جراحی های چاقی

ایا قرص تیروئید کم کار باعث لاغری میشود؟ (عوارض لووکسین 100 چیست؟)

ایا قرص تیروئید کم کار باعث لاغری میشود

غده تیروئید یکی از مهمترین غدد درون ریز بدن است که هورمون هایی که ترشح می کند در تنظیم فعالیت های بدن موثر هستند. کم کاری تیروئید، یکی از بیماری های شایعی است که باعث کاهش تولید و ترشح هورمون های تیروئیدی می شود. برای کنترل این بیماری، لازم است از دارو استفاده کنید. قرص لووتیروکسین، دارویی است که برای رفع این مشکل تجویز می شود. برخی از افراد پس از مصرف این قرص شاهد لاغری بوده اند. اما ایا قرص تیروئید کم کار باعث لاغری میشود؟ یا به عبارت دیگر قرص لووتیروکسین یا قرص لووکسین ۱۰۰ برای چیست؟

بله! سطح هورمون T4 در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید کمتر شده و متابولیسم بدن آنها کند می شود؛ اما بهتر است برای لاغری با یک متخصص تغذیه یا جراح چاقی مشورت نمایید و به صورت سرخورد از لوکسین 100 استفاده نکنید.

ایا قرص تیروئید کم کار باعث لاغری میشود؟

اگر خود یا نزدیکانتان مبتلا به کم کاری تیروئید هستید، حتما نام قرص لووکسین 100 یا لووتیروکسین را شنیده اید. این دارو از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به یکی از هورمون های بدن به نام تیروکسین (T4) است. در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به همین منظور برای برقراری تعادل طبیعی هورمون های بدن این قرص استفاده می شود. شاید بپرسید که تیروئید کم کار چاق میکنه یا لاغر یا مصرف قرص های کم کاری تیروئید مانند قرص لووکسین ۵۰ برای لاغری مفید هستند؟

در پاسخ به سوالات باید گفت که هورمون های تیروئید نقش اساسی و مستقیم در سوخت و ساز مواد غذایی مصرفی دارند و کم کاری تیروئید باعث افزایش وزن می شود. استفاده از این قرص موجب برقراری تعادل طبیعی هورمون ها می شود و در پی آن نقش کمک کننده ای در ایجاد وزن مناسب دارند. در نتیجه می توان گفت قرص لووتیروکسین، باعث تنظیم سرعت سوخت و ساز و در ادامه باعث کاهش وزن می شود.

اما این نکته مهم فراموش نشود افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند و به قصد کاهش وزن  قرص تیروئید کم کار را مصرف کنند، موجب بر هم خوردن تعادل طبیعی هورمون های بدن و در پی آن ایجاد مشکلات ثانویه کند. حتی افراد مبتلا به کم کاری تیروئید با دستور پزشک، مجاز به مصرف دوز مشخصی از دارو بوده و در صورت مصرف بی رویه آن، با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد.

یکی دیگر از قرص هایی که برای درمان کم کاری تیروئید به کار می رود، قرص لووتین است. این قرص نیز نباید به صورت خودسرانه مصرف شود. قرص لووتین برای لاغری مناسب نیست و مصرف خودسرانه آن با عوارض همراه خواهد بود.

ایا قرص لووکسین 100 باعث چاقی میشود؟

مصرف خودسرانه قرص تیروئید کم کار ممکن است عوارض زیادی به همراه داشته باشد. این عوارض در افراد مختلف متفاوت است. همانطور که برخی با این قرص لاغر می شوند، ممکن است برخی دیگر افزایش وزن خود را شاهد باشند. در هر صورت تنها افرادی که مشکل تیروئید دارند باید با تجویز پزشک از این قرص استفاده کنند و برای چاقی و لاغری روش های طبیعی را انتخاب نمایید.

طریقه مصرف قرص لووکسین 100 برای لاغری

بسیاری از افراد ممکن است دنبال مقدار مصرف قرص لووتیروکسین برای لاغری باشند؛ اما همانطور که اشاره شد از این قرص نباید خودسرانه استفاده شود تا شاهد عوارض جبران ناپذیر نباشید. طریقه مصرف هر دارویی تنها توسط پزشک مربوطه مشخص می شود. پس از دیگران روش مصرف قرص آن ها را نخواهید و طبق دستور پزشک هر موردی را مصرف کنید.

مقدار مصرف قرص لووتیروکسین برای لاغری و کاهش اشتها

جعبه قرص لووتیروکسین

قرص لووتیروکسین که با دوزهای 50، 75 و 100 موجود است، باعث تنظیم متابولیسم بدن می شود. افرادی که به کم کاری تیروئید دچار هستند تا قبل از مصرف این دارو دچار افزیش وزن می شوند، چون در این افراد متابولیسم بدن بسیار کند است. وقتی که فرآیندهای متابولیکی در اثر استفاده از این قرص اصلاح می شود، وزن بیمار کمتر می شود. بسیاری از افراد که به دنبال کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام و وزن ایده آل هستند، شاید فکر کنند که استفاده از این قرص باعث لاغری آن ها می شود و قرص لووکسین ۱۰۰ برای لاغری مفید است.

این نکته حائز اهمیت است که قرص لووتیروکسین، خود به خود باعث لاغری نمی شود، بلکه با تاثیراتی که بر سیستم بدن دارد باعث کاهش وزن می شود. پس قرص تیروئید کم کار را نباید افراد عادی در جهت کم کردن وزن استفاده کنند؛ همچنین بهترین موقع مصرف قرص لووتیروکسین طبق دستور پزشک مشخص می شود.

عوارض استفاده از قرص کم کاری تیروئید برای لاغری

خانم سردرد

افرادی که حتی با تجویز پزشک قرص کم کاری تیروئید را مصرف می کنند، ممکن است در معرض عوارض جانبی باشند. گاهی مصرف هورمون بیش از مقدار به منظور لاغری وسوسه انگیز بوده و افراد بخواهند از قرص لووکسین ۱۰۰ برای لاغری استفاده کنند. اگر چه این دارو ممکن است باعث کاهش وزن شود ولی وزن از دست رفته به سرعت باز می گردد و دچار عوارض دیگر می شوید. عوارض مصرف قرص لووتیروکسین شامل این موارد است:

  • حالت تهوع و گرفتگی معده
  • اسهال و سردرد
  • تعریق زیاد
  • ریزش موقت مو
  • عصبی بودن
  • لرزش های جسمی
  • بی خوابی

قرص لووتیروکسین و کاهش وزن

 ایا قرص تیروئید کم کار باعث لاغری میشود؟ بله. قرص کم کاری تیروئید که به نام لووکسین 100 یا لووتیروکسین معروف است، طی اصلاح فرآیندهای متابولیکی در بدن باعث کاهش وزن می شود؛ اما این دارو صرفا برای کاهش وزن نیست؛ بلکه با مصرف آن تاثیراتی که بر روی بدن بیمار دارای کم کاری تیروئید دارد باعث کاهش وزن می شود. اگر دنبال لاغری هستید می توانید به جای استفاده از این قرص، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و به کمک رژیم غذایی و ورزش برای کم کردن وزن، تلاش نمایید.

روش دیگر استفاده از جراحی های لاغری است که با مراجعه به یک جراح چاقی می توانید ببینید کدام جراحی برای شما مناسب است. دکتر فاضل اعلمی یکی از بهترین پزشکان چاقی در مشهد است که می توانید برای انواع عمل های اسلیو معده، بای پس و… به ایشان مراجعه کنید.

سوالات متداول لووکسین 100 و لاغری

ایا قرص کم کاری تیروئید باعث لاغری میشود؟

خیر، قرص لووتیروکسین یا همان قرص کم کاری تیروئید، صرفا برای کاهش وزن ساخته نشده است و طی تاثیراتی که در بدن بیماران کم کاری تیروئید ایجاد می کند، باعث کاهش وزن می شود.

از عوارض مصرف قرص کم کاری تیروئید چیست؟

اگر این قرص های در جهت کاهش وزن و بدون تجویز دکتر مصرف شود، عوارض زیادی مانند بی خوابی، اسهال، استفراغ، ریزش مو و…. در پی خواهد داشت.

اگر قرص لووتیروکسین ناشتا فراموش شود چه می شود؟

در صورتیکه مصرف قرص لووکسین 100 را در یک نوبت فراموش کردید، بلافاصله آن را استفاده نمایید؛ ولی اگر به زمان استفاده از دوز بعدی نزدیک بود، تا رسیدن ساعت آن صبر کنید و از خوردن داروی اضافی در فاصله نزدیک اجتناب کنید.

عوارض قرص لووکسین 50 چیست؟

این دارو دوز پایین تر لووکسین 100 است و در صورت مصرف بی رویه می تواند عوارضی مانند بی خوابی، استفراغ و اسهال را داشته باشد.

کیا با کم کاری تیروئید لاغر شدن؟

کم کاری تیروئید به علت پایین ظاوردن سطح متابولیسم بدن در لاغری تاثیری نداشته و بالعکس باعث چاقی می شود.

تیروئید کم کار چاق میکنه یا لاغر؟

از آنجایی که تیروئید کم کار باعث کاهش سوخت و ساز بدن شما می گردد، در صورتی که به این مشکل دچار شوید ممکن است دچار افزایش وزن و چاقی شوید.

قرص euthyrox 100 برای چیست؟

این قرص دارویی برای کم کاری تیروئید است که باید طبق نظر پزشک از آن استفاده شود.

آیا قرص لووکسین 50 برای لاغری مفید است؟

این دارو ممکن است باعث کاهش وزن شما شود؛ ولی مصرف آن بدون تجویز پزشک عوارض زیادی مانند ریزش مو، استفراغ و… خواهد داشت.

اگر قرص کم کاری تیروئید را نخوریم چه میشود؟

اگر مصرف این دارو را به طور خودسرانه قطع کنید، ممکن است با خطراتی نظیر لخته شدن خود در عروق یا مشکلات ناباروری و نازایی دچار شوید؛ حتی ممکن است به کما بروید.

1 دیدگاه در “ایا قرص تیروئید کم کار باعث لاغری میشود؟ (عوارض لووکسین 100 چیست؟)

  1. آواتار Z.m Z.m گفت:

    با سلام من کم کاری تیروئید دارم واصلا چاق نشدم لاغرم شدم حالا اگه این قرص لاغرترم کنه اصلا خوب نیست با خوندن این مطالب نگران کاهش وزنم شدم

دیدگاهتان را بنویسید