مقالات عمومی

مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو و نکات مهم درباره آن

مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو

لیفت اندوسکوپی ابرو یکی از روش های پرطرفدار برای کسانی است که ابروهای افتاده دارند. با این جراحی می توانید چهره ای به غایت جوان، زیبا و بی نقص داشته باشید. مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو از اهمیت بالایی برخوردار است. برای رسیدن به نتیجه عالی پس از انجام لیفت اندوسکوپی ابرو، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 1. برنامه غذایی مخصوص و مناسب
 2. مصرف منظم داروها
 3. نحوه خوابیدن صحیح
 4. استراحت به اندازه کافی
 5. کنترل فعالیت های سنگین
 6. آمادگی ذهنی و روانی
 7. تمیز نگه داشتن محل زخم
 8. توجه به موارد ممنوعه
 9. دقت به تغییرات زخم
 10. سیگار نکشیدن

چگونگی لیفت ابرو به روش آندوسکوپی

قبل از اینکه به سراغ مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو برویم باید بدانید که روند جراحی در این روش از لیفت ابرو چگونه است تا به درک عمیق تری از اهمیت مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو برسید. 

جراحی لیفت ابرو ممکن است با بیهوشی کامل یا با بی حسی انجام شود؛ در این روش پزشک برش های کوچکی در میان خط رویش مو ها ایجاد کرده و از طریق این برش های ریز و کوچک دوربین بسیار کوچکی وارد زیر پوست می شود؛ پس از آن دکتر می تواند به صورت تصویری تمام قسمت های زیر پوست را در نمایشگر خود ببیند.

بعد از این مرحله، پزشک عضلات و بافت هایی که باعث افتادگی پوست شده اند را شناسایی و پس از آن دستکاری و تحریک می کنند؛ در آخر دوربین خارج شده و برش ها بخیه می شوند.

1. برنامه غذایی مخصوص و مناسب

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو این است که تا چندین روز مصرف غذاهای جویدنی را به طور کامل حذف کنید. مصرف این موارد می تواند عواقب بدی برای شما ایجاد کند. در این مدت سعی کنید از غذاهای رقیق اما مقوی استفاده کنید.

2. مصرف منظم داروها

فراموش نکنید که مهمترین و درست ترین مرجع شما برای مراقبت های بعد از عمل لیفت اندوسکوپی ابرو، پزشک شما است؛ به همین خاطر در وهله اول توجه داشته باشید تمام دارو ها و روش های توصیه شده پزشکتان را مو به مو و دقیق انجام دهید. 

3. نحوه خوابیدن صحیح

پس از عمل لیفت ابرو باید در هنگام خواب سر شما نسبت به بدن در سطح بالاتری قراری بگیرد. برای انجام این کار به عنوان یکی از مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو، باید از چند متکا یا یک بالش با ارتفاع بلند تر از حالت عادی استفاده کنید.

4. استراحت به اندازه کافی

روز اول پس جراحی را باید به طور کامل استراحت کنید؛ منظور از استراحت در 24 ساعت ابتدایی، یک استراحت مطلق است. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، ساعات و روزهای اولیه بعد از عمل را جدی بگیرید.

5. کنترل فعالیت های سنگین

روند استراحت را تا دو هفته بعد از عمل ادامه دهید. اگر فعالیتی هم داشتید در حد پیاده روی در خانه باشد. درباره مدت زمان و کارهای مجاز حتما با پزشک تان صحبت کرده و آنها را با توجه به نظر ایشان هماهنگ کنید. اصولا برای فعالیت های سنگین مانند ورزش های حرفه ای یا بلند کردن اجسام سنگین حداقل سه هفته زمان لازم است؛ البته که این مورد هم با توجه به شرایط فیزیکی شما و صلاحدید پزشک می تواند متغیر باشد.

6. آمادگی ذهنی و روانی

قبل از اقدام به جراحی لیفت ابرو، درباره عوارض و تمام چیزهایی که در مقام بیمار باید بدانید تحقیق کنید. با دانستن تمام نکات در مرحله اول می توانید تصمیم قطعی و درستی برای انجام یا انصراف عمل بگیرید و در سپس می توانید در هنگام روبرو شدن با هر یک از مراحل درمان یا مشکلات بعد از آن، واکنش منطقی نشان دهید؛ برای مثال باید بدانید که پس از عمل جای کبودی، تورم و درد در ناحیه مورد نظر طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد؛ اما در صورت وجود ترشحات و عفونت بر روی زخم باید هرچه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

7. تمیز نگه داشتن محل زخم

این گزینه مهم ترین مورد از میان مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو می باشد. تمیز نگه داشتن محل زخم امری ضروری و غیر قابل چشم پوشی است؛ در صورتی که برش جراحی در پشت خط رویش موها باشد، نیازی به ضدعفونی کردن و مراقبت خاص ندارد؛ اما اگر قبل از خط رویش است، حتما سه بار در روز باید این قسمت را به طور کامل ضد عفونی کنید. برای تمیز کردن محل زخم برای اولین بار از سرم هیدروژن پراکسید و برای دفعه های بعدی از پماد باسیتراسین یا وازلین استفاده نمایید.

8. توجه به موارد ممنوعه

از مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو می توان به ممنوعیت استحمام تا 48 ساعت اولیه اشاره کرد؛ علاوه بر این یکی دیگر از موارد ممنوعه مهم این است که تا حداقل دو هفته اجازه رانندگی نخواهید داشت.

9. دقت به تغییرات زخم

مدام جای زخم ها را بررسی کنید تا در صورت هر گونه تغییر در حالت و شکل آنها، متوجه تغییرات شوید. اگر محل جراحت دچار عفونت یا مشکلات دیگر شد، در اولین فرصت مداخلات لازم برای آن انجام دهید و از بدتر شدن آن جلوگیری به عمل آید.

10. ترک سیگار

ممکن است پزشک متخصص از شما بخواهد که مدتی قبل و پس از عمل، سیگار را کنار بگذارید؛ در این حالت به یاد داشته باشید که مصرف مواد مخدر می تواند روند بهبود زخم شما را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار دهد و بهبودی کامل را به تعویق بیندازد. 

دارو برای مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو

مراقبت های دارویی پس از عمل لیفت به روش اندوسکوپی

مراقبت های دارویی لزوما توسط دکتر تجویز می شوند و توصیه می کنیم به هیچ وجه داروها را به صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. به طور کلی بعد از عمل جراحی لیفت ابرو به روش اندوسکوپی پزشکان سه گروه از دارو تجویز می کنند: 

 1. مسکن: اگرچه که غالبا درد بعد از عمل لیفت ابرو به روش اندوسکوپی ناچیز است؛ اما برای اطمینان اغلب مسکن برای بیمار تجویز می شود که در صورت لزوم درد خود را کنترل کند.
 2. ضد التهاب: ورم و التهاب در هفته اول پس از عمل بسیار طبیعی است و استفاده از داروهای ضد التهاب به شما کمک می کنند تا میزان تورم را کنترل کرده و روند بهبودی را سرعت ببخشید.
 3. آنتی بیوتیک: ممکن است پزشک برای جلوگیری از ایجاد عفونت های احتمالی نمونه ای از آنتی بیوتیک ها را برای شما تجویز کند.

نتیجه گیری

مراقبت های بعد از لیفت اندوسکوپی ابرو بسیار مهم بوده و می تواند نتیجه نهایی عمل را تحت تاثیر قرار دهد. شما باید از موارد ممنوعه مانند سیگار، استحمام، مصرفی برخی از دارو ها و… بپرهیزید. توجه داشته باشید که نیمی از این مراقبت ها مربوط به حذف موارد ممنوعه و نیمی مربوط به انجام کارهایی از قبیل استراحت و ضدعفونی کردن محل زخم است. با این تفاسیر اگر به دنبال بهترین نتیجه هستید باید به رعایت این اصول پایبند باشید. دکتر اعلمی یکی از بهترین جراح های زیبایی در مشهد است که می توانید برای انجام عمل هایی مانند لیفت اندوسکوپی ابرو به ایشان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید