مقالات عمومی

بهترین پروتئین برای لاغری (همه چیز راجع به رژیم پروتئینی)

بهترین پروتئین برای لاغری

اگر به دنبال روش های طبیعی تر برای مصرف پروتئین هستید و ترجیح می دهید که این ماده غذایی را با کمترین عوارض مصرف کنید، بهتر است بر روی منابع طبیعی تر تمرکز کنید و به جای استفاده از مواردی همچون پودر پروتئین برای لاغری از منابع غنی این ماده ارزشمند در انواع خوراکی های سالم استفاده کنید. در واقع بهترین پروتئین برای لاغری همان منابع پروتئین های بدون چربی هستند، این موارد شامل خوراکی های همچون ماهی سالمون، گوشت گاو بدون چربی، بوقلمون و مرغ است.

چگونه پروتئین باعث لاغری می شود؟

مطابق با تحقیقات، مواد خوراکی شامل پروتئین، راهکاری موثر برای کاهش وزن است. رژیم غذایی شامل این ماده به طور کل از ابتلا به بیماری های چاقی جلوگیری می کند. شما می توانید با مصرف مواردی مانند پودر پروتئین وی برای لاغری، عضلات خود را رشد داده و ترمیم کنید؛ همچنین از آنجایی که آمینواسیدها بلوک های سازنده عضلات شما هستند، سوخت ترجیحی بدن برای سوزاندن چربی ها هم محسوب می شود. از طرفی پروتئین اثر حرارتی بالایی دارد و بدن برای فرایند هضم و فرآوری و دفع این مواد غذایی کالری زیادی مصرف می کند.

جالب است که بدانید پروتئین ها در مقایسه با هر ماده مغذی دیگری بالاترین سطح TEF یا همان اثر حرارتی را دارند و مصرف آن متابولیسم شما را 15 تا بیش از 30 درصد افزایش می دهد. یکی دیگر از دلایلی که این ماده را به منبعی عالی برای لاغری تبدیل می کند، این است که پروتئین ها جذب قند را در جریان خون به طرز مشهودی کاهش می دهند؛ این اتفاق دو نتیجه مهم خواهد داشت، اول اینکه میل به مصرف شیرینی تا حد بسیار زیادی از بین خواهد رفت و دومین نکته این است که سطح قند خون در بدن ثابت می ماند و به نوعی قند خون تنظیم می شود.

10 ماده غذایی با بیشترین پروتئین

اگر به دنبال بهترین روش کاهش وزن هستید، برای شروع می توانید موارد زیر را به برنامه خود اضافه کنید. جدول زیر غنی ترین خوراکی های پروتئینی را نشان می دهد که شما می توانید در سبد مواد غذایی رژیمی خود از آنها استفاده کنید. میزان پروتئین هر مورد را در مقدار معین برآورد کرده ایم و از همین رو انتخاب و امکان مقایسه را برای شما تا حد ممکن ساده شده است.

ماده غذایی

میزان پروتئین مقدار

تخم مرغ بزرگ

 6گرم یک عدد

بادام (آجیل)

6 گرم 28 گرم
سینه مرغ پخته شده 53 گرم یک عدد
پنیر چدار 7 گرم 28 گرم
ماست یونانی 18 گرم 170 گرم
شیر گاو 8 گرم یک فنجان
گوشت گاو بدون چربی 22 گرم 85 گرم
ماهی تن 39 گرم 154 گرم
دانه کینوا 8 گرم 185 گرم (یک فنجان)
عدس پخته شده 18 گرم

198 گرم (یک فنجان)

نحوه مصرف پروتئین برای لاغری

نحوه مصرف پروتئین برای لاغری

یکی از سوالات همه افراد دارای اضافه وزن این است که برای لاغری چی بخوریم، باید گفت یکی از این مواد موثر وعده های غذایی حاوی پروتئین است. برای مصرف این ماده روش های بسیار زیادی دارید و اگر کمی خلاق باشید، هر روز تجربه جدیدی از مصرف پروتئین را تجربه خواهید کرد و از این مسیر خوشمزه و لاغر کننده لذت خواهید برد. در این قسمت به معرفی دو روش مصرف پروتئین برای لاغری اشاره خواهیم کرد.

1. بشقاب پروتئینی

این گزینه را برای وعده نهار و با حجم کمتر برای شام می توانید مصرف کنید؛ در این بشقاب از تکه های سینه مرغ، چند تکه گوشت گاو بدون چربی و گریل شده استفاده کنید. برای تکمیل بشقاب از یک فنجان کینوا پخته شده و مقداری سبزیجات همچون بیبی اسفناج و یا مارچوبه کمک بگیرید. نتیجه بسیار خوشمزه خواهد بود!

2. سالاد تخم مرغ و نخود

توصیه می کنیم این سالاد جذاب را برای وعده شام مصرف کنید. برای تهیه سالاد تخم مرغ و نخود همان طور که از نامش پیداست در وهله اول به تخم مرغ و نخود نیاز خواهیم داشت و پس از آن گوجه گیلاسی، جعفری، پیاز و روغن را آماده کنید. برای تهیه این سالاد ابتدا گوجه ها و جعفری را خورد و به نخود های پخته اضافه کرده و پس از آن پیاز، نمک، فلفل و روغن را به آن بیفزایید؛ در نهایت تخم مرغ ها را خرد کرده و به ترکیب خود اضافه کنید. سالاد رژیمی شما آماده است، نوش جان!

خواص پروتئین برای لاغری

خواص پروتئین برای لاغری

رژیم های غذایی مملو از پروتئین همانطور که در قسمت قبل هم گفتیم منجر به لاغری و کاهش وزن می شوند؛ از طرفی می توانند به جلوگیری از افزایش وزن هم کمک کنند. چگونه این اتفاق می افتد؟

1. احساس سیری طولانی مدت

مواد غذایی یا پودر های مکمل حاوی این درشت مغذی، کمک می کنند تا شما مدت بسیار طولانی تری سیر بمانید و از همین جهت نیاز کمتری به خوردن مواد پر کالری مثل هله هوله های چرب و مضر داشته باشید.

2. خداحافظی با هوس های چاق کننده

یک رژیم غذایی با تمرکز بر پروتئین کمک می کند که به طور کلی شما تمایل کمتری نسبت به خوردن داشته باشید و با هوس خوردن خوراکی های چاق کننده مقابله می کند، بدون اینکه حتی احساس بدی داشته باشید یا خودتان از این فرایند چیزی بدانید!

3. افزایش کالری سوزی با پروتئین

مصرف این ماده به بالا رفتن متابولیسم بدن کمک می کند و باعث می شود که شما سطح بالاتری از کالری سوزی را در طی روز تجربه نمایید؛ در نتیجه بدون اینکه تلاشی کرده باشید انرژی بیشتری خواهید سوزاند.

4. تغییر هورمون های گرسنگی

یکی از اثرات جادویی پروتئین برای لاغری این است که این ماده مغذی به طور طبیعی باعث سرکوب ترشح هورمون گرسنگی شده و از آن طرف به تحریک ترشح هورمون سیری منجر می شوند. به همین دلیل است که اغلب بعد از مصرف پروتئین تا ساعت ها احساس گرسنگی نمی کنید.

پروتئین گیاهی یا حیوانی

پروتئین گیاهی یا حیوانی

همیشه این سوال در بین متقاضیان لاغری و رژیم غذایی مطرح است که پروتئین حیوانی بهتر است با گیاهی؟ در واقع تفاوت چندانی بین نوع گیاهی و حیوانی آن وجود ندارد. مصرف مواد غذایی همچون آجیل، لوبیا، حبوبات غنی از پروتئین با کاهش وزن و افزایش مدت زمان سیری ارتباط مستقیم دارد؛ علاوه بر این به نظر می رسد که مصرف پروتئین حیوانی هم به همان اندازه می تواند بر لاغری اثر گذار باشد. به علت طبیعی بودن پروتئین، شما می توانید برای درمان چاقی کودکان دبستانی نیز از این ماده کمک بگیرید.

یک مطالعه نشان می دهد که بزرگسالان دارای اضافه وزن زمانی که از یک رژیم کاهش وزن غنی از پروتئین های گیاهی و یک رژیم کاهش وزن مملو از پروتئین های حیوانی پیروی می کردند، دقیقا به مقدار مشابهی وزن از دست داده بودند؛ بنابراین نمی توانیم بگوییم که بهترین پروتئین برای لاغری گیاهی است یا حیوانی؛ بلکه باید گفت باید از بین هر دسته بهترین آنها را انتخاب کرده و مصرف کنیم.

بهترین زمان مصرف پروتئین برای لاغری

بهترین زمان مصرف پروتئین برای لاغری در هنگام صبح و به عنوان وعده غذایی اصلی است؛ در واقع توصیه می کنیم صبحانه خود را پروتئینی شروع کنید این صبحانه می تواند در قالب اوتمیل با انواع آجیل و شیر و جو دو سر پرک یا انواع پنیر با تخم مرغ باشد! الباقی وعده های غذایی را هم با تمرکز بر پروتئین مصرف کنید تا در فواصل میان وعده ها کمتر دچار گرسنگی شوید.

بهترین پروتئین برای کاهش وزن

اگر به دنبال بهترین پروتئین برای لاغری هستید، باید گفت مصرف این ماده در هر شکلی چه به صورت پودر و چه به صورت مواد غذایی غنی از این ماده به کاهش وزن کمک می کند؛ چرا که این خوراکی ها به افزایش متابولیسم، افزایش مدت زمان سیری، تنظیم قند خون و کاهش میل به شیرینی کمک می کنند.

بهتر است بدانید تفاوتی میان پروتئین های حیوانی و گیاهی وجود ندارد و انتخاب یک گزینه از بین آنها برای لاغری امکان پذیر نیست. بهترین زمان مصرف این ماده به صورت وعده های اصلی و در قالب غذاهای گوناگون پروتئینی است. اگر به دنبال روشی سریع برای کاهش وزن هستید، می توانید از دکتر فاضل اعلمی برای انجام جراحی های چاقی کمک بگیرید.

سوالات متداول پروتئین و کاهش وزن

آیا مصرف پروتئین بدون ورزش اثر دارد؟

از آنجایی که پروتئین به طور کلی جلوی اشتهای کاذب و پرخوری را می گیرد و از آن طرف به تنظیم قند خون و سرکوب هورمون گرسنگی می پردازد، جواب بله است! مصرف پروتئین به تنهایی هم باعث کاهش وزن خواهد شد؛ اما اگر این رژیم با یک برنامه منظم ورزشی همراه شود نتایج بسیار هیجان انگیز تر خواهد بود.

مصرف پروتئین چه مضراتی دارد؟

به طور کلی همه چیز بهتر است که به طور متناسب مصرف شود؛ اما مصرف پروتئین ضرر و یا مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اکیدا توصیه می کنیم کسانی که مشکلات کلیوی و یا کبدی دارند قبل از شروع رژیم غذایی پروتئینی از پزشک متخصص خود مشورت بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید