مقالات عمومی

بررسی کامل پودر پروتئین وی برای لاغری (نحوه مصرف با بیشترین اثرگذاری)

پودر پروتئین وی برای لاغری

تمام بخش های بدن به گونه ای پیچیده ای به پروتئین ها وابسته هستند؛ در واقع تاندون ها، اندام ها، انتقال دهنده های عصبی، مولکول های مختلف، هورمون ها و آنزیم ها، همگی از protein در ساختار خود استفاده می‌کنند. جالب است که بدانید پودر پروتئین وی برای لاغری هم استفاده می‌شود! 

این پودر یکی از بهترین مکمل های پروتئینی است که معمولا ورزشکاران برای عضله سازی از آن استفاده می‌کنند؛ اما تعدادی از مکمل های وی می‌توانند به منظور کاهش وزن و لاغری نیز مصرف شوند. اما طریقه مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن به چه صورت است و چگونه باعث لاغری می شود؟ 

پودر پروتئین وی چیست؟ 

پودر پروتئین وی یک مکمل قوی است که هر ۹ اسید آمینه ضروری بدن در ترکیبات آن وجود دارد. بزرگترین طرفداران پودر مکمل وی ورزشکاران مقاومتی هستند و معمولا از این protein برای سنتز پروتئین و عضله سازی استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم کمی جزئی تر این پودر را برای شما شرح دهیم، باید بگوییم که شیر از دو ماده اصلی به نام کازئین و وی ساخته شده است؛ در فرآوری پروتئین های وی، کازئین شیر از وی جدا می‌گردد و طی فرایند کامل در نهایت آن‌چه می ماند، آب پنیر است و در نهایت این ماده با نام وی به شکل یک پودر مکمل کامل و کم لاکتوز فرآوری می‌شود.

این پودر مکمل ترکیبی فوق العاده از آلبومین سرم گاو، بتا لاکتوگلوبولین و ایمونوگلوبین ها است و که باعث شده پودر پروتئین وی برای لاغری مفید باشد. 

اثر پودر پروتئین وی برای لاغری بانوان و آقایان

همان‌طور که احتمالا تا الان تعدادی از اثرات مهم مکمل وی هم برای بانوان و هم برای آقایان را حدس زده اید، ما هم در این بخش چند تاثیر فوق العاده استفاده از این پودر پروتئین برای لاغری را برای‌تان به تفصیل شرح می‌دهیم تا با این ماده ارزشمند بیشتر و کامل تر آشنا شوید.

کاهش گرسنگی و اشتها کاذب

در بدن ما یک‌سری از هورمون ها وجود دارد که با ترشح آن ها ما احساس سیری یا گرسنگی می‌کنیم؛ برای مثال هورمون گرلین، هورمون گرسنگی است و هنگام ترشح آن ما احساس گرسنگی بیشتری می‌کنیم، حال در نظر بگیرید که پودر whey protein با تحریک هورمون سیری و متقابلا با سرکوب هورمون گرسنگی، منجر به نیاز کمتر ما به خوردن شود؛ از این رو نتیجه مصرف پودر پروتئین وی برای لاغری کاملا مشخص است.

ساخت عضلات بدون چربی و بالا بردن متابولیسم

تاثیر پودر پروتئین وی برای لاغری با عضله سازی و افزایش متابولیسم

به فرایند تبدیل کالری به انرژی در بدن متابولیسم می‌گویند و این فرایند حتی هنگامی که شما خواب هستید همچنان برقرار است.

جالب است که بدانید توده های عضلانی در بدن شما مهم ترین عامل اثر گذار بر متابولیسم است؛ هرچند که فاکتورهای دیگری همچون سن و جنسیت هم در این فرایند دخیل هستند. 

با این تفاسیر عضلات بیشتر به متابولیسم بیشتر می‌انجامند و در نهایت با افزایش متابولیسم شاهد کمتر شدن چربی های بدن خواهیم بود.

در نهایت آنچه حاصل می‌شود، یک بدن عضله ای تر و با بافت های چربی بسیار محدود است.

کاهش کالری دریافتی، نتیجه مصرف پودر پروتئین وی برای لاغری

بدن شما در هنگام هضم پروتئین نسبت به سایر درشت مغذی ها مانند چربی ها و کربوهیدرات ها انرژی بیشتری مصرف می کند؛ بنابراین در اینجا نیز کالری و چربی بیشتری می سوزانید. این اثر حرارتی protein نامیده می شود و به افزایش متابولیسم کمک می کند و در عین حال کالری شما را کاهش می دهد. 

طریقه مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن

طریقه مصرف پودر پروتئین وی برای کاهش وزن

به چندین طریق می‌توانید از پودر پروتئین وی برای لاغری استفاده کنید. در این قسمت شاهد پیشنهادات ما برای نحوه مصرف این پودر برای لاغری هستید.

۱- به عنوان جایگزینی برای وعده غذایی

مقداری از پودر را به همراه چند منبع کربوهیدرات و چربی های سالم به نوشیدنی اسموتی خود اضافه کنید. این شکل از مصرف مکمل وی به عنوان صبحانه طرفداران بیشتری دارد. ترکیبات خلاقانه بسیاری برای این صبحانه خوشمزه و قوی وجود دارد؛ فقط کافی است تا کمی ایده پرداز و جسور باشید. دو مورد از این ترکیبات خوشمزه را ما به شما پیشنهاد بدهیم؟

اسموتی صبحانه تمشکی: 1 فنجان شیر، 1 پیمانه پودر پروتئین وی با طعم وانیل، یک مشت اسفناج کوچک و تازه، یک سوم فنجان تمشک یخ زده و یک مشت یخ؛ ترکیب بهشتی شما آماده است!

اسموتی صبحانه با کربوهیدرات بالا: 1 فنجان آب یا شیر، 1 پیمانه پودر وی با طعم شکلات، ½ قاشق چایخوری کره بادام زمینی، 1 پیمانه جو دوسر فوری؛ همه مواد را با هم ترکیب کنید و در نهایت نوش جان! 

۲- به عنوان جایگزینی برای میان وعده

استفاده از میان وعده ها کمک می‌کند تا برای مدت طولانی تری سیر بمانید؛ به همین خاطر است که همیشه در تمام رژیم های لاغری توصیه می‌شود در بین روز میان وعده های کم کالری میل کنید؛ تاثیر مصرف مکمل وی به عنوان میان وعده و برای لاغری دقیقا به همین شکل است. 

برای مصرف پودر پروتئین وی برای کاهش وزن کافی است که مقداری از پودر را با آب یا کمی شیر و آب ترکیب و میل کنید.

۳- قبل از غذا خوردن

برای جلوگیری از پرخوری و احساس سیری بیشتر، می‌توانید مقداری از پودر را با آب ترکیب کنید و بعد از تمرین و قبل از غذا میل کنید.

نحوه مصرف پروتئین وی با آب برای کاهش وزن

مصرف پروتئین وی با آب برای کاهش وزن

به چندین روش می‌توانید پروتئین وی را مصرف کنید؛ اما تقریبا پایه اصلی تمام آن ها آب یا شیر است. مصرف protein با شیر برای کسانی مناسب است که تمایل دارند کالری بیشتری دریافت کنند؛ به همین خاطر در رژیم های لاغری چندان توصیه نمی‌کنیم که پودر پروتئین وی را با شیر میل کنید.

برای مصرف پودر whey protein تا 30 گرم یا همان یک اسکوپ از پودر را با 250 میلی لیتر آب ترکیب و بعد از آن نوش جان کنید.

مزایا whey protein برای لاغری

مصرف پروتئین وی مزایای بی‌شماری دارد، در قسمت قبل هم راجع به تعدادی از این مزایا صحبت کرده ایم؛ اما اگر بخواهیم به اختصار تنها به نام بردن مزیت های آن اکتفا کنیم این مزیت ها عبارت اند از:

  1. کمک به کم کردن وزن و از بین بردن چاقی
  2. افزایش تراکم عضلات
  3. کمک به حس سیری بیشتر 
  4. کمک به جلوگیری از پرخوری
  5. افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن 
  6. تسریع فرایند چربی سوزی

پودر پروتئین وی برای چه کسانی مناسب نیست؟ 

ممکن است تعجب کنید که چطور protein می‌تواند برای بعضی از افراد مناسب نباشد؛ اما فراموش نکنید که وی فقط یک پودر پروتئین نیست بلکه نحوه فرآوری و ترکیبات آن، چیزی فراتر از یک مکمل پروتئین ساده است؛ بنابراین همانطور که می‌تواند برای عده ای مناسب باشد، ممکن است برای بعضی از افراد اصلا توصیه نشود و بعضا مشکل ساز شود. در زیر به چند گروه از این افراد اشاره می‌کنیم.

افراد حساس به لاکتوز

اگر شما هم مانند هزاران انسان دیگر به لاکتوز حساسیت دارید و بدنتان هنگام مصرف مواد غذایی همچون شیر به لاکتوز موجود در آن واکنش نشان می‌دهد، اصلا سراغ این قبیل پودر ها نروید؛ چرا که این پودر هم از مشتقات شیر و حاوی لاکتوز است.

مبتلایان به مشکلات کلیوی

بعضا افرادی که به مشکلات کلیوی مبتلا هستند در برابر protein واکنش های سو نشان می‌دهد؛ برای مثال در بعضی از افراد این ماده به بالا رفتن کراتین خون منجر می‌شود و در گاهی بالا بودن کراتین باعث می‌شود که مولکول های پروتئین به درستی تجزیه نشود و این اتفاق در نهایت به مشکلاتی همچون سنگ کلیه منتهی می‌شود.

پس چنانچه سابقه مشکلات کلیوی دارید، حتما قبل از مصرف مکمل وی با پزشک متخصص مشورت کنید.

عوارض پروتئین وی

اکثر افراد در رژیم غذایی خود مقادیر مناسبی از protein را دریافت می‌کنند و پودر هایی همچون وی فقط مکمل هستند. باید به یاد داشته باشید که مصرف هر ماده ای اگر بیش از حد تعادل باشد، ممکن است عوارض سو از خود به جای بگذارد و مصرف بیش از حد پروتئین هم خارج از این قاعده نیست؛ برای مثال افرادی که از این محصولات برای لاغری استفاده می‌کنند، اگر در مصرف آن زیاده روی کنند متاسفانه به سادگی چاق تر خواهند شد.

توصیه می‌کنیم قبل از مصرف هر گونه ماده ای حتی اگر مکمل تقویتی باشد، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و پس از آن اقدام به مصرف نمایید.

نتیجه گیری

مصرف پودر پروتئین وی برای لاغری با افزایش تراکم عضلات، کاهش چربی بدن، کاهش احساس گرسنگی و افزایش متابولیسم بدن به گونه ای عمل می‌کند که به بهترین شکل ممکن فرد کاهش وزن را تجربه می‌کند.

 این پودر به نوعی فرآوری شده است که اگر در مقادیر و اندازه متناسبی مصرف شود در نهایت به لاغری فرد می‌انجامد؛ با این حال مصرف این پروتئین برای همه افراد توصیه نمی‌شود و چنانچه بیماری های زمینه ای همچون مشکلات کلیوی یا حساسیت به لاکتوز دارید حتما باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. پودر whey protein را به طرق مختلف در انواع میان وعده ها یا وعده های غذایی می‌توانید مصرف کنید.

سوالات متداول 

برای کاهش وزن چه مقدار از پودر پروتئین وی استفاده کنیم؟

برای تخمین مقدار مناسب برای مصرف، می‌توانید از فرمول 0.75 گرم برای هر کیلوگرم از وزن خود استفاده کنید؛ با توجه به این فرمول اگر شما 65 کیلوگرم وزن دارید مقدار مصرفی شما برای پروتئین 49 گرم در روز خواهد بود. 

پودر پروتئین وی فقط برای ورزشکاران مناسب است؟

خیر؛ هر فردی به طور طبیعی برای سالم ماندن به این ماده ارزشمند نیاز دارد؛ اما چنانچه مصرف پروتئین با ورزش همراه شود می‌تواند به پروسه عضله سازی اصولی و بسیار جذابی تبدیل شود.

مقدار مصرف پروتئین وی برای بانوان چگونه است؟

خانم ها نسبت به آقایان به پروتئین کمتری نیاز دارند؛ توصیه می‌کنیم روزانه بین ۲۰ تا ۲۵ گرم پروتئین (البته متناسب با وزن‌تان این عدد می‌تواند کم و زیاد شود) استفاده کنید. مصرف پودر پروتئین وی می‌تواند یک یا دوبار در روز باشد؛ اما توجه داشته باشید که بیش از نیاز بدن از آن استفاده نکنید.

بهترین زمان برای مصرف پروتئین وی برای لاغری چه زمانی است؟

بهترین زمان برای مصرف پروتئین وی، بعد از بیدار شدن، قبل از خوابیدن، قبل و بعد از ورزش است.

دیدگاهتان را بنویسید