مقالات عمومی

آیا گلابی چاق کننده است؟ (پشت پرده مصرف گلابی برای رژیم لاغری و چاقی)

آیا گلابی چاق کننده است

آیا گلابی چاق کننده است؟ سوالی که به کرات در جلسات مشاوره قبل از جراحی بای پس معده و دیگر انواع عمل لاغری از ما پرسیده می شود! میوه هایی مانند موز و گلابی به دلیل اینکه بسیار شیرین هستند، اغلب در بین عموم مردم چاق کننده بنظر می رسند؛ اما در حقیقت این میوه ها عملکردی دو وجهی دارند؛ اگرچه که ممکن است باورش سخت باشد، اما گلابی هم می تواند چاق کننده و هم لاغر کننده باشد.

گلابی چاق کننده یا لاغر کننده

گلابی یک میوه دو وجهی است که مصرف آن می‌ تواند منجر به چاقی شود و هم در لاغری نقش داشته باشد. اگر برای شما هم سوال است که چگونه این اتفاق می افتد باید بگوییم که در حقیقت هر عدد گلابی حدود 166 گرم وزن دارد و 100 واحد کالری؛ این 166 گرم گلابی حاوی 8 درصد ویتامین C، بیست و یک درصد فیبر و 4 درصد پتاسیم است. خوشبختانه کالری موجود در گلابی از نوع غیر اشباع و کاملا سالم است؛ از همین رو اگر این میوه خوشمزه و سالم را به اندازه مصرف کنید نه تنها چاق نمی شوید، بلکه اثرات بسیار جذابی بر لاغری شما خواهد داشت.

لازم به ذکر است که مصرف زیاد از حد گلابی می تواند اثر کاملا برعکس بر روی تناسب اندام شما بگذارد و فروکتوز موجود در گلابی می تواند در نهایت به چربی اضافه تبدیل شود. با این تفاسیر ممکن است بپرسید که چطور فروکتوز موجود در گلابی به چاقی منجر می شود، در واقع فروکتوز موجود در گلابی تنها 10 درصد نیاز انرژی بدن را تامین می کند و الباقی آن به چربی های احشایی بدل می گردد؛ به طور کلی فروکتوز باعث تحریک بیشتر هورمون گرسنگی و پرخوری می شود و در نهایت این تحریک اشتها به چاق شدن فرد منتهی می شود.

خواص گلابی برای لاغری

خواص گلابی برای لاغری

اگر به دنبال این هستید که بدانید برای لاغری چی بخوریم باید گفت یکی از پاسخ ها گلابی است. این میوه یکی از مفید ترین میوه های جهان است و بی شک شمارش خواص آن از توان خارج است؛ با این حال اگر گوشه کوچکی از خواص آن را با محوریت لاغری در نظر بگیریم، باید بگوییم که بیشترین تاثیری که گلابی برای لاغری افراد می گذارد، مربوط به اثرات آن در تنظیم قند خون و احساس سیری افراد است؛ در ادامه هر دو این موارد را بررسی می کنیم.

1. کاهش گرسنگی

همانطور که گفتیم گلابی منبع بسیار غنی از فیبر است و فیبر موجود در آن کمک می کند شما برای مدت زمان طولانی تری سیر بمانید. در واقع با مصرف این میوه غذای کمتری مصرف خواهید کرد و وزنتان کاهش می یابد.

2. کنترل قند خون

گلابی شاخص گلایسمیک بسیار پایینی دارد. این شاخص باعث می شود که در بدن انسولین بیشتری ترشح شود و این انسولین قند خون را در بدن به یکباره به داخل سلول ها وارد می کند و گرسنگی به دلیل افت قند خون اتفاق می افتد. با این تفاسیر به دلیل کم بودن بار گلایسمیک، انسولین کمتری ترشح شده و احساس گرسنگی کمتر خواهد شد.

3. افزایش انرژی

اگر هنوز هم نگران هستید و می پرسید آیا گلابی چاق کننده است؟ باید گفت این میوه سرشار از فیبر، مواد معدنی ارزشمند و انواع ویتامین ها همچون ویتامین سی است. ترکیبات بی نظیر این خوراکی خوشمزه علاوه بر تامین انرژی بدن، می توانند برای مدت زمان بیشتری شما را از حس گرسنگی دور کنند، بدون اینکه شما احساس بدی داشته باشید.

4. افزایش متابولیسم بدن

یکی از مهم ترین اثرات گلابی در لاغری افزایش متابولیسم بدن است. فیبر موجود در گلابی به افزایش متابولیسم و بهبود عملکرد سیستم گوارشی کمک می کند؛ در واقع فیبر به عنوان یک ماده غذایی دیر هضم شناخته می شود و عملکرد آن برای لاغری به این صورت است که با وجود انرژی کمی که به بدن می دهد، مدت زمان طولانی برای هضم نیاز دارد. از طرفی گلابی حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C است و از همین رو بر روی تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش متابولیسم بسیار اثر گذار است.

5. خواص ضد اکسیدانی گلابی

گلابی سرشار از ویتامین C و فلاونوئید است و همین باعث می شود که خاصیت ضد اکسیدانی فوق العاده ای داشته باشد. آنتی اکسیدان ها شما را از مضرات اکسیداتیو و رادیکال های آزاد حفظ می کند. در واقع این خواص به حفظ سلول ها و کاهش التهابات کمک می کند؛ با تمام این تفاسیر می توان از گلابی به عنوان یک ماده آنتی اکسیدانی و مناسب برای لاغری نام برد.

بهترین زمان مصرف گلابی برای لاغری

اگر به دنبال راه های لاغر شدن سریع در خانه هستید، یکی از چیزهایی که می توانید امتحان کنید مصرف گلابی است. شما می توانید این میوه را صبح هنگام و به صورت ناشتا و یا به صورت میان وعده و قبل از وعده های اصلی است. توجه داشته باشید که در رژیم لاغری مصرف بیش از یک یا دو عدد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

طریقه مصرف گلابی برای لاغری

طریقه مصرف گلابی برای لاغری

شما می توانید به روش های مختلفی از گلابی در رژیم لاغری خود استفاده کنید. برخی از موارد توصیه شده برای مصرف این میوه به صورت خام یا ترکیب با مواد دیگر در اینجا آمده است.

1. مصرف گلابی در سالاد

در این روش شما می توانید گلابی را در کنار سبزیجاتی همچون نعنا، خیار، ریحان و امثال آن میل کنید. پیشنهاد می‌کنیم به جای وعده های اصلی نظیر شام و نهار از این سالاد خوشمزه استفاده کنید.

2. میوه تازه گلابی برای لاغری

خوردن گلابی همراه با پوست و به صورت تازه یکی از بهترین روش های مصرف این میوه برای لاغری محسوب می شود. پوست گلابی سرشار از فیبر است و به سیر ماندن شما در بازه زمانی طولانی کمک می کند. توصیه می کنیم از بین انواع این میوه آنهایی را انتخاب کنید که پوست زرد تری دارند.

3. خوردن آبمیوه گلابی برای لاغری

استفاده از آبمیوه گلابی به تنهایی و یا در ترکیب با آب دیگر میوه ها مانند پرتقال، سیب، توت فرنگی و… علاوه بر طعم فوق العاده می تواند انرژی مورد نیاز شما را برای مدتی طولانی تامین کند.

4. گلابی در سالاد میوه

برای مصرف گلابی در سالاد میوه، کافی است این میوه را همراه با دیگر میوه های کم کالری خرد کرده و نوش جان کنید.

جدول ارزش غذایی گلابی

گلابی حاوی مواد معدنی و درشت مغذی های بسیاری است؛ برای اینکه شفاف تر بدانید آیا گلابی چاق کننده است؟ در جدول زیر می توانید با جزییات کامل جدول ارزش غذایی گلابی را مشاهده کنید.

جدول حقایق تغذیه ای 100 گرم گلابی خام
ماده غذایی میزان ارزش
انرژی (کالری) 58 کیلوکالری
کربوهیدرات 15.46 گرم
پروتئین 0.38 گرم
فیبر 3.10 گرم
قند 9.80 گرم
چربی 0.12 گرم
آب 83.71 گرم
کلسترول 0.00 میلی گرم

اثر گلابی برای کاهش وزن

پس از بررسی تمام جوانب مصرف گلابی در رژیم های لاغری و چاقی و در پاسخ به سوال آیا گلابی چاق کننده است، باید بگوییم که مصرف به اندازه این میوه به دلیل فیبر بالا، کالری کم و تحریک ضعیف ترشح انسولین در رژیم های لاغری مفید است؛ اما اگر مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث چاقی شود. برای اثر بخشی هر چه بیشتر مصرف گلابی بر لاغری این میوه خوشمزه را ناشتا و قبل از وعده های غذایی میل کنید.

به یاد داشته باشید مصرف هر ماده ای برای لاغری وقتی بهترین اثر بخشی را خواهد داشت که با ورزش و رژیم غذایی مناسب همراه شود. همچنین اگر به دنبال روشی برای لاغری سریع هستید، می توانید برای انجام انواع جراحی های چاقی به دکتر فاضل اعلمی مراجعه کنید.

سوالات متداول گلابی و لاغری

آیا گلابی چاق کننده است؟

چنانچه به اندازه و در مقادیر متناسبی مصرف شود، خیر حتی می تواند لاغر کننده هم باشد؛ چرا که این میوه دارای فیبر بالا، چگالی کالری کم و گلایسمی پایین است و همین منجر به کاهش اشتها و احساس سیری می شود. توجه داشته باشید که اگر در مصرف آن زیاده روی کنید در نهایت استفاده از گلابی به چاقی منجر خواهد شد.

آیا گلابی باعث کاهش وزن می شود؟

مصرف این میوه به صورت خام و ناشتا می تواند به احساس سیری کمک کند و همچنین به دلیل فیبر بالا باعث لاغری شود.

دیدگاهتان را بنویسید