عمل بای پس کلاسیک

عمل بای پس کلاسیک، یکی از روش های جراحی چاقی است که در آن معده به دو قسمت بزرگ و کوچک تبدیل می شود. به صورتی که بخش کوچکتر معده، وظیفه نگهداری غذا را بر عهده دارد. در این روش، جراح چاقی با کوچک کردن حجم معده بیمار و همچنین کوتاه کردن مسیر عبوری غذا از مری به روده، مقدار غذای دریافتی را کاهش داده و در کنار آن سرعت دفع را افزایش می دهد.

امروزه بای پس کلاسیک یا Roux-en-Y، جزو پرطرفدارترین جراحی های چاقی محسوب می شود. این جراحی، به عنوان استاندارد طلایی تمام جراحی های چاقی، منجر به کاهش وزن مناسب می گردد.

عمل بای پس کلاسیک معده چیست؟​

روش جراحی بای پس کلاسیک معده چگونه است؟

به طور کلی، دو روش جراحی باز و لاپاراسکوپی برای انجام جراحی بای پس کلاسیک معده وجود دارد که پزشک معالج با توجه به تشخیص خود یکی از آن ها را انتخاب می کند. امروزه عمل بای پس کلاسیک، بیشتر با روش لاپاراسکوپی انجام می شود. 

در این روش تنها با ایجاد یک سوراخ کوچک، قسمتی از معده از مسیر گوارشی خارج شده و به بخش پایینی روده متصل می شود.  

جراحی شکم
عمل بای پس کلاسیک معده
عمل بای پس کلاسیک برای چه کسانی مناسب است؟
عمل بای پس کلاسیک معده

باي پس كلاسيك معده مناسب چه کسانی است؟

تمامی افرادی که قصد دارند عمل کلاسیک معده را انجام دهند، باید قبل از اقدام، شاخص توده بدنی خود را محاسبه کنند. در صورتی که عدد توده بدنی یا همان BMI آن ها، از 40 بیشتر باشد مجاز به انجام عمل بای پس کلاسیک هستند. 

در مواردی که فرد به دلیل چاقی، دچار بیماری های دیگری مانند فشار خون، دیابت، مشکلات تنفسی و غیره شده باشد، می تواند با شاخص توده بدنی کمتر (حداکثر 35) برای عمل کلاسیک معده اقدام کند.

عمل بای پس معده کلاسیک چگونه وزن را کاهش می دهد؟

در عمل بای پس کلاسیک، علاوه بر اینکه حجم معده شما برای دریافت غذا کاهش پیدا می کند، میزان جذب غذا توسط روده نیز کمتر می شود. همچنین، تغییر در هورمون های روده به شما حس سیری می دهد و اشتها را تا حد زیادی کم می کند. در واقع بعد از عمل باي پس كلاسيك معده، شما از دو طریق کاهش حجم غذای مصرفی و ایجاد سوء جذب با خروج روده از مسیر جذبی، وزن کم می کنید.

اگر مراقبت های بعد از جراحی بای پس کلاسیک معده را به طور کامل رعایت کنید و بر اساس رژیم غذایی پزشک پیش بروید، به طور میانگین بین 65 تا 75 درصد از وزن خود را از دست می دهید!

کاهش وزن بعد از عمل بای پس کلاسیک
عمل بای پس کلاسیک معده
عمل بای پس کلاسیک معده
عمل بای پس کلاسیک معده

هزینه عمل بای پس کلاسیک معده چقدر است؟

عوامل متعددی قیمت عمل بای پس کلاسیک را تحت تاثیر قرار می دهند. شما از زمانی که تصمیم به جراحی بای پس کلاسیک معده می گیرید، باید علاوه بر هزینه عمل لاپاراسکوپی، برای هزینه های جانبی مانند آزمایشات و مشاورات قبل از عمل و همچنین داروها و آزمایشات بعد از جراحی، برنامه ریزی کنید.

عمل بای پس کلاسیک معده

خدمات تخصصی جراحی چاقی کلینیک دکتر اعلمی

خدمات جراحی زیبایی در مشهد توسط جراحان زیادی انجام می شود که هر کدام دارای تخصص های منحصر به فردی هستند. در کلینیک تخصصی جراحی زیبایی دکتر سید فاضل اعلمی نیز انواع جراحی های زیبایی، جراحی چاقی، جراحی های کم تهاجمی و خدمات غیر تهاجمی از قبیل مزوتراپی، تزریق نانوپربی و … انجام می شود. رسالتی که در کلینیک دکتر فاضل اعلمی وجود دارد، حفظ سلامتی و رضایت کامل بیماران است.

عمل بای پس کلاسیک معده

هزینه جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده یکی از عمل های زیبایی است که می توانید در مدت کوتاه به وزن ایده آل خود برسید. هزینه جراحی بای پس معده یکی از موارد مهم در انتخاب پزشک جراح است
جراحی مینی بای پس معده

عمل مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده (MGB) یک جراحی لاپاراسکوپی کوتاه، کم خطر است. با کوچک کردن معده خود، به وزن ایده آل برسید!
عمل ساسج معده

عمل ساسج

عملی دیگر برای لاغری به نام جراحی ساسج! اگر BMI بیشتر از 35 دارید، به دیابت و بیماری های قلبی مبتلا هستید، عمل ساسج می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.
جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو معده

کاهش حجم معده، کاهش کالری دریافتی، کاهش سیگنال های گرسنگی با برداشتن قسمتی از معده و در نتیجه لاغری شما با جراحی اسلیو معده!
عمل بای پس کلاسیک معده

نظرات بیماران

شاید برایتان جالب باشد نظرات بیمارانی که تجربه جراحی زیبایی در کلینیک دکتر فاضل اعلمی را دارند مطالعه نمایید. بیمارانی که در این کلینیک جراحی می کنند، عضوی از گروه ورزشی کلینیک می شوند و ادامه روند درمان را با این گروه پیش می برند.

عمل بای پس کلاسیک معده

ارتباط مستقیم با دکتر

در صورتیکه نیاز به مشاوره تلفنی رایگان  یا مشاوره حضوری در مطب دارید تا بتوانید اطلاعات دقیقی از بیماری بدست بیاورید می توانید با پر کردن فرم زیر یا شماره تماس مستقیم با مطب دکتر فاضل اعلمی ارتباط برقرار کنید.
موضوع مشاوره(ضروری)

مزایای عمل بای پس کلاسیک چیست؟

در میان انواع عمل های زیبایی و چاقی، عمل بای پس کلاسیک مزیت هایی دارد که نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است.

 • کمک به کاهش وزن اضافی

بعد از جراحی بای پس کلاسیک، به دلیل کوچک شدن معده، حجم غذای مصرفی به شدت کم شده و سریعتر از قبل احساس سیری می کنید، از این رو شما با سرعت بالایی لاغر خواهید شد.
 • کاهش خطرات بیماری های قلبی

عمل جراحی بای پس معده Roux-en-Y نشان داده است که عوامل خطر بیماری قلبی مانند کلسترول بالا و فشار خون بالا را کاهش می دهد. هنوز مشخص نیست که آیا جراحی در دراز مدت حملات قلبی و سکته را کاهش می دهد یا خیر. اما از آنجایی که سطح کلسترول خون را کاهش می دهد، ممکن است یک گزینه درمانی امیدوارکننده برای افرادی باشد که نمی توانند سطح کلسترول خود را تنها با دارو کنترل کنند.
 • بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)

GERD زمانی رخ می دهد که اسید معده به مری یا لوله غذا برگردد. GERD می تواند علائم دردناکی مانند سوزش سر دل یا درد قفسه سینه را هنگام غذا خوردن، نوشیدن یا دراز کشیدن ایجاد کند. با این حال، پس از عمل بای پس کلاسیک Roux-en-Y، اکثر بیماران متوجه می شوند که علائم GERD آنها در عرض شش ماه پس از جراحی بهبود می یابد یا به طور کامل از بین می رود.
 • کاهش خطرات سرطان

این جراحی ابزاری عالی برای کاهش خطرات سرطان است. علاوه بر این، از آنجایی که معده از نظر اندازه کوچک شده است، دیگر نمی تواند مقدار زیادی غذا و مایعات را در خود نگه دارد، به این معنی که احتمال پرخوری شما کمتر است. همچنین با حجم معده کوچکتر، فضای کمتری برای رشد و تکثیر عامل سرطان زا وجود دارد.
 • کاهش خطرات دیابت نوع 2

جراحی بای پس معده Roux-en-Y ممکن است با کاهش مقاومت به انسولین و بهبود عملکرد سلول های بتا در افراد دارای اضافه وزن یا چاق، از دیابت نوع 2 جلوگیری کند. از دیگر مزایا عمل بای پس کلاسیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • بیماری های ناشی از چاقی مانند فشار خون، مشکلات تنفسی، درد مفاصل، میگرن و ... بعد از عمل باي پس كلاسيك معده درمان خواهد شد.
 • در عمل بای پس معده کلاسیک، امکان بازگشت چاقی بسیار نادر است و نسبت به عمل اسلیو، میزان برگشت چاقی بسیار کمتر می باشد.
 • در این روش جراحی لاغری، احتمال نشتی نسبت به دیگر روش ها بسیار کمتر است.
 • بعد از عمل بای پس کلاسیک، متابولیسم بدن به علت تنظیم هورمون های ترشح شده، بهبود می یابد و شما نسبت به قبل احساس سیری طولانی تری دارید.

نگاهی به عوارض عمل باي پس كلاسيك معده

امروزه، با توجه به پیشرفت تکنیک های عمل بای پس کلاسیک، استفاده از ابزارهای جدید و حرفه ای حین عمل و مراقبت های ویژه بعد از عمل، میزان عوارض بعد از جراحی بای پس کلاسیک بسیار نادر است؛ اما به طور کلی مهم ترین آن ها را برای شما بیان می کنیم:

 • آمبولی
 • نشتی معده
 • کاهش ویتامین های بدن
 • ایجاد آلرژی
 • یبوست
 • ریزش مو
 • داشتن حالت تهوع و استفراغ

کاندیدای مناسب برای عمل بای پس معده کدامند؟

اگر موارد زیر را تجربه کردید، ممکن است کاندیدای آن جراحی باشید:
 • شاخص توده بدنی (BMI) شما 40 یا بیشتر است (چاقی شدید)
با BMI چهل یا بیشتر، شما دچار چاقی شدید و اضافه وزن شدید و خطر ابتلا به مشکلات سلامتی به دلیل وزن خود هستید. اگر به جراحی کاهش وزن فکر می کنید، ممکن است کاندیدای عمل بای پس معده کلاسیک Roux-en-Y  باشید.
 • BMI شما 35 تا 39.9 است (چاقی)
اگر شاخص توده بدنی شما بین 35 تا 39.9 دارید، باید با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی سلامتی مرتبط با چاقی صحبت کنید. این روش بای پس معده ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد اما قبل از هر چیزی باید بدانید که از آن جراحی چه انتظاری دارید.

قبل از عمل کلاسیک معده چه اقداماتی لازم است؟

قبل از اینکه برای انجام عمل بای پس کلاسیک مصمم شوید، ابتدا سعی کنید تحقیقات کاملی در مورد نوع عمل و پزشک مورد نظر خود انجام دهید. سپس با مراجعه به دکتر انتخابی، تمامی آزمایشات مورد نیاز و برنامه غذایی داده شده را به موقع و درست اجرا کنید.

یکی از مهم ترین کارها قبل از انجام عمل بای پس کلاسیک معده این است که تمامی بیماری ها و داروهای خود را با جراح در میان بگذارید تا بتوانید از بروز مشکلات حین عمل و بعد از جراحی جلوگیری کنید.

اگر تصمیم تان برای عمل بای پس کلاسیک جدی است، پیشنهاد می کنیم موارد زیر را حتما انجام دهید و سپس برای انجام جراحی زمان تعیین کنید.

 • حداقل از یک ماه قبل از مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر جلوگیری کنید.
 • بهتر است مصرف مواد غذایی مفید و پر ویتامین در برنامه خود پررنگ تر کنید.
 • حتی الامکان از مصرف داروهای مسکن، داروهای هورمونی، قرص های ضدبارداری، داروهای رقیق کننده خون و غیره بپرهیزید.
 • پیشنهاد می شود خوردن مواد کافئین دار را از یک ماه قبل از جراحی بای پس کلاسیک معده مصرف نکنید.

مراقبت های بعد از عمل بای پس کلاسیک معده

برای اینکه بهترین نتیجه را از انجام عمل بای پس معده کلاسیک خود داشته باشید، یقینا باید بعد از جراحی، دستورالعمل های پزشک را مو به مو اجرا کنید. مهم ترین برنامه ای که از طرف دکتر به شما داده می شود، برنامه رژیم غذایی است. شما باید در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بای پس کلاسیک، فقط مایعات مصرف کنید. سپس، به مرور در هفته های آتی طبق برنامه می توانید غذاهای آبکی و سبک میل کنید.

کلام آخر، بهترین جراح برای انجام عمل باي پس كلاسيك معده

شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین فاکتورهایی که می تواند نتیجه عمل بای پس کلاسیک را تحت تاثیر قرار دهد، انتخاب پزشک مورد نظر است. بدون شک یک جراح باتجربه و حرفه ای، می تواند عمل باکیفیت تری برای شما انجام دهد و با راهنمایی ها و مشاورات خود از بروز عوارض جانبی جلوگیری کند. اگر به دنبال یک پزشک ماهر و متخصص در زمینه انجام عمل های چاقی و زیبایی هستید، می توانید به سایت دکتر فاضل اعلمی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید