مقالات عمومی

بهترین روش کاهش وزن را می شناسید؟ | معرفی ۱۲ راهکار مطمئن لاغری

بهترین روش کاهش وزن چیست؟

داشتن تناسب اندام آرزوی همه افراد است چرا که این مسئله نه تنها در زیبایی ظاهری تاثیر دارد؛ بلکه مستقیما روی سلامت افراد نیز موثر است. تغذیه نامناسب، خواب ناکافی، استرس و اضطراب، کم تحرکی و… از جمله مهم ترین عوامل چاقی در ایران هستند. بهترین روش کاهش وزن می تواند برای هر شخص متفاوت باشد. برای مثال ممکن است شخصی به دنبال جراح چاقی باشد؛ اما شخص دیگری صرفا با تنظیم برنامه غذایی و خواب خود بتواند به کاهش وزن ایده ال برسد. اگر شما هم به دنبال یافتن بهترین روش لاغری برای خود هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

بهترین روش برای کاهش وزن چیست

راه های مختلفی برای لاغری وجود دارد که هر کسی ممکن است پس از مشورت با پزشک یکی از آن ها را انتخاب نماید. با این وجود نکته حائز اهمیت داشتن اراده و انگیزه مناسب برای کاهش وزن است. به عبارت دیگر تا زمانی که شخص واقعا اراده ای برای کاهش وزن نداشته باشد، حتی با انتخاب بهترین روش کاهش وزن باز هم نمی تواند در این مسیر موفق شود. چنانچه حس می کنید انگیزه لازم برای لاغری را دارید و در انجام این کار مصمم هستید، روش های زیر می توانند به شما در این مسیر کمک کنند:

 1. کاهش وزن با ورزش
 2. آب درمانی
 3. تنظیم برنامه غذایی
 4. استفاده از رژیم روزه داری
 5. استفاده از غذاهای سالم
 6. اصلاح رفتارهای غذایی
 7. مصرف پروتئین به ویژه در صبحانه
 8. تنظیم برنامه های روزانه و خواب کافی
 9. کوچک کردن ظرف غذا
 10. استفاده از داروهای لاغری
 11. طب سوزنی
 12. جراحی چاقی

 جراحی چاقی سریع ترین و بهترین روش کاهش وزن

جراحی چاقی بهترین روش کاهش وزن

در بعضی از افراد چاقی به عنوان یک بیماری مطرح بوده و این مسئله سلامت کلی فرد را به خطر انداخته است. در چنین مواقعی نظر پزشک معمولا روی کاهش وزن سریع فرد به عنوان بهترین راه برای کاهش وزن خواهد بود. علاوه بر اینکه برای لاغری این افراد رژیم های غذایی مطرح می شود، جراحی چاقی نیز به عنوان بهترین روش برای لاغری مورد انتخاب فرد خواهد بود. جراحی چاقی در شیوه های مختلف و البته قسمت های متفاوتی از بدن انجام می شود که پس از معاینه، پزشک به شما به عنوان بهترین وسریع ترین روش لاغری پیشنهاد خواهد داد.

کاهش وزن با ورزش، بهترين راه لاغري

ورزش بهترین روش کاهش وزن

همان ابتدا یکی از دلایل چاقی و اضافه وزن را عدم تحرک کافی افراد در طول روز مطرح کردیم. در واقع شما می توانید با داشتن یک برنامه روزانه و منظم ورزشی، گامی موثر در کاهش وزن خود بردارید. معمولا انجام ورزش های هوازی و در ادامه ورزش های استقامتی می توانند بسیار در لاغر شدن به شما کمک کنند. توصیه می شود این کار را حتما زیر نظر یک مربی باتجربه در یک باشگاه حرفه ای دنبال کنید.

آب درمانی

آب درمانی برای کاهش وزن

از جمله روش های کاهش وزن و لاغری کمک گرفتن از آب است. مصرف زیاد آب در طول روز می تواند بسیار در کاهش وزن موثر باشد؛ به ویژه اگر از آب سرد استفاده کنید، کالری بیشتری خواهید سوزاند. دلیل آن هم این است که بدن ابتدا باید آب را گرم کرده و سپس مصرف نماید؛ در نتیجه مصرف کالری بیشتری را تجربه خواهید کرد. نوعی رژیم مشهور به آب درمانی نیز وجود دارد که شما فقط باید آب مصرف کنید و اصلا غذایی استفاده ننمایید. استفاده از این رژیم معمولا توصیه نمی شود؛ مخصوصا برای طولانی مدت آثار زیان باری خواهد داشت.

تنظیم برنامه غذایی، بهترین روش کاهش وزن

عدم نظم در برنامه غذایی و مصرف مواد غذایی بدون در نظر گرفتن نیازی که بدن به آن ها دارد، از اصلی ترین دلایل اضافه وزن در ایران است. متاسفانه اغلب خانواده ها برنامه غذایی حساب شده ای ندارند و در طول روز مواد مورد نیاز بدن را به خوبی تامین نمی کنند. ضمن اینکه استفاده از تنقلات و میان وعده های مختلف بدون توجه به میزان کالری آن ها نیز تاثیر زیادی در چاقی افراد دارد. تنظیم برنامه غذایی طبق نظر یک پزشک تغذیه و تامین مواد مورد نیاز بدن به اندازه کافی، می تواند یکی از بهترین روشهای کاهش وزن باشد.

استفاده از رژیم فستینگ یا روزه داری!

رژیم فستینگ بهترین روش برای کاهش وزن

روزه داری نیز یکی از بهترین راه های کاهش وزن است. در علم تغذیه این شیوه را با نام رژیم فستینگ معرفی می کنند. با این شیوه شما در هفته دو روز باید روزه بگیرید تا لاغر شوید. البته در نظر داشته باشید که توصیه می شود این دو روز پشت سر هم نباشد و اینکه حتما در وعده های افطار و سحر باید مواد مورد نیاز بدن تامین شود.

برخی نیز این رژیم را با شیوه های دیگری اجرا می کنند. برای مثال شام را در ابتدای شب مصرف می کنند و دیگر تا روز بعد به جز آب، چیزی نمی خورند. معمولا با استفاده از رژیم روزه داری می توانید در حدود ۲۴ هفته به کاهش وزن مطلوب خود دست یابید. در نظر داشته باشید که این شیوه لاغری نیز حتما باید تحت نظر یک پزشک اجرا شود.

از بهترین روش های کاهش وزن مصرف غذاهای سالم است

مسئله دیگری که بسیار روی اضافه وزن افراد تأثیرگذار خواهد بود، مصرف غذاهای ناسالم است. مواد اولیه بسیاری از غذاهایی که ما در طول روز مصرف می کنیم، برای سلامتی مضر هستند. برای مثال می توان به انواع روغن ها، پنیرهای پیتزا، گوشت های ناسالم، نان سفید و… اشاره نمود. اگر بتوانید سبد غذایی خود را از مواد ناسالم پاک کنید، حتما در حفظ سلامتی و کاهش وزن خود موفق خواهید شد.

اصلاح رفتارهای غذایی، بهترین راه کاهش وزن

در بعضی مواقع نیاز نیست که شما رژيم غذایی خاصی بگیرید تا لاغر شوید؛ بلکه صرفا با اصلاح برخی از عادت های خود می توانید برای کاهش وزن خود اقدام کنید. برای مثال مصرف آب به اندازه کافی در روز یکی از این عادت ها است. استفاده از میوه و سبزیجات نیز نمونه ای دیگر از این عادت ها خواهد بود. ضمن اینکه جویدن درست غذا، عدم استفاده از تلویزیون یا موبایل به هنگام مصرف غذا، تند غذا نخوردن و عدم مصرف زیاد نوشابه نیز مسائل مهم در رفتارهای غذایی هستند. فراموش نکنید که مصرف نوشیدنی بلافاصله بعد غذا نیز یک عادت بد محسوب می شود.

مصرف پروتئین به ویژه در صبحانه

مصرف پروتئین بهترین روش برای کاهش وزن و لاغری

همیشه شنیده اید برای دستیابی به بهترین راهکار برای لاغری باید غذای کمتری مصرف کنید؛ اما در مصرف پروتئین این مسئله متفاوت است! به عبارتی شما با مصرف بیشتر پروتئین به ویژه در وعده صبحانه می توانید به لاغر شدن خود کمک کنید. در صورت مصرف پروتئین سوخت و ساز بدن شما افزایش یافته و در مقابل احساس گرسنگی کمتری نیز خواهید داشت؛ در نتیجه کمتر غذا مصرف کرده و بیشتر کالری می سوزانید.

تنظیم برنامه های روزانه و خواب کافی

خواب کافی برای کاهش وزن

از بهترین روش های کاهش وزن و لاغری تنظیم برنامه های روزانه و خواب کافی است. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما داشتن خواب کافی در روز می تواند به لاغری شما کمک نماید! معمولا افرادی که خواب مناسب دارند، استرس کمتری داشته و بدنشان سوخت و ساز طبیعی خود را انجام می دهد. ضمن اینکه اگر بتوانید برنامه های روزانه خود را به گونه ای تنظیم کنید تا به موقع صبحانه، ناهار و شام را مصرف نمایید و خللی در این برنامه نباشد، در کاهش وزن موفق تر خواهید بود.

کوچک کردن ظرف غذا، بهترین روش کاهش وزن!

یکی از بهترین راههای کاهش وزن، کوچک کردن ظرف غذا است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اکثر افراد به اندازه ظرف غذایشان، غذا می خورند! در واقع هر چقدر غذا داخل ظرف باشد، مصرف می کنند. راهکاری که برای لاغری در این شرایط توصیه می شود، کوچک کردن ظرف غذا خواهد بود. در این حالت شما به طور ناخواسته کمتر غذا خورده و حتی احساس گرسنگی نیز نخواهید داشت. این توصیه را در ظرف غذایی که با خود به محل کار می روید نیز اجرا نمایید.

استفاده از داروهای لاغری، یکی از راههای کاهش وزن

امروزه داروهای بسیاری برای کاهش اشتها و چربی سوزی وجود دارند که می توانید برای لاغری از آن ها استفاده نمایید. برای مثال دارویی وجود دارد که به بدن اجازه جذب چربی را نمی دهد و چربی های موجود به راحتی از بدن دفع می شوند. استفاده از این شیوه لاغر شدن حتما باید تحت نظر و با تجویز پزشک انجام شود. معمولا نیز این روش کاهش وزن برای افرادی پیشنهاد می شود که چاقی آن ها به حد بیماری رسیده باشد.

طب سوزنی

طب سوزنی بهترین روش برای کاهش وزن

در طب سوزنی نیز شیوه هایی برای لاغر شدن وجود دارد که افراد می توانند از آن ها نیز استفاده نمایند. با تدابیر طب سوزنی نیز شما می توانید برای کاهش وزن خود اقدام کرده و به تناسب اندام ایدئال خود برسید. برای بهره مندی از خدمات طب سوزنی حتما به سراغ مراکز معتبر و مطمئن بروید؛ چرا که ممکن است افرادی از این شیوه درمانی سوء استفاده نمایند. 

جراحی چاقی با دکتر اعلمی در مشهد

همانطور که گفتیم انتخاب روش جراحی چاقی بدون نظر پزشک اصلا امکان پذیر نیست و باید به پیشنهاد دکتر سراغ این روش کاهش وزن بروید. از طرف دیگر انجام این جراحی باید حتما توسط یک پزشک متخصص و باتجربه انجام شود. دکتر فاضل اعلمی در مشهد به عنوان متخصص جراحی عمومی با کمک جدیدترین متدهای روز دنیا، انواع خدمات پزشکی از جمله جراحی چاقی را ارائه می نماید. جهت رزرو نوبت و مشاوره رایگان برای جراحی چاقی همین حالا اقدام کنید.

نتیجه گیری

تناسب اندام می تواند در زیبایی ظاهری و حفظ سلامت شما بسیار تاثیرگذار باشد. با توجه به رفتارها و رژیم های غلط غذایی، اضافه وزن به چالشی بزرگ مبدل شده است. بهترین روش کاهش وزن با توجه به شرایط هر شخص می تواند متفاوت باشد؛ اما ما در این مقاله تعدادی روش را که به عنوان بهترین راه رژیم لاغری عنوان می شوند را مطرح کردیم. دقت داشته باشید که انتخاب برخی از این راه ها حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود.

سوالات متداول

بهترین وسریع ترین روش لاغری کدام است؟

اگر به دنبال روشی هستید که هم سریع و بهترین روش برای لاغری باشد روش جراحی معده و جراحی چاقی بهترین روش برای اینکار است

کم عارضه ترین روش های کاهش وزن چیست ؟

ورزش کردن و تغذیه سالم و مناسب بهترین و کم عارضه ترین روش کاهش وزن است

 

دیدگاهتان را بنویسید