جراحی های چاقی

قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو + عوارض مصرف دخانیات بعد عمل

تصویر قلیون

این سوال که قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو معده امکان پذیر است، برای افرادی که تحت این عمل جراحی چاقی قرار گرفتند و نمی توانند مصرف دخانیات را کنار بگذارند پیش می آید. توصیه می شود که حداقل 2 ماه بعد از عمل اسلیو معده به هیچ عنوان دخانیات مصرف نشود. اما اگر بیمار تحمل محرومیت از نیکوتین را نداشته و اذیت می شود، باید به پزشک متخصص خود مراجعه کرده و از او در این باره کمک بگیرد.

این نکته مهم فراموش نشود که انتخاب متخصص متبحر برای انجام این عمل بسیار مهم است که ما می توانیم بهترین جراح عمل اسلیو معده در مشهد، اقای دکتر فاضل اعلمی را معرفی کنیم.

عوارض قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو

مصرف قلیون بعد از عمل اسلیو، خطرات بسیار زیادی دارد. خطر لخته شدن شدن خون، زخم و عفونت در محل زخم ها و ذات الریه در این افراد بیشتر است. در زیر به چند مورد مهم اشاره می شود:

  • ایجاد زخم و آسیب به معده بیمار

فردی که مصرف دخانیات دارد و عمل اسلیو معده را انجام داده، خطر ایجاد زخم بسیار بالاست. به طور کلی خطر ایجاد زخم معده دو برابر افراد عادی می باشد. بعد از عمل اسلیو معده، معده کوچک می شود و توانایی بهبود زخم را ندارد. مصرف قلیون و سیگار، دارای مواد سمی است که مصرف آن منجر به ایجاد اختلال در خونرسانی می شود.

این نکته فراموش نشود که مصرف قلیون در دوران نقاهت، سرعت بهبودی زخم های شما را به شدن کاهش می دهد و همچنین در داروهای شما نیز اختلال ایجاد کرده و باعث می شود که دارو مصرف شده اثر لازم را نداشته باشد.

  • لخته شدن خون

معمولا بعد از هر عمل جراحی، امکان اختلال در گردش خون وجود دارد و در افراد قلیانی این اختلال بسیار بالاتر می باشد.

  • عفونت

در افراد قلیانی، احتمال انسداد سیاهرگ بالاست که منجر به کاهش گردش خون می شود. در نتیجه کاهش گردش خون، اکسیژن رسانی به زخم ها کاهش می یابد و بهبودی نیز کند تر خواهد بود.

  • تاخیر در روند بهبودی بیمار

به طور قطع قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو، تاخیر به سزایی در روند بهبودی بیمار دارد. اگر سعی بر خوب شدن سریعتر و انجام فعالیت های روزانه خود دارید، بهتر است مصرف هر نوع دخانیات را کنار بگذارید.

نکته بسیار مهم: عوارض جراحی که با کشیدن قلیون بعد از عمل اسلیو ایجاد می شود، مانند زخم معده، انسداد معده و سوراخ شدن، ممکن است بعد از سال ها پس از جراحی همراه بیمار باشد. پس افرادی که بعد از عمل اسلیو معده همچنان قلیون کشیدن را کنار نمی گذارند با خطرات جدی روبرو خواهند شد.

قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو چه تاثیری بر روی خواب بیمار دارد؟

افرادی قلیانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفتند، با مصرف قلیون دچار مشکلات عروق و قلب در خواب می شوند. این بیماران باید در نظر داشته باشند که با کشیدن قلیان، چه خطرات جدی آن ها را تهدید خواهد کرد.

یکی از خطرات شایع در کشیدن قلیان، ایجاد غلظت خون می باشد و در پی آن باعث لخته شدن خون و در نهایت سبب آمبولی ریه می شود که جان بیمار را به خطر می اندازد.

 

اثرات قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو بر روی معده

اگر به داروهای بیمارانی که عمل اسلیو معده انجام دادند دقت کنید، قرص هایی را می بینید که میزان اسید معده را کاهش می دهد.

 وجود نیکوتین در دخانیات باعث افزایش اسید معده شده و بیمار را به زخم معده مبتلا می کند. پس باید توصیه نکشیدن قلیان را جدی گرفت تا باعث تشدید اسید معده نشده و قسمت هایی که برش خورده و بخیه شدند زودتر ترمیم شود.

روش های موثر برای ترک قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو معده

البته این نکته در اول باید اشاره شود که ترک قلیون کشیدن باید قبل از انجام عمل اسلیو معده باشد. طبق توصیه ای که جراح لاغری و متخصص لاپاروسکوپی اعلام می کند، قبل از جراحی، حتما استعمال دخانیات باید متوقف شود. اگر این کار انجام نشود حتما عمل جراحی توسط پزشک شما لغو خواهد شد و یا در صورت عمل شدن عوارض جدی در پی خواهید داشت. از نکاتی که برای ترک مصرف دخانیات به شما کمک می کند:

  • برای آن جایگزین پیدا کنید مثلا استفاده آدامس، چوب هویج و خلال دندان می تواند گزینه خوبی باشد
  • حتما برای ترک آن هدف داشته باشید و تاریخ شروع آن را مشخص کنید
  • از قرار گرفتن در شرایطی که وسوسه می شوید اجتناب کنید و حواس خود را پرت کنید
  • از پزشک مشورت بگیرید تا برای شما داروهایی که منجر به ترک دخانیات می شود تجویز کند

چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید؟

تصویر خانم سیگاری

 اگر جز افرادی هستید که در پی زندگی سالمی هستید که بهتر است سیگار کشیدن را ترک کنید. اما اگر قادر به ترک آن نیستید، حداقل 6 هفته یا 8 هفته بعد از عمل اسلیو معده به هیچ عنوان مصرف دخانیات نداشته باشید. این نکته مهم را جدی بگیرید تا گرفتار عوارض جبران ناپذیر آن نشوید.

آیا قلیون کشیدن را قبل از عمل اسلیو معده باید کنار گذاشت؟

اگر فردی قصد انجام عمل اسلیو معده را دارد باید از یک ماه قبل مصرف قلیان را کنار بگذارد. اگر فرد قادر به انجام این کار نیست باید حداقل تا دوهفته قبل عمل اسلیو معده مصرف نداشته باشد. معمولا افرادی که جراحی چاقی را انجام می دهند به دنبال ایجاد زندگی سالم هستند و این نکته که تنها نخوردن از شروط زندگی سالم نیست، بلکه ترک عادات نادرست هم بسیارموثر است و عدم مصرف دخانیات یکی از این موارد می باشد. رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده یکی از نکات مهم دیگر است که باید در روند بهبودی زودتر مخصوصا در دوران نقاهت رعایت شود.

در آخر اثرات قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو

اگر قصد انجام عمل اسلیو معده را دارید بهتر است قلیون کشیدن را از قبل جراحی کنار بگذارید. از عوارض جدی قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو، لخته شدن خون و عفونت، ایجاد زخم، تاخیر در روند بهبودی بیمار می باشد. حتی ممکن است این عوارض تا سال ها بعد همراه بیمار باشد وموجب زخم معده، انسداد معده و سوراخ شدن معده شود.

سوالات متداول

قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو چه عوارضی در پی دارد؟

از مهمترین عوارض آن لخته شدن خون، ایجاد زخم، عفونت و در نهایت تاخیر در روند بهبود بیمار می باشد.

آیا مصرف دخانیات قبل از عمل اسلیو معده مشکلی ندارد؟

توصیه اکید پزشک بر قطع مصرف دخانیات حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی می باشد. اگر قصد شروع یک زندگی سالم با عمل اسلیو معده را دارید باید مصرف دخانیات را برای همیشه کنار بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید