مقالات عمومی

بهترین زمان خوردن موز برای لاغری چه موقع است؟

بهترین زمان خوردن موز برای لاغری

بهترین زمان خوردن موز برای لاغری یکی از اولین و مهم ترین سوالات در ارتباط با رژیم موز برای لاغری است. خوردن موز برای لاغری با توجه به اینکه این میوه بسیار غنی، مفید و شیرین است، ممکن است عجیب بنظر برسد؛ اما خوشبختانه یکی از بهترین پاسخ ها به سوال برای لاغری چی بخوریم است و می‌شود گفت که در این زمینه رقیبی ندارد.

تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا متقاعد شوید که چرا موز یکی از بهترین مواد غذایی برای لاغری است و چه چیزهایی باعث تسریع عملکرد آن می‌شود؛ از طرفی روش مصرف و بهترین زمان خوردن موز برای لاغری را نیز به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

شمشیر دو لبه موز در رژیم غذایی 

موز یکی از شگفت انگیزترین مواد غذایی برای رژیم های چاقی و لاغری است! ممکن است بپرسید چطور یک ماده غذایی هم برای چاقی و هم لاغری جواب میدهد؟ جواب ساده است؛ نحوه مصرف موز تعیین کننده است.

خوردن یک موز در روز می‌تواند به لاغری شما کمک کند؛ اما خوردن دو تا سه موز در روز با اضافه کردن ۳۵۰ کالری به مجموع کالری های مصرفی شما می‌تواند باعث اضافه کردن وزن شود.

در حقیقت موز به خودی خود یک ماده غذایی پر کالری است از همین رو مانند هر ماده غذایی دیگری اگر در مصرف آن زیاده روی کنید منجر به چاقی می‌شود؛ اما اگر بهینه و به اندازه از آن استفاده کنید، یکی از ارزشمندترین مواد غذایی برای سالم نگه داشتن بدن و مدیریت وزن صحیح است.

یکی از دلایلی که اکثر مردم فکر می‌کنند مصرف موز به افزایش وزن منجر می‌شود این است که موز حاوی مقادیر قابل توجهی قند است؛ البته که این نکته کاملا درست است اما از طرفی این حقیقت وجود دارد که قند موجود در موز به عنوان یک منبع طبیعی قند، به راحتی جذب بدن نمی‌شود؛ بنابراین بر خلاف قند های مصنوعی مصرف آن به چاقی و افزایش وزن منجر نمی‌شود.

با تفاوت های ظریف مصرف موز با هدف لاغر شدن و چاق شدن آشنا شدید؟  قبل از شروع مصرف موز به عنوان یک ماده غذایی برای کاهش یا اضافه کردن وزن مجبورید که با نحوه اثرگذاری آن آشنا شوید.

ارزش غذایی موز

ارزش غذایی موز برای لاغری

قبل از پاسخ به سوال بهترین زمان خوردن موز برای لاغری، لازم است که ساختار یک موز و نحوه عملکرد آن را بدانيد. نکته مهم قبل از دیدن جزئیات در ارتباط با ارزش غذایی موز این است که اطلاعات زیر بر اساس ۱۰۰ گرم موز محاسبه شده است. لازم به ذکر است که هر عدد موز تقریبا ۳۰ گرم است.

 • انرژی: 89 کیلو کالری
 • پروتئین: 0.74 گرم
 • کربوهیدرات: 23 گرم
 • فیبر غذایی: 4.62 گرم
 • کلسیم: 5 میلی گرم 
 • منیزیم: 28 میلی گرم
 • پتاسیم: 326 میلی گرم
 • فسفر: 22 میلی گرم
 • اسید اسکوربیک: 8.7 میلی گرم
 • فولات: 20 میکروگرم
 • تیامین: 0.031 میلی گرم
 • ریبوفلاوین: 0.073 میلی گرم
 • نیاسین: 0.665 میلی گرم
 • اسید پانتوتنیک: 0.334 میلی گرم
 • پیریدوکسین: 0.367 میلی گرم

با توجه به این اطلاعات جزئی متوجه شدید که موز یک منبع غنی از فیبر است. فیبر موجود در موز چگونه به لاغری کمک می‌کند؟

در حال حاضر بسیاری از مطالعات تایید می‌کنند که داشتن یک رژیم غذایی حاوی فیبر و با کالری محدود در انتها به کاهش وزن منجر می‌شود. 

کمک بزرگی که فیبر به کاهش وزن می‌کند این است که گلوکز را به نحو موثری پردازش می‌کند؛ پس تاثیر مثبتی بر انسولین دارد و از طرفی نشاسته مقاوم آن باعث می‌شود که اثر حرارتی غذا یا به عبارتی TEF به میزان قابل توجهی بالا رود و در نتیجه‌ به کاهش وزن منجر شود. برای درک بهتر به این تعریف از اثر حرارتی غذا دقت کنید: اثر حرارتی غذا عبارت است از میزان کالری و انرژی که جهت فرآوری، جذب و هضم غذا مصرف می‌شود و این پدیده باعث بالا رفتن متابولیسم بدن می‌شود؛ بنابراین مصرف فیبر به دلیل هضم طولانی تر و سخت تر باعث ماندگاری هر چه بیشتر مواد غذایی در شکم می‌شود و در نتیجه شما برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری می‌کنيد.

با تمام این تفاسیر موز به عنوان یک خوراکی و میوه شیرین می‌تواند جایگزین خوبی برای انواع دسر ها و شیرینی جات مصنوعی باشد و اگر در ترکیب درست و سالمی با شیرین کننده های طبیعی و کم کالری مثل عسل قرار بگیرد، نیاز شما به مصرف مواد شیرین را تا حد کاملی اقناع می‌کند و این خودش به تنهایی می‌تواند یک عامل کاهش وزن باشد؛ مخصوصا برای افرادی که به مصرف شیرینی جات، خامه، قند، شکر و شکلات علاقه‌مند هستند‌.

بهترین زمان خوردن موز برای لاغری در طول روز

با توجه به تمام نکات گفته شده کاملا قابل حدس است که بهترین زمان خوردن موز برای لاغری صبح و قبل از وعده های غذایی است. همان‌طور که گفتیم موز یکم ماده دیر هضم است و با داشتن نشاسته مقاوم مدت زمان بیشتری در شکم می‌ماند و همین باعث می‌شود که پس از مصرف آن در هنگام صبح مدت زمان زیادی انرژی داشته باشید و از طرفی مواد غذایی که بعد از آن میل می‌کنید هم تا زمان هضم شدن کامل موز در شکم باقی بمانند؛ پس دیرتر گرسنه می‌شوید.

نکته مهم در مصرف موز این است که توصیه می‌شود آن را با شکم خالی مصرف نکنید؛ برای مثال مصرف آن در کنار یک اوتمیل صبحانه یکی از بهترین روش ها است.

مصرف موز در شب و قبل از خواب توصیه نمی‌شود؛ هرچند که هنوز به لحاظ علمی مضر بودن مصرف موز در شب تایید نشده است؛ اما با نگاهی منطقی می‌توانیم بگوییم که موز به طور کلی یک میوه سنگین است و سیستم متابولیسم بدن ما شب ها در ضعیف ترین حالت ممکن قرار می‌گیرد؛ بنابراین تجزیه، تحلیل و هضم این ماده سخت تر حالت عادی اتفاق می افتد و همین امر در صورت تکرار می‌تواند به مشکلات معده، گوارش و هضم منجر شود.

3 روش مصرف موز برای لاغری

اکنون که به پاسخ بهترین زمان خوردن موز برای لاغری دست یافتید؛ ۳ مورد از محبوب ترین روش ها برای مصرف موز را خواهیم گفت.

برای مصرف موز روش های بسیار زیادی وجود دارد، اما اگر یک ماده غذایی به صورت تکرار شونده در رژیم غذایی وجود داشته باشد، معمولا خسته کننده می‌شود و در این مرحله تنها راه نجات بخش آن تنوع و خلاقیت است؛ علاوه بر این مورد نکته مهم تر این است که بعضی از روش های سرو مواد غذایی به چاقی منجر می‌شود و بعضی به لاغری؛ بنابراین اگر با هدف خاصی موز میل می‌کنید باید روش های درست مصرف آن را هم بدانید‌. 

1- به صورت یک اوتمیل خوشمزه

تفاوتی ندارد که در فکر چاقی باشید یا لاغری در هر صورت صبحانه مهمترین وعده در تمام روز است و به هیچ وجه نمی‌توان آن را نادیده گرفت. 

حال که همه به اهمیت صبحانه واقف هستید، نوبت معرفی یک صبحانه سالم و رژیمی است؛ صبحانه ای که در عین حال خوشمزه است و بوی مطبوعی دارد همچنین برای مدت زمان زیادی شما را سیر نگه می‌دارد و پرخوری های روزانه شما را دور نگه دارد و چه چیزی بهتر از اوتمیل های صبحانه؟

اوتمیل به معنای واقعی کلمه معجون سلامتی است از جو دوسر پرک تا شیر، موز و میوه های تازه هر یک به مثابه یک ماده غذایی ارزشمند ظاهر می‌شوند که در عین کم کالری بودن بسیار مقوی و غنی هستند و با کمک به متابولیسم بدن و بالا بردن زمان سیری شما به لاغری و تناسب اندامتان کمک های شایانی می‌کنند.

2- مصرف موز به همراه انواع آجیل یا کره آجیل

یکی از بهترین زمان ها برای مصرف موز قبل و بعد از تمرین است. موز به عنوان یک انرژی دهنده فوری عمل می‌کند و علاوه بر این بخاطر پتاسیم بالای آن‌ به‌ رفع گرفتگی های عضلانی و همچنین از بین بردن سرگیجه بعد از تمرین های سنگین کمک می‌کند؛ این یعنی بدن شما به سرعت ریکاوری می‌شود و برای راند نفس گیر تمرین بعدی آماده می‌گردد.

از آن جایی که موز منبع خوبی برای پروتئین نیست و در حقیقت پروتئین کمی دارد، مصرف آن به همراه یک ماده غنی پروتئینی مثل آجیل یا کره های آجیلی بسیار پیشنهاد می‌شود تا به یک میان وعده کامل و بمب انرژی فوق‌العاده برسیم.

3- اسموتی های قوی و خوشمزه موزی

موز نارس یکی از بهترین منابع برای نشاسته ی مقاوم است. درست است که موز نارس مقداری تلخ است؛ اما اگر آن را با مقداری شیر، مغز های آجیل و عسل ترکیب کنید یک معجون مقوی خواهید داشت.

در یکی از تحقیقات مجله Nutrition & Metabolism به این می‌پردازد که جایگزین کردن تنها ۵ درصد از کربوهیدرات ها با یک منبع نشاسته مقاوم مثل موز می‌تواند چربی سوزی بعد از صرف غذا را تا ۲۳ درصد افزایش بدهد.

عوارض جانبی مصرف موز

موز به طور کلی عوارض جانبی خاصی ندارد؛ اما توصیه می‌شود افرادی که به دیابت مبتلا هستند در استفاده از این ماده غذایی اعتدال را رعایت کنند؛ چرا که در صورت مصرف زیاد از حد موز، ممکن است بالا رفتن بی رویه قند خون را تجربه کنند.

برای افرادی که به دنبال کاهش وزن و رژیم های لاغری هستند هم به هیچ وجه خوردن موز بیش از حد اعتدال توصیه نمی‌شود؛ چرا که همان‌طور که گفتیم مصرف بیش از یک موز در روز می‌تواند باعث چاقی شود.

نتیجه گیری

مصرف موز می‌تواند هم به چاقی و هم لاغری منجر شود؛ در حالت اول مصرف بیش از یک موز می‌تواند کالری بالاتری نسبت به انرژی سوزانده شده ایجاد کند و همین موجب چاقی می‌شود و در حالت دوم خوردن یک موز در روز سبب بالا رفتن متابولیسم، هضم آرام‌تر و احساس سیری طولانی تری می‌شود که در نهایت به لاغری ختم خواهد شد.

همان‌طور که در بخش بهترين زمان خوردن موز برای لاغری گفتیم مصرف موز در صبح هنگام و در طول روز توصیه می‌شود؛ البته حواستان با این نکته باشد که با شکم خالی موز نخورید و از طرفی مصرف موز در شب ها به علت افت متابولیسم بدن و هضم سخت این ماده غذایی به بروز مشکلات معده ای و روده ای می انجامد؛ پس در همان طول روز از میل کردن موز لذت ببرید.

سوالات متداول

خوردن هر روزه موز مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

خیر؛ خوردن یک الی دو موز در روز برای سلامتی مفید است و مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما زیاده روی در مصرف آن می‌تواند نتیجه‌ عکس مانند عارضه چاقی داشته باشد.

برای لاغری بهتر است که در روز موز بخوریم یا شب؟

قاعدتا خوردن موز در روز برای لاغری مفید تر است؛ چرا که کمک می‌کند تا شما در طول روز کمتر گرسنه شوید و تمایل کمتری به مصرف مواد غذایی پر کالری داشته باشید. اگر از آن دسته افرادی هستید که شب ها تا ساعات طولانی بیدارید و معمولا گرسنه می‌شوید مصرف موز برای شما در شب هنگام مانعی ندارد.

چرا مصرف بیش از یک موز باعث چاقی می‌شود؟

به این علت که موز به طور کلی میوه ای پر کالری است و مصرف بیش از یک موز در نهایت باعث می‌شود که انرژی دریافتی شما از انرژی سوزانده شده بیشتر شود و در نهایت به افزایش وزن می انجامد‌.

هر موز چند کالری دارد؟

به طور میانگین هر ۱۰۰ گرم موز حدود ۹۰ کیلو کالری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید