جراحی های زیبایی

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟ روش های جلوگیری از ایجاد درد و تورم

بیمار تحت عمل ماموپلاستی

معمولا این سوال که آیا عمل ماموپلاستی درد دارد در جلسه مشاوره از پزشک متخصص پرسیده می شود؟ در پاسخ به این سوال، معمولا درد بعد عمل زیبایی سینه یا جراحی ماموپلاستی، بسیار ضعیف است و قابل تحمل برای بیمار خواهد بود. اما اگر آستانه درد بیمار پایین باشد پزشک، داروهای بی حسی برای برطرف شدن درد تجویز می کند.

این نکته فراموش نشود که عفونت باعث ایجاد درد می شود پس در دوران نقاهت باید محل بخیه ها خشک و تمیز باشد و پانسمان مرتب عوض شود.

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟

عمل ماموپلاستی یک عمل زیبایی است و وقتی حرف از جراحی باشد، بعد ازعمل درد را در بیمار ایجاد می کند. این درد ها به علت برش ها و بخیه هایی است که در سینه انجام می شود. هر عمل و جراحی در طی هفته های بعد از عمل درد را خواهد داشت و دور از اجتناب است.

ایجاد درد معمولا در حین و پس از عمل جراحی بسته به شرایط بدنی بیمار ممکن است وجود داشته باشد. البته دردی که در حین عمل باشد به علت استفاده از داروهای بی هوشی، به هیچ عنوان بیمار مشکلی نخواهد داشت.

معمولا دردی که در این عمل انجام می شود بسیار ضعیف است و بیماران بدون هیچ مشکلی می توانند تحمل کنند. اگر آستانه درد در بیمار پایین باشد، پزشک جهت تسکن درد از داروهای بی حس کننده موضعی تجویز می کند.

آیا بیمار در حین عمل ماموپلاستی درد دارد؟

جراحی زیبایی ماموپلاستی با بیهوشی فرد انجام می شود. پس عمل ماموپلاستی درد دارد اما اهمیت زیادی ندارد چون بیمار به هیچ عنوان متوجه نخواهد شد. اگر دردی ایجاد شود احتمالا بعد از به هوش آمدن بیمار باشد.

روش های کاهش درد بعد از عمل ماموپلاستی

درد بعد از عمل ماموپلاستی

ممکن است درد ایجاد شده از عفونت و التهاب سینه باشد. پس با تمیز کردن و مراقبت از زخم ها، می توان درد را کاهش داد و کنترل کرد. رعایت نکات زیر برای کاهش درد بسیار موثر است:

 • دست نزدن به زخم ها
 • تعویض مداوم و به موقع پانسمان با لوازم استریل
 • خشک و تمیز نگه داشتن بخیه ها
 • استفاده از گن کششی برا کنترل درد
 • مصرف به موقع مسکن های تجویز پزشک
 • داشتن خواب کافی و تغذیه مناسب
 • اجتناب از انجام کارهای سنگین
 • استفاده از کمپرس آب سرد برای آرام کردن درد
 • عدم مصرف دخانیات و الکل برای بهبودی زخم ها

بدن بیمار بعد از عمل جراحی نیاز به استراحت مطلق در روزهای ابتدایی برای ریکاوری و بهبود دارد. معمولا افرادی که این نکته را رعایت می کنند، دوره نقاهت کوتاه تری نسبت به سایر افراد دارند.

بعد از عمل، سینه های بیمار کامل پانسمان می شود و معمولا تا حداقل دو هفته بعد از جراحی باید ناحیه جراحی شده در پانسمان بماند. توصیه می شود نحوه صحیح عوض کردن پانسمان توسط خود بیمار یا یکی از همراهان به خوبی یاد گرفته شود.

استفاده از گن طبی (سوتین ماموپلاستی)

در زمان بهبودی باید از گن طبی استفاده شود تا سینه های شما را پشتیبانی کند. فرم سینه ها بعد ازعمل دچار تغییرات می شود و این گن های طبی مانند پانسمان عمل می کند و سینه ها را در بهترین حالت قرار می دهد. حتما باید در دوران نقاهت از سوتین ماموپلاستی استفاده شود تا بهبودی سریعتر انجام شده و همچنین به بیمار برای انجام فعالیت های روزانه کمک می کند.

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد و چند روز طول می کشد؟

در عمل ماموپلاستی بخش زیادی از درد آن درطی 1 تا 3 روز به طول می انجامد. برای رفع درد بهترین گزینه استفاده از داروهای مسکن است. بعد از کاهش درد معمولا تورم و کبودی در ناحیه برش ها دیده می شود که به مرور زمان و بعد از 3 تا 4 هفته از بین خواهد رفت.

 

مراقبت های لازم در هفته اول بعد از عمل ماموپلاستی برای کاهش درد

خانمی با سینه های دردناک

در هفته بعد از عمل ماموپلاستی، بیمار نیاز به مراقبت های لازم دارد که بسیار مهم است. معمولا بعد از جراحی، یک بانداژ پلاستیکی و یا سوتین مخصوص روی پانسمان و گاز گذاشته می شود. حتما در روز های اول شخصی برای کمک به بیمار در منزل باشد به علت این که ممکن است درد در بیمار زیاد باشد حتی در حدی که قادربه بلند کردن دست های خود نباشد. از اقداماتی که بیمار برای کاهش درد و تورم در هفته های اول باید انجام دهد موارد زیر می باشد:

 • برای کاهش درد و ورم، چند روز پس از عمل انجام پیاده روی سبک مانعی ندارد
 • از روز سوم به بعد، استحمام برای بیمار مانعی ندارد
 • روزانه محل بخیه ها ضد عفونی شود و پانسمان عوض شود
 • معمولا بعد از برداشتن لوله درن بعد از چند روز از جراحی باید گن مخصوص پوشیده شود تا از تورم سینه جلوگیری کند.

در آخر پاسخ به سوال، عمل ماموپلاستی درد دارد؟

عمل ماموپلاستی درد دارد و بعد از هر عمل جراحی نداشتن درد، دور از اجتناب است. البته مقدار درد در عمل ماموپلاستی بسیار ضعیف است و برای بیمار قابل تحمل است. اگر در مواردی بیمار درد زیادی داشته باشد، پزشک متخصص معمولا داروهای بی حسی برای بیمار تجویز می کند.

یکی از علت های مهم ایجاد درد ایجاد عفونت در محل بخیه ها است. پس با تمیز و خشک نگه داشتن محل بخیه و عوض کردن مرتب پانسمان باعث جلوگیری از عفونت و ایجاد درد می شود. نکته بسیار مهم در روند داشتن جراحی بی نقص و بدون دارد، انتخاب پزشک متخصص حرفه ای و با تجربه است که ما می توانیم به شما دکتر فاضل اعلمی متخصص جراحی زیبایی در مشهد را معرفی کنیم.

سوالات متداول

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟

ماموپلاستی چون یک روش جراحی زیبایی است پس نداشتن درد، اجتناب ناپذیر است. اما معمولا مقدار درد بسیار ضعیف است و برای بیمار قابل تحمل است.

برای کاهش درد چه عواملی موثر است؟

تعویض مداوم و به موقع پانسمان، خشک و تمیز نگه داشتن بخیه ها، استفاده از گن کششی، مصرف مسکن و داشتن خواب کافی و تغذیه مناسب از عواملی است که باعث کاهش درد بعد از عمل در ماموپلاستی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید