مقالات عمومی

همه چیز درباره دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

فرم سینه ها، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین فاکتورهای زیبایی در بانوان محسوب می شود. اگر از فرم سینه های خود به دلیل کوچکی، بزرگی و یا افتادگی آن ها راضی نیستید ، انجام عمل ماموپلاستی در مشهد می تواند به جلب رضایت شما کمک کند. به یاد داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه مطلوب، باید دوره نقاهت عمل ماموپلاستی را بگذرانید.

دوران نقاهت این عمل برای هر شخصی متفاوت است، با این حال با رعایت چند نکته و راهکار ساده که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم، می توان سرعت بهبودی و ترمیم زخم های بعد از جراحی را افزایش داد. 

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی به چه صورت است؟

مثل هر جراحی دیگری، عمل زیبایی سینه هم یک دوره نقاهت دارد که پس از آن می توان فعالیت های روزمره خود را از سر گرفت. بهبودی پس از جراحی ماموپلاستی به صورت کلی دارای دو مرحله، شامل فاز اولیه و فاز ثانویه می باشد. این مراحل به شرح زیر می باشند:

 • فاز اولیه

این مرحله بلافاصله بعد از عمل شروع می شود و حدود سه هفته طول می کشد. روند سریعی دارد و هر روز متوجه تغییر و بهتر شدن وضعیت می شوید. روال آن به شرح زیر است:

اولین لحظه پس از عمل

دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه

بیایید با مرحله اولیه شروع کنیم. بلافاصله پس از عمل جراحی، از خواب بیدار می شوید و پانسمان هایی روی سینه شما وجود دارد. اغلب چیزی مانند چسب روی بخیه ها را می پوشاند. برای حمایت از سینه ها و ایجاد یک فشار کم، مقداری گاز استریل و یک باند کشی روی آن ها گذاشته شده است. جراح بعد از معاینه، به شما اطلاع می دهد که با این باندهای کشی چه کاری انجام دهید، چه زمانی می توانید آنها را تعویض کنید و یا چه زمانی می توانید دوش بگیرید.

درد بعد از عمل و راه حل آن

به طور کلی هفته اول پس از جراحی، درد در سینه ها و اطراف آن خواهید داشت. اگر در روزهای اول و مخصوصا پس از به هوش آمدن، می خواهید آن را  کاهش دهید، توصیه می شود از پمپ درد استفاده کنید تا متناسب با شدت آن، به طور اتومات به شما مسکن تزریق شود.

ترشحات در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

معمولا در ناحیه دارای بخیه، ترشحاتی وجود دارد که نیازی نیست نگران آن نباشید، چرا که این ترشحات به سرعت کاهش می یابند و بیشتر مربوط به روزهای اول هستند. بهتر است برای هفته اول از محافظ یکبار مصرف تشک استفاده کنید، تا علاوه بر رعایت بهداشت با تعویض روزانه آن، از سالم ماندن ملحفه هایتان مطمئن باشید.

پانسمان را روزانه تعویض کنید

در هفته ی اول دوره نقاهت عمل ماموپلاستی بایستی روزانه و به طور مرتب پانسمان را عوض کنید تا از بروز التهاب ناشی از عفونت جلوگیری شود.

هفته اول استراحت کنید

در روزهای ابتدایی دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه پیاده روی کوتاه داشته باشید. آهسته حرکت کرده، سعی کنید با احتیاط پیش بروید و مراقب خود باشید. به هیچ وجه ورزش نکنید یا کاری بیش از استراحت و ریکاوری انجام ندهید.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

پس از جراحی، حداقل دو تا سه هفته باید به پشت بخوابید. اگر عادت به دراز کشیدن رو به شکم یا پهلو دارید، از همین حالا سعی کنید برای مدتی به پشت استراحت کرده و تمرین کنید تا خوابیدن در دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه برایتان راحت تر باشد. فراموش نکنید که طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی به دلیل تاثیر مستقیم در نتیجه نهایی عمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

کشیدن بخیه ها

معمولا در هفته ی دوم، به پزشک مراجعه می کنید و بخیه های شما کشیده می شود. البته امروزه، بسیاری از افراد از بخیه های قابل جذب استفاده می کنند که نیازی به کشیدن ندارد. در این زمان، سینه ها نسبت به هفته اول تورم بسیار کمتری دارند و نرم تر می شوند.

نگران کبودی ها و ورم ها نباشید!

پس از گذشت مدت کوتاهی از عمل، دچار کبودی ها و ورم هایی در ناحیه سینه خواهید شد؛ اما خوشبختانه این آثار تا سه هفته بعد به طور کامل از بین می رود و فقط خاطره ای از آن به جا می ماند! 

 1. فاز ثانویه دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه

در این مرحله می توانید به زندگی عادی خود برگردید ولی خواهید دید که هیچ چیز مثل قبل نیست. مطمئنا در این نقطه احساس بهتری دارید و این همان جایی است که از تصمیمتان خوشحال هستید و احساس رضایت می کنید. این فاز شامل موارد زیر است:

سلام زندگی

فعالیت های روزمره در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

در دوره به آرامی باید به حالت عادی برگردید. فعالیت های روزمره را شروع کنید. البته به خودتان سخت نگیرید و کم کم سعی کنید استقامت بدنیتان را افزایش دهید. با پیاده روی سریع یا دوچرخه سواری آرام شروع کنید. زیرا هنوز برای حرکات سنگین و پرشی زود است. فعالیت جنسی معمولا سه هفته پس از جراحی از سر گرفته می شود.

حالا وقت خرید است

پس از گذشت یک ماه، می توانید نسبت به سایز جدید سینه های خود اطمینان کامل داشته باشید و اندازه ی جدید سوتین خود را پیدا کنید. اگر قصد خرید سوتین های فنری را دارید حتما آن را با پزشک خود مطرح کنید؛ زیرا ممکن است برای خرید این نوع سوتین هنوز زود باشد.

بی حسی در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

در ماه های ابتدایی بی حسی در کناره ها یا نوک سینه امری طبیعی است و در اکثر موارد پس از چند ماه از بین می رود؛ ولی در مواردی هم ممکن است این بی حسی در برخی نقاط دائمی باشد. البته این تا حدودی ارتباط با مهارت پزشک دارد.

تورم پس از عمل

اکثر خانم ها می گویند 3 تا 4 ماه طول می کشد تا تورم به طور کامل از بین برود و ممکن است در برخی از نقاط احساس سفتی یا برآمدگی وجود داشته باشد. البته این مورد به قدری خفیف است که از روی لباس اصلا قابل تشخیص نیست و فقط خود شخص متوجه آن می شود. در حالی که تورم با سرعت کاهش یافته و بهبود می یابد، التیام کامل اسکارها تقریبا تا یک سال طول می کشد تا به طور کامل محو و کاملا نرم شوند.

 

خوردنی ها و ممنوعیت های غذایی پس از جراحی کوچک کردن سینه

 1. مصرف الکل و دخانیات ممنوع است.
 2. در مصرف نمک احتیاط کنید.
 3. ادویه های تند را از رژیم غذایی خود حذف کنید چرا که مصرف این موارد باعث تشدید ورم خواهد شد.
 4. ویتامین C بیشتری مصرف کنید.
 5. داروها را سر ساعت مصرف کنید.
 6. مواد غذایی دارای امگا 3 را در برنامه غذایی افزایش دهید.

نباید ها پس از عمل کوچک کردن سینه

 1. با آب بسیار داغ حمام نرود. انجام این کار باعث افزایش تورم می شود.
 2. از ورزش های سنگین حداقل تا یک ماه دوری کنید.
 3. به حرف هر کسی گوش نکنید. بهترین راهنمای شما پزشک شماست.
 4. از دست زدن به زخم ها و پانسمان ها خودداری شود.
 5. تا چند هفته، سعی کنید در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

سخن پایانی

ماموپلاستی یک جراحی برای رسیدن به فرم ایده آل سینه هاست، که می تواند کوچکی، بزرگی، عدم تقارن و افتادگی سینه را برطرف کند. دوره نقاهت عمل ماموپلاستی دارای دو فاز اولیه و ثانویه می باشد که در فاز اولیه بهبود سریع اتفاق می افتد و کبودی ها و تورم از بین می رود. در فاز ثانویه می توان به فعالیت های روزمره به طور عادی پرداخت و دوره طولانی تری دارد. در دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه باید از انجام فعالیت های سنگین ورزشی پرهیز کرد.

سوالات متداول

 • چه زمانی می توانم بعد از جراحی کوچک کردن سینه رانندگی کنم؟

اکثر مراجعین پس از گذشت یک هفته از عمل، احساس راحتی کرده و می توانند رانندگی کنند. ولی بهتر است تا زمانی که قرص های مسکن تان را تمام نکرده اید، برای انجام این کار صبور باشید.

 • چه مدت بعد از جراحی کوچک کردن سینه ورزش کنم؟

از انجام ورزش های سنگین که ماهیچه ها را درگیر می کند، حداقل به مدت 4 هفته در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی پرهیز کنید. این کار خطر اسکار را افزایش می دهد و ممکن است باعث پارگی بخیه ها یا محل آن شود.

 • چه زمانی بعد از ماموپلاستی می توانم باردار شوم؟

پزشکان توصیه می کنند تا سه ماه پس از عمل، برای بارداری منتظر بمانید. این به بخیه های داخلی و خارجی فرصت می دهد به خوبی بهبود یابند و خطر عوارض احتمالی را کاهش می دهد

 • پس از چه مدتی می توانم سر کار بروم؟

اکثر بیماران برای انجام عمل، 10 تا 14 روز مرخصی از پزشک دریافت می کنند. ولی ممکن است برخی از افراد به استراحت بیشتری نیاز داشته باشند.

 • سوتین مناسب پس از عمل چیست؟

در دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه، حداقل به مدت 6 هفته باید از سوتین جراحی یا گن های مخصوص به طور دائم استفاده کنید. می توانید هنگام استحمام آن ها را دربیاورید، ولی پس از آن دوباره باید سوتین مخصوص را بپوشید.

 • چگونه زخم ها را تمیز کنم؟

پس از روزهای ابتدایی، شستشو با آب و صابون و استفاده از اسپری ضد عفونی کننده حاوی ذرات نقره توصیه می شود. این کار می تواند به بهبود زخم ها نیز کمک کند.

 • در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی چگونه دوش بگیرم؟

معمولا پس از 3 روز، می توانید به حمام بروید و خود را سبک کنید! اما روی زخم ها را با احتیاط بشویید و سعی نکنید با لیف آن ها را تمیز کنید.

 • آیا احساس خارش پس از عمل طبیعی است؟

احساس خارش در محل بخیه ها، نشان دهنده این است که زخم ها در حال جوش خوردن هستند. ولی برای اطمینان بیشتر در این باره می توانید از پزشک خود مشورت بگیرید.

 • آیا امکان شیردهی پس از ماموپلاستی وجود دارد؟

پزشک در این باره با شما صحبت خواهد کرد، ولی در حالت کلی تلاش می شود بخشی از سینه دست نخورده باقی بماند تا امکان شیردهی پس از عمل وجود داشته باشد. البته این به مهارت معالج شما بسیار وابسته است؛ آسیب دیدن اعصاب سینه، تولید هورمون های پرولاکتین و اکسی توسین که هورمون های مربوط به شیردهی هستند را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

 • آیا جای بخیه ها می ماند؟

مهم ترین دغدغه خانم ها این است: “دکتر! جایش می ماند؟” بخیه ها ممکن است در روزهای اول بسته به نوع و رنگ پوست، صورتی یا قهوه ای به نظر برسند. ممکن است در لمس حساس و سفت باشند؛ ولی با استفاده از کرم ترمیم کننده پس از روزهای ابتدایی، این آثار به زودی محو می شوند. با توجه به زخم های قبلی و واکنش بدنتان، می توانید حدس بزنید که چقدر زمان برای بهبود لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید