مقالات عمومی

بهترین دارو برای عفونت روده و معده و علائم آن

بهترین دارو برای عفونت روده و معده

عفونت روده و معده از شایع ترین مشکلات سلامتی هستند. این مشکل از طریق مواد غذایی آلوده و توسط میکروب های سم زا ایجاد می شود. یکی از بهترین راه های مقابله، یافتن بهترین دارو برای عفونت روده و معده و استفاده از آن است. توجه داشته باشید که با توجه به محل عفونت، علائم و همچنین میزان و شدت عفونت ممکن است دارو و دز مصرفی  آن متغیر باشد. در این مقاله نکات بسیار مهمی راجع به اثر گذار ترین دارو ها برای درمان عفونت معده و روده را خواهید آموخت؛ علاوه بر آن درمان خانگی حالت تهوع و معده درد و همچنین عفونت معده را نیز در انتهای مطلب بررسی خواهیم کرد.

بهترین دارو برای عفونت روده و معده

این دارو باید توسط پزشک متخصص با توجه به فاکتور های بسیاری تعیین شود؛ اما به طور کلی می توانیم داروهای مناسب برای درمان عفونت روده‌ و معده را به پنج بخش مهم آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد اسهال، ضد التهاب ها، آنتی ویروس ها و پروبیوتیک ها تقسیم‌ کنیم.

1. آنتی بیوتیک و درمان عفونت روده و معده

به طور کلی آنتی بیوتیک ها یکی از کارساز ترین و مهم ترین گزینه ها برای درمان بیماری های عفونی هستند؛ طبیعتا عفونت معده و روده نیز خارج از این قاعده نیست! این داروها برای کنترل و کاهش باکتری های مضر در دستگاه گوارش استفاده می شود. آنتی بیوتیک ها اغلب برای بهبود عفونت های باکتریایی بیشترین اثر گذاری را نشان می دهند؛ این در حالی است که اغلب عفونت های روده و معده به دلیل باکتری هایی همچون اشریشیا کلی، سالمونا، کامپیلوباکتر و کلستریدیوم دیفیسل ایجاد می‌شوند. برخی از معروف ترین آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت معده را در اینجا آمده است:

  • سیپروفلوکساسین: این قرص معمولا برای درمان عفونت های باکتریایی روده مانند کامپیلوباکتر و اشریشیا کلی  مصرف می شود.
  • مترونیدازول: عموما پزشکان آنتی بیوتیک های مترونیدازول را برای عفونت هایی از قبیل کامپیلوباکتر و کلستریدیوم دیفیسل تجویز می‌ کنند.
  • سفتریاکسون: چنانچه به باکتری هایی از نوع سالمونا یا شیگلا مبتلا شده اید، این نوع آنتی بیوتیک بیشترین اثرگذاری را برای درمان شما خواهد داشت.

همانطور که می دانید مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها در نهایت می‌تواند به مقاومت های دارویی منجر شود و فقط روند درمان شما را طولانی تر کند؛ به همین دلیل توصیه می‌ کنیم در صورت مشاهده علائم عفونت روده ای و معده ای حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

2. داروهای آنتی ویروس برای عفونت معده

در صورتی که منشا بیماری، ویروس بوده باشد، بهترین دارو برای عفونت روده و معده آنتی ویروس ها خواهند بود. اثرگذار ترین آنتی ویروس ها برای درمان عفونت معده اوسلتامیویر، آسیکلوویر و ریباویرین هستند.

3. دارو های ضد اسهال

یکی از شایع ترین علائم عفونت روده و معده اسهال و استفراغ است. از داروهای ضد اسهال معمولا برای کنترل علائم بیماری استفاده می‌ شود. مواردی همچون لوپرامید، لوموتیل و دیفلوکان از بهترین گزینه ها برای درمان اسهال هستند و می‌توانند فرایند مقابله بدن با بیماری را سریع تر کنند.

4. پروبیوتیک ها، بهترین دارو عفونت روده و معده

 از آنجایی که پروبیوتیک ها حاوی یک سری از باکتری های مفید هستند، می‌توانند به عنوان مکمل در کنار داروی اصلی و برای راحت تر کردن روند درمان مورد استفاده قرار بگیرند. یکی از بهترین روش ها برای متعادل سازی میکروبیوم گوارشی بی شک استفاده از پروبیوتیک ها و مواد حاوی آن است.

5. داروهای ضد التهاب برای درمان عفونت معده

متاسفانه یکی از شایع ترین علائم این بیماری، التهاب دیواره های معده و روده است؛ به همین خاطر در برخی از موارد از داروهای ضد التهابی برای کم کردن شدت آن به کار می رود. این موارد به عنوان یک منبع کمکی، برای کنترل مشکل در کنار دیگر داروهای آنتی بیوتیک یا آنتی ویروس تجویز می شود. از انواع آن می توان به میزالامین اشاره کرد.

درمان خانگی عفونت روده و معده

درمان خانگی عفونت روده و معده

اگر در مراحل اولیه بیماری هستید و ترجیح می دهید که بهترین دارو برای عفونت روده و معده را در گیاهان دارویی پیدا کنید،می توانید روش های زیر را امتحان کنید:

1. مصرف رازیانه برای عفونت معده

استفاده از رازیانه به شکل یک دمنوش طبیعی، می‌تواند اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی آن را به طرز باورنکردنی به نمایش بگذارد. یکی بهترین داروها برای عفونت روده و معده در میان دارو های گیاهی بدون شک رازیانه است.

2. پونه و عفونت روده و معده

پونه نیز خواص ضد التهابی و آنتی باکتریایی دارد؛ به همین دلیل اغلب در هنگام ابتلا به عفونت های گوارشی مصرف آن توصیه می شود. شما می توانید این گیاه را صورت دمنوش یا تازه مصرف کنید تا تاثیر دیگر داروهای آنتی بیوتیک بیشتر و سریع تر شود.

3. زنجبیل برای درمان عفونت روده

زنجبیل در زمره بهترین دارو برای عفونت روده و معده قرار می گیرد؛ چرا که خواص ضد اسپاسماتیک، ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد.

4. بهبود عفونت معده با آویشن

مصرف آویشن نیز برای تمام بیماری های عفونی توصیه می شود؛ به علاوه پیشنهاد می‌ کنیم چنانچه از داروهای تجویز شده توسط پزشک خود استفاده می کنید، مزیت های استفاده از آویشن را به عنوان درمان مکمل و تسریع کننده درمان از دست ندهید.

علائم عفونت معده و روده

علائم عفونت معده و روده

عفونت معده و روده مخصوصا در مراحل اولیه ممکن است علائمی نداشته باشد؛ اما در صورت بروز هر یک از موارد زیر احتمال ابتلا به عفونت های گوارشی وجود دارد. این موارد شامل گزینه های زیر می باشد:

  • استفراغ به شکل دانه های منسجم قهوه
  • احساس پری غیر طبیعی معده بعد غذا
  • اسهال و استفراغ
  • حالت تهوع
  • مشکل در بلع غذا
  • مدفوع تیره و قیری

علائم و درمان عفونت روده و معده

بهترین دارو برای عفونت روده و معده با توجه به نوع عفونت و شدت آن تجویز می گردد؛ اما به طور کلی داروهای آنتی بیوتیک و آنتی ویروس اصلی ترین داروها برای درمان عفونت روده و معده هستند. استفاده از مکمل های درمانی مثل داروهای گیاهی و یا داروهای پروبیوتیک، می‌ تواند روند درمان را بسیار هموار تر و سریع تر از حالت معمول جلو ببرد. هنگام مواجهه با هر یک از علائم عفونت روده و معده مثل تهوع، استفراغ، مدفوع تیره و… بهترین تصمیم مراجعه به یک پزشک متخصص عفونی و یا متخصص گوارش است تا قبل از پیشروی میکروب ها و باکتری ها جلوی بیماری گرفته شود و بدن با توان بیشتری به مقابله بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید