی کلاس III

> 40

این جدول طبقه بندی توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) بر اساس مقادیر BMI برای بزرگسالان است که هم برای مردان و هم برای زنان 20 ساله یا بالاتر استفاده می شود.

نمودار BMI برای بزرگسالان

این نموداری از دسته بندی های BMI بر اساس داده های سازمان بهداشت جهانی است. خطوط چین نشان دهنده بخش های فرعی در یک طبقه بندی اصلی است.

جدول محاسبه bmi برای بزرگسالان

جدول BMI برای کودکان و نوجوانان 2-20 سال

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) طبقه بندی BMI را برای کودکان و نوجوانان بین 2 تا 20 سال به صورت زیر تعیین کرده است.

طبقه بندی

محدوده

کمبود وزن

<5%

وزن مناسب

5% – 85%

در خطر اضافه وزن

85% – 95%

اضافه وزن

>95%

خطرات مرتبط با اضافه وزن

اضافه وزن خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها و مشکلات سلامتی جدی را افزایش می دهد. در ادامه لیستی از خطرات ذکر شده، طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) را برایتان ذکر کرده ایم:

 • فشار خون بالا
 • سطوح بالاتر کلسترول LDL که به طور گسترده ای “کلسترول بد” در نظر گرفته می شود
 • دیابت نوع دوم
 • بیماری قلبی و عروقی
 • سکته
 • بیماری کیسه صفرا
 • استئوآرتریت، نوعی بیماری مفصلی است که در اثر تجزیه غضروف مفصل ایجاد می شود
 • آپنه خواب و مشکلات تنفسی
 • ابتلا به برخی سرطان ها (آندومتر، سینه، روده بزرگ، کلیه، کیسه صفرا، کبد)

یک فرد باید سعی کند BMI خود را زیر 25 کیلوگرم بر متر مربع نگه دارد، اما در حالت ایده آل باید با پزشک خود مشورت کند تا مشخص کند که آیا برای سالمتر شدن نیاز به تغییر در سبک زندگی خود دارد یا خیر.

خطرات مرتبط با کمبود وزن

کمبود وزن خطرات مربوط به خود را دارد که در زیر ذکر شده است:

 • سوء تغذیه، کمبود ویتامین، کم خونی (کاهش توانایی حمل عروق خونی)
 • پوکی استخوان
 • کاهش عملکرد سیستم ایمنی
 • مسائل مربوط به رشد و تکامل، به ویژه در کودکان و نوجوانان
 • مشکلات احتمالی باروری برای زنان

در برخی موارد، کمبود وزن می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها یا بیماری های زمینه ای مانند بی اشتهایی عصبی باشد که خطرات خاص خود را دارد. اگر فکر می کنید خود یا کسی که می شناسید کم وزن است، به خصوص اگر دلیل کمبود وزن واضح به نظر نمی رسد، با پزشک مشورت کنید.

محدودیت های محاسبه BMI

اگرچه BMI یک شاخص پرکاربرد و مفید برای محاسبه وزن ایده آل بدن است، اما محدودیت های خود را دارد. BMI تنها تخمینی است که نمی تواند ترکیب بدن را در نظر بگیرد. با توجه به تنوع گسترده ای از انواع بدن و همچنین توزیع عضله، توده استخوانی و چربی، BMI باید در کنار سایر اندازه گیری ها در نظر گرفته شود تا اینکه به عنوان تنها روش برای تعیین وزن ایده آل بدن فرد مورد استفاده قرار گیرد.

فرمول محاسبه BMI

BMI = وزن (kg) / قد2 (m)