جراحی های چاقی

چه ارتباطی بین کم کاری تیروئید و چاقی می باشد؟

ارتباط کم کاری تیروئید و چاقی

ارتباط مستقیمی بین کم کاری تیروئید و چاقی فرد مبتلا می باشد. این به علت کاهش هورمون تیروکسین است که وظیفه کنترل متابولیسم و سوخت ساز بدن می باشد. با اختلال و کند شدن متابولیسم به دلیل کم کاری تیروئید باعث چاقی میشود.

حالا این سوال پیش می آید، آیا جراحی چاقی می تواند درمان این وضعیت باشد؟ توصیه می شود ابتدا بیمار اقدام به درمان بیماری کرده و در صورتی که همچنان از اضافه وزن خود رنج می برد، از متخصص جراح چاقی مشورت بگیرد.

ارتباط بین کم کاری تیروئید و چاقی (افزایش وزن) چیست؟

آیا کم کاری تیروئید باعث چاقی میشود؟ بله از آنجایی که میزان سوخت و ساز پایه در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید کاهش می یابد، معمولا این افراد دچار افزایش وزن می شوند. این افزایش وزن در افرادی که کم کاری تیروئید بیشتری دارند شدیدتر است. افزایش وزن در افراد کم کری تیروئید، همیشه به علت تجمع چربی نیست. معمولا بخش اعظم چاقی افراد به تجمع آب و نمک در بدن آن ها می باشد. با تخمینی که انجام شده، در کل 2 تا 4 کیلوگرم افزایش وزن به علت بیماری تیروئید است.

کاهش وزن بعد از درمان کم کاری تیروئید، کمتر از 10 درصد می باشد. این به علت تجمع آب ونمک در بدن می باشد و ربطی به تجمع بافت چربی ندارد. پس کاهش وزن قابل توجهی پس از درمان مشاهده نمی شود.

آیا هورمون های تیروئید کمکی برای کاهش وزن می کنند؟

افرادی که دچار کم کاری تیروئید و چاقی شدند، شاید فکر می کنند که مصرف داروهای کم کاری تیروئید باعث لاغر شدن آن ها می شود. اما ایا قرص کم کاری تیروئید باعث لاغری میشود؟ درست است که هورمون های تیروئید باعث تعادل سوخت و ساز شده و مصرف دارو باعث اضافه شدن این هورمون ها می شود و با کاهش وزن همراه است، اما به محض قطع داروها دوباره فرد به حالت اول بر می گردد. عوارض مصرف هورمون ها در کنار کاهش وزن می تواند مانند از بین رفتن پروتئین عضلات باشد که ممکن است سلامتی فرد را به خطر بیاندازد.

کم کاری تیروئید و چاقی بعد از آن چگونه اتفاق می افتد؟

تیروئید کم کار

در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، هورمون های تیروئید که وظیفه کنترل کردن هورمون تیروئید در بدن را دارند کاهش پیدا می کند. این کاهش به معنی کاهش متابولیسم بدن و در نتیچه چاقی بیمار می شود. اگر درمان لازم و مناسب انجام نشود، از دست دادن وزن ویا کنترل چاقی تقریبا غیر ممکن است. اگر با درمان کافی تیروئید کم کاری و چاقی همچنان پا برجاست باید به دنبال دلیل دیگری برای مشکل چاقی خود باشید.

تیروئید کم کار چاق میکنه یا لاغر

تحقیقات علمی انجام شده در مورد ارتباط وزن و متابولیسیم بدن و تاثیر هورمون تیروئید در کنترل متابولیسم نشان می دهد که تیروئید می تواند نقش مهمی در چاقی و لاغری ایفا کند. در واقع محاسبه سرعت متابولیسم و مقدار کالری مصرفی روزانه که با عنوان BMR شناخته می شود، بیانگر رابطه افزایش و کاهش وزن در افرادی که دچار پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید است. کسانی که پرکاری تیروئید دارند، کالری بیشتری در طول روز مصرف می کنند از این رو دچار کاهش وزن می شوند. اما افراد مبتلا به تیروئید کم کار، به دلیل سوخت و ساز پایین و BMR کم، با افزایش وزن روبرو خواهند بود و کم کاری تیروئید باعث چاقی میشود.

درمان کم کاری تیروئید و چاقی به جا مانده

اگر پس از درمان کم کاری تیروئید همچنان فرد چاق است باید از گزینه های دیگر استفاده کرد که در زیر به مهمترین آن ها اشاره می شود:

  • رژیم غذایی مناسب برای لاغری و برنامه ورزشی مرتب، اولین گزینه برای این افراد است. بهتر است از کارشناسان تغذیه و مربی های ورزش کمک بگیرید.
  • انجام عمل های جراحی چاقی یکی دیگر از روش ها بعد از درمان کم کاری تیروئید می باشد. عمل های جراحی چاقی متنوعی امروزه استفاده می شود که با توجه به وضعت بیمار روش مناسب انتخاب می شود. از بهترین روش ها می توان به عمل بای پس کلاسیک و عمل اسلیو معده اشاره کرد.

برای کم کاری تیروئید و چاقی چه کاری می توان انجام داد؟

در زیر به نکاتی اشاره می شود که برای کاهش وزن در حین داشتن کم کاری تیروئید بهتر است رعایت شود:

  • انجام فعالیت های بدنی و ورزش
  • خوردن غذاهای بدون گلوتن
  • عدم مصرف کربوهیدرات ها و قند های ساده
  • خوردن بیشتر غذاهای ضد التهابی
  • وعده های غذایی با حجم کم و مداوم
  • یادداشت برنامه غذایی روزانه

علت هایی که خبر از کم کاری تیروئید و چاقی بدن خبر می دهد

از مواردی که باید در صورت دچار شدن به آن ها توجه کرد، اشاره می شود:

همیشه خسته هستید: اگر همیشه حس می کنید که کمبود انرژی دارید و مداوم خسته اید، قطعا به کم کاری تیروئید دچار هستید.

درد عضلانی دارید: اگر بدون انجام فعالیت سنگین، درد عضلانی دارید، کم کاری تیروئید دارید و باعث چاق شدن شما نیز می شود.

فراموشکار شده اید: کمبود هورمون تیروئید باعث کند شدت همه چیز می شود. در این میان عملکرد های عصبی نیز آسیب خواهند دید.

بالا بودن سطح کلسترول خون: از نشانه های داشتن تیروئید کم کار است.

افسردگی دارید: با کم کار شدن تیروئید، بسیاری از عملکردهای بدن دچار مشکل می شود و باعث افسردگی شما می شود.

خشک شدن پوست بدنتان: تغییر در بافت و ظاهر پوست به دلیل کاهش گردش خون پیش خواهد آمد.

مشکلات هضم دارید: عملکرد دستگاه گوارش دچار اختلال می شود و این به خاطر کم شدن هورمون تیروئید می باشد.

در آخر شناخت ارتباط بین کم کاری تیروئید و چاقی بیمار

افرادی که دچار کم کاری تیروئید می شوند، باعث کاهش هورمون تیروئید در بدنشان و در نتیجه کند شدن متابولیسم و چاق شدن بیمار می شود. پس ارتباط بین کم کاری تیروئید و چاق شدن به علت کاهش و اختلال در هورمون تیروئید می باشد.

سوالات متداول

آیا کم کاری تیروئید باعث چاقی میشود؟

اگر هورمون تیروئید در بدن کاهش یابد که در نتیجه باعث کند شدن متابولیسم بدن و چاق شدن بیمار مبتلا به کم کاری تیروئید می شود.

اگر بعد از درمان کم کاری تیروئید فرد مبتلا همچنان اضافه وزن داشته باشد چه کاری باید انجام داد؟

در ابتدا باید رژیم غذایی مناسب و ورزش در فعالیت های روزانه خود داشته باشد. در وهله دوم برای رسیدن به اندام متناسب می توان از روش های جراحی چاقی استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید