مقالات عمومی

بهترین زمان مصرف کرومیوم (همه چیزهایی که باید درباره قرص کرومیوم بدانید)

بهترین زمان مصرف کرومیوم

کروم یک ماده معدنی بسیار ارزشمند در بدن است که همه ما برای ادامه حیات به مقادیر کمی از آن نیازمند هستیم. تاثیر این ماده معدنی زمانی بهتر آشکار می‌شود که بدانید بهترین زمان مصرف کرومیوم چه زمانی است!

باید بدانید که مواد غذایی و مکمل های کرومیوم می‌توانند منبع مناسبی برای جبران کمبود کروم در بدن باشند. در این مطلب راز های ناگفته راجع به این قرص و ارتباط تنگاتنگ آن با لاغری را بازگو خواهیم کرد تا شما با آگاهی کامل تصمیم بگیرید که در میان این همه گزینه برای لاغری از جراحی تا مصرف قرص کرومیوم، کدام مورد برای شما مناسب تر است. البته برای تصمیم گیری بهتر لازم است به یک جراح چاقی ماهر و باتجربه مراجعه کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند. 

قرص کرومیوم چیست؟

در همین ابتدای تعریف کروم و قرص کرومیوم لازم است که بگوییم دو نوع کروم وجود دارد؛ یک کروم سه ظرفیتی که همان کروم مقصود ماست و یک کروم شش ظرفیتی که سمی است و در صنعت از آن استفاده می‌شود.

قرص کرومیوم یک مکمل مناسب برای تامین نیاز بدن به کروم است و فواید بسیاری دارد که مهمترین آن ها تنظیم فشار خون و قند خون است؛ به همین دلیل برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 هم مصرف آن توصیه می‌شود.

در بخش های بعد به تفصیل راجع به اهمیت و اثرات مثبت و منفی این قرص صحبت خواهیم کرد.

بهترین زمان مصرف کرومیوم و نحوه مصرف آن

بهترین زمان مصرف کرومیوم به صورت طبیعی و در انواع خوراکی ها و غذا های حاوی کروم به صورت روزانه است. اگر قصد دارید که کروم مورد نیاز بدن خود را به صورت مکمل دریافت کنید، باید بدانید که بهترین زمان مصرف کرومیوم در این حالت بعد از نهار و صبحانه است؛ توصیه می‌شود که این قرص را با معده خالی میل نکنید.

مصرف کروم می‌تواند به شکل های مختلف صورت بگیرد؛ برای مثال شما می‌توانید کروم مورد نیاز بدن را از طریق مصرف مواد غذایی همچون مخمر آبجو، پنیرها، گوشت بدون چربی، نان ها، غلات سبوس دار، ادویه ها و… تامین کنید و یا کروم را از طریق محصولات شیمیایی و فراورده شده مانند قرص های مکمل کرومیوم یا کروم خریداری و مصرف کنید.

بهترین مقدار مصرف کرومیوم

بهترین مقدار مصرف قرص کرومیوم

پس از بررسی بهترین زمان مصرف کرومیوم لازم می دانیم که مشخصا در ارتباط با بهترین میزان مصرف کرومیوم برای هر فرد صحبت کنیم. مشخص کردن بهترین میزان مصرف کروم برای هر فرد متفاوت است و بستگی به سن، وزن و … دارد؛ با این حال در این قسمت شاهد طبقه بندی افراد به اطفال و بالغ با توجه به سن و میزان مناسب مصرف کروم هستید.

مقدار مناسب کروم برای اطفال

برای نوزادان از تولد تا 6 ماهگی: 0.2 میکروگرم در روز

برای نوزادان 7 تا 12 ماه: 5.5 میکروگرم در روز

برای کودکان 1 تا 3 سال: 11 میکروگرم در روز

برای کودکان 4 تا 8 سال: 15 میکروگرم در روز

برای پسران 9 تا 13 سال: 25 میکروگرم در روز

برای دختران 9 تا 13 سال: 21 میکروگرم در روز

برای پسران 14 تا 18 سال: 35 میکروگرم در روز

برای دختران 14 تا 18 سال: 24 میکروگرم در روز

برای زنان باردار 14 تا 18 سال: 29 میکروگرم در روز

برای زنان شیرده، 14 تا 18 سال: 44 میکروگرم در روز

مقدار مناسب کروم برای افراد بالغ

برای مردان بالغ، 19 تا 50 سال: 35 میکروگرم در روز

برای مردان بالغ، 51 سال و بالاتر: 30 میکروگرم در روز

برای زنان بالغ، 19 تا 50 سال: 25 میکروگرم در روز

برای زنان بالغ، 50 سال و بالاتر: 20 میکروگرم در روز

برای زنان باردار، 19 سال و بالاتر: 30 میکروگرم در روز

برای زنان شیرده، 19 سال و بالاتر: 30 میکروگرم در روز

موارد مصرف قرص کرومیوم

حال که متوجه شدیم بهترین زمان مصرف کرومیوم چه وقتی است باید بدانیم که این قرص دقیقا برای چه مواردی استفاده می‌شود.

همان‌طور که گفتیم کروم یکی از عناصر مورد نیاز بدن است؛ بنابراین بسیار طبیعی است که در صورت کمبود این ماده معدنی سلامت ما دچار انحطاط شود؛ از طرفی این ماده می‌تواند برای بهبود برخی از مشکلات به منزله یک شاه کلید طلایی عمل می‌کند. در ادامه به چند مورد از این مشکلات اشاره کرده ایم.

قرص کرومیوم برای لاغری

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که کروم به کاهش وزن و عضله سازی منجر می‌شود؛ اگرچه که تاثیر این ماده در لاغری می‌تواند کم باشد؛ اما اگر با ورزش و رژیم غذایی مناسب همراه شود، نتیجه رضایت بخشی به جای خواهد گذاشت.

قرص کرومیوم برای دیابت

مطالعات بسیاری بر روی تاثیر کروم و دیابت نوع 2 تاکنون انجام شده است. تعدادی از این تحقیقات به جواب مناسبی برای اثبات رابطه بین مصرف کروم و دیابت نوع دو نرسیده اند؛ اما مطالعات و تحقیقاتی که این ادعا را تایید کنند هم کم نیست؛ به مثال زیر توجه کنید:

در یک مطالعه استاندارد ترکیبی از کروم و بیوتین به نیمی از افراد داده شد؛ در حالی که نیم دیگر دارونما مصرف کردند. جالب است بدانید افرادی که کروم و بیوتین دریافت کرده بودند به مراتب سطح گلوکز ناشتا و HbA1c بهتری داشتند.

قرص کرومیوم برای سلامت قلب

بهترین زمان مصرف کرومیوم برای سلامت قلب

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که کروم می‌تواند در کاهش فشار خون موثر باشد؛ قاعدتا میدانید که فشار خون همیشه یکی از بزرگ‌ ترین معضلات برای ایجاد بیماری های قلبی همچون انسداد عروق و یا سکته قلبی بوده است.

عوارض قرص کرومیوم

عوارض دارویی جدی و چندانی برای مصرف قرص کرومیوم وجود ندارد؛ اما حتی اگر اطلاعات کاملی در ارتباط با نحوه و بهترین زمان مصرف قرص کرومیوم داشته باشید باز هم در مواردی ممکن است منع مصرف برای این دارو وجود داشته باشد؛ در چنین شرایطی بهتر است که ابتدا این موقعیت های را به خوبی بشناسید و در وهله دوم قبل از استفاده از این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی قرص کرومیوم عبارت است از:

  • اختلال در خواب
  • نامنظم شدن ضربان قلب
  • سردرد
  • آلرژی 
  • تغییرات خلقی
  • نوسان انرژی

در صورت وجود موارد زیر قبل از مصرف قرص کرومیوم با پزشک خود مشورت کنید:

1- چنانچه دچار بیماری های کلیوی و یا کبدی هستید حتما با پزشک مربوطه در ارتباط با مصرف این قرص مشورت کنید.

2- از آن جایی که یکی از اثرات مهم قرص کرومیوم اثرگذاری بر میزان قند خون است، افراد مبتلا به دیابت حتما قبل از مصرف پزشک خود را در این باره مطلع کنند و در صورت تایید متخصص اقدام به مصرف این قرص نمایند.

3- کودکان فقط با تایید پزشک می‌توانند از این قرص مصرف کنند.

4- مصرف این قرص برای خانم های باردار و در دوران شیردهی بدون در نظر گرفتن صلاحدید پزشک اصلا توصیه نمی‌شود.

5- افرادی که از داروهایی همچون انسولین، رفلاکس اسید، مسدودکننده های بتا، مسکن NSAID و آنتی اسیدها استفاده می‌کنند، حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند تا جلوی تداخلات دارویی را تا حد ممکن بگیرند.

نتیجه گیری

مصرف مقادیر مناسبی از کروم چه به صورت مواد غذایی و چه به صورت مکمل های کرومیوم برای بدن ضروری است. بهترین زمان برای مصرف این مکمل ها بعد از وعده صبحانه و نهار است و بهترین مقدار مصرف آن بستگی به سن و‌شرایط جسمانی شما دارد. توجه داشته باشید که این ماده معدنی علی رغم تمام فواید اش برای همه افراد توصیه نمی‌شود و قبل از مصرف، شما ملزم به مشورت با پزشک خود هستید.

سوالات متداول 

قرص کرومیوم برای لاغری چطور عمل می‌کند؟ 

تعدادی از شواهد و تحقیقات نشان می دهند که مصرف مکمل های کروم یا مصرف مواد غذایی حاوی کروم، می‌تواند به ساخت عضله بیشتر و از بین بردن چربی ها  و بالا بردن سوخت و ساز کمک کند؛ از این رو اگر این قرص با ورزش های لاغری و رژیم غذایی مناسب ترکیب شود می‌تواند اثر مثبتی بر سلامتی شما بگذارد.

قیمت قرص کرومیوم برای لاغری چقدر است؟

قیمت این قرص با توجه به برند و نام تجاری آن می‌تواند متغیر باشد؛ برای مثال در حال حاضر قیمت قرص کروم یوروویتال حدود 140٫000 هزار تومان است.

تفاوت قرص کرومیوم و کروم چیست؟

در حقیقت تفاوتی بین این دو وجود ندارد و هر دو نام یک عنصر شیمیایی در جدول مندلیف هستند؛ در واقع کرومیوم همان مکمل کروم است.

آیا مصرف کرومیوم برای همه مناسب است؟

همه افراد به مقادیر مناسبی از کروم در بدنشان احتیاج دارند و همانطور که گفتیم مصرف این مکمل باید با مشورت پزشک صورت بگیرد و میزان مورد نیاز بدن شما از طریق بازه سنی تا حد زیادی قابل برآورد است.

دیدگاهتان را بنویسید