مقالات عمومی

اقدامات قبل از عمل اسلیو معده (14 گام تا آمادگی نهایی برای جراحی)

اقدامات قبل از عمل اسلیو معده

یکی از سریع ترین روش های کاهش وزن، عمل جراحی است که معمولا برای افرادی با چاقی مفرط انجام می شود. البته جراحی اسلیو معده به رغم داشتن نتایج معجزه آسا و بودن در صدر جدول بهترین روش کاهش وزن، ممکن است دوره نقاهت نسبتا طولانی داشته باشد. در صورت عدم توجه به مراحل قبل و بعد جراحی، طول درمان می تواند بسیار اذیت کننده تر از حالت نرمال سپری شود.از مهم ترین اقدامات قبل از عمل اسلیو معده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انتخاب جراح
 2. انجام آزمایشات
 3. ترک سیگار
 4. قطع مصرف داروهای خاص
 5. توقف داروهای هورمونی
 6. حذف الکل
 7. ارائه سوابق بیماری و جراحی
 8. آمادگی ذهنی
 9. بهبود وضعیت فیزیکی
 10. آمادگی همراه

1- انتخاب بهترین جراح اسلیو

قطعا یکی از مهم ترین اقدامات قبل از عمل اسلیو معده، پیدا کردن بهترین جراح است. توجه داشته باشید که اگر پزشک خوبی برای این کار انتخاب نکنید، احتمال دارد پس از آن با مشکلات جدی روبرو شوید. برای گرفتن بهترین نتیجه، قبل از انجام اسلیو توصیه های پزشک را به طور کامل دنبال کنید.

در نظر داشته باشید استفاده از تجربیات دیگران همیشه خوب نیست؛ چرا که شرایط بدنی، فیزیکی و بسیاری از عوامل مختلف ممکن است روی روند و نتیجه عمل جراحی اثر بگذارند. سعی کنید به جای تقلید از روش دیگران، به توصیه ها و راهنمایی های پزشک خود وفادار بمانید تا دچار پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده نشوید!

2- انجام آزمایشات قبل از عمل

مانند هر عمل جراحی دیگری لازم است که سلامت و وضعیت بدن شما به طور کامل چک شود تا در صورت مناسب بودن شرایط فیزیکی، در صورت امکان عمل جراحی شما صورت بگیرد. 

معمولا آزمایشات قبل از اسلیو معده شامل موارد زیر هستند: 

 • آزمایش تعداد سلول های خونی
 • سونوگرافی کامل کیسه صفرا
 • آزمایش پنل بیوشیمی
 • آزمایش ادرار

در این آزمایشات وضعیت عمومی بدن سنجیده می شود و 20 فاکتور اساسی در خون از جمله اوره، گلوکز، کورتیزول و… بررسی می گردد. همچنین در مواردی ممکن است با توجه به صلاحدید پزشک آزمایشات کامل تر و بیشتری از قبیل نوار قلب، تست تنفس، آندوسکوپی و امثال آن ها نیز انجام گیرد.

3- ترک سیگار قبل از اسلیو معده

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از عمل اسلیو معده، ترک سیگار می باشد. این ماده باعث کاهش خون رسانی به اندام ها شده و موجب بروز فیستول یا سوراخی در معده می شود. برای درمان این مشکل به جراحی مجدد نیاز پیدا کرده و ممکن است مشکلات حادتری را برای شما به وجود آورد.

بهتر است یک ماه قبل و بعد سیگار نکشید و حتی قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو خودداری کنید. این زمان به ریه ها مهلت ریکاوری مجدد داده و از مشکلاتی همچون آتلکتازی یا همان فروپاشی ریه و ذات الریه یا همان عفونت ریه جلوگیری می کند. توجه داشته باشید ترک کردن دیرتر از زمان توصیه شده (یک ماه) می تواند کاملا برعکس عمل کند؛ زیرا در طول این مدت ریکاوری ریه ها باعث ایجاد خلط و سرفه می شود.

4- قطع مصرف داروهای خاص

تعدادی از داروها مانند ضد پلاکت ها همچون رقیق کننده خون، مکمل گیاهی، روغن ماهی و امثال آن می توانند به صورت جدی روند جراحی را مختل کنند. به همین دلیل است که تاکید می کنیم که در بخش اقدامات قبل از عمل اسلیو، حتما چک لیست تمام دارو های خود را به دکتر ارائه دهید تا اگر نیاز است حداقل یک ماه قبل از عمل، پزشک مصرف آنها متوقف شود.

همچنین اگر از داروی تنظیم فشار مخصوصا کاهنده های فشار خون یا قند، مسدود کننده های بتا (عموما برای کنترل آریتمی یا بیماری های قلبی تجویز می شوند) و امثال آنها استفاده می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

5. توقف داروهای هورمونی

از دیگر اقدامات قبل از عمل اسلیو معده، توقف مصرف داروهای هورمونی است. حداقل سه یا چهار هفته قبل از جراحی، لازم است که تمام داروهای هورمونی مانند ضد بارداری را به طور کل قطع کنید. مصرف این موارد نیز باعث بروز مشکلات حیاتی مانند بالا رفتن ریسک خطر آمبولی ریه و لخته شدن خون در رگ ها می شود. توصیه می شود قبل از انجام این کار با پزشک خود نیز موضوع را در میان بگذارید.

6. حذف الکل قبل از جراحی اسلیو

زمان توصیه شده برای قطع الکل جهت جلوگیری از مشکلات معده حداقل یک هفته قبل از عمل است. توجه داشته باشید که این نوشیدنی ها کالری بالایی دارند وبه علت مایع بودن به راحتی منجر به چاق شدن شما می شوند. اگر بعد از عمل اسلیو قصد لاغر شدن دارید، تلاش کنید که مصرف الکل را قطع کنید و یا آن را به حداقل مقدار ممکن برسانید.

7. ارائه سوابق بیماری و جراحی

از دیگر اقدامات قبل از عمل اسلیو معده، دادن لیست داروهای مورد استفاده به پزشک است. شما باید تمام سوابق پزشکی خود را  به کادر درمان اطلاع دهید. این کار به آنها کمک می کند بهترین عملکرد را داشته باشند و در مواقع بحران آمادگی ذهنی بهتری از خود نشان دهند. همچنین در صورت مصرف مواد مخدر، حتما به پزشک اطلاع دهید؛ در غیر این صورت خطرات این امر می تواند کاملا جبران ناپذیر باشد.

8. آمادگی ذهنی قبل از عمل

از آنجایی که اسلیو معده یک روش جراحی نسبتا سنگین محسوب می شود، لازم است بیمار قبل از عمل با آگاهی کامل رسیده باشد و از تمام مزایا و عوارض این عمل اطلاع داشته باشد. این کار علاوه بر حفظ آرامش، به روند درمان کمک می کند. شخص باید تمام احتمالات را بپذیرد تا روند جراحی اسلیو معده قبل از انجام و پس از آن به بهترین شکل ممکن طی شود. وظیفه این آگاه سازی در وهله اول تحقیقات کامل خود بیمار و در مرحله دوم بر عهده پزشک است.

9. بهبود وضعیت فیزیکی

از دیگر اقدامات قبل از عمل اسلیو معده برای گرفتن بهترین نتیجه، فعالیت کردن است. شما باید چند هفته قبل از عمل ورزش را شروع کنید. البته هدف از انجام فعالیت های بدنی در این مرحله از چاقی، دیگر کم کردن وزن نیست. این کار موجب حفظ پویایی مغز و بدن شما شده و باعث می شود که به واسطه آدرنالین ترشح شده حال بهتری داشته باشید؛ همچنین با بالا رفتن تمرکز ذهن و بدن شما، کمک می کند استرس را از خود دور نمایید.

10. آمادگی همراه بیمار قبل از عمل

بعد از عمل جراحی اسلیو معده، شما باید تا طی شدن کامل دوره نقاهت اولیه استراحت کنید. در این مدت وجود یک همراه مطمئن و مسئولیت پذیر علاوه بر اینکه باعث دلگرمی و آرامش شما می شود؛ ضمن اینکه وجود پرستار برای انجام کار های شخصی و مراقبت های بعد از عمل ضروری است. بهتر است همراه در جلسات قبل از عمل نیز در کنار شما باشد و توصیه های پزشک را با دقت به خاطر بسپارد تا پس از عمل از آن ها استفاده کند. 

اقدامات قبل از عمل اسلیو معده در شب قبل

اقدامات شب قبل از جراحی

حال که با اقدامات قبل از عمل اسلیو معده آشنا شدید وقت آن است که برای شب قبل از عمل آماده شویم. توجه داشته باشید که این موارد بسیار مهم هستند و می توانند در راحتی شما برای قبل از جراحی، حین و پس از آن مفید باشند؛ پس با دقت ویژه تری اقدامات لازم را در این باره انجام دهید.

1. تغذیه قبل از عمل اسلیو معده

یکی از دغدغه هایی که به کرات راجع به آن از ما سوال می شود این است؟ در حالت کلی برای بیمارانی که نیاز به برنامه غذایی خاصی ندارند توصیه می شود که از ساعت هشت شب قبل از عمل غذای جامد مصرف نکرده و از نیمه شب قبل از عمل مصرف مایعات را نیز متوقف کنند. البته پاسخ این سوال به گروه وزنی و شاخص توده بدنی شما وابستگی مستقیم دارد و ممکن است برای هر بیمار متغیر باشد؛ به همین خاطر پزشک شما بهترین مرجع برای پاسخ به این سوال است. البته رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده نیز دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد.

2. استحمام شب قبل از عمل

حمام رفتن یکی دیگر از اقدامات قبل از عمل اسلیو معده است. از آنجایی که پوست به خودی خود عاری از میکروب نیست، استحمام شب قبل از عمل موجب می گردد تا حد ممکن شرایط بهتری داشته باشد. همچنین توصیه می شود ناحیه جراحی یعنی همان شکم را به طور کامل اصلاح و شیو کنید.

3. مصرف آرامش بخش با دستور پزشک

در برخی موارد پزشکان قبل از عمل و برای شب قبل از جراحی قرص آرام بخش تجویز می کنند تا بیمار شب آرام تری را سپری کند و خواب بهتری داشته باشد. اگر شما نیز اضطراب بالایی دارید، حتما در آخرین جلسه مشاوره به پزشک اطلاع دهید تا در صورت صلاحدید دارو تجویز کنند؛ در غیر این صورت مصرف خودسرانه آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

4. آماده کردن وسایل همراه بیمارستان

یک پک کامل برای رفع نیاز خود و همراهتان برای روزهایی که پس از عمل در بیمارستان تحت مراقبت هستید آماده کنید. این پک شامل یک فلاسک چای، خشکبار مقوی، آبمیوه های طبیعی، یک دست لباس تمیز و خشک، دستمال مرطوب و این قبیل موارد باشد. توجه داشته باشید که تمام این اقلام برای خودتان نیست و قبل از مصرف انواع مواد غذایی به جهت حساسیت بالای عمل، حتما با پزشک مشورت نمایید.

کلام آخر مراحل قبل از اسلیو معده

اقدامات قبل از عمل اسلیو معده بسیار اهمیت داشته و به شما کمک می کند دوران تفاهت را بسیار آسان تر و بدون چالش پشت سر بگذارید. از مهم ترین فاکتورها بدون شک آمادگی ذهنی و فیزیکی برای روز جراحی است. آگاهی هر چه بیشتر بیمار به پیش رفتن بهتر فرایند جراحی کمک می کند. از جمله این موارد می توان به ترک سیگار، کنترل یا قطع مصرف دارو هایی مانند رقیق کننده های خون، انجام ورزش یا رژیم های غذایی خاص اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید