جراحی های چاقی

تفاوت اسلیو و بای پس معده(مزایا، خطرات و عوارض)

مزایا، معایب، خطرات و تفاوت اسلیو و بای پس معده

انتخاب بین اینکه عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، سوال مهم و اساسی هنگام انجام جراحی چاقی است. اگر اطلاعات چندانی نداشته باشید، ممکن است تصور کنید که تفاوت اسلیو و بای پس بسیار کم است. اما بررسی زوایای مختلف، از نحوه جراحی گرفته تا دوران نقاهت و مراقبت های بعد عمل، هزینه جراحی بای پس معده و اسلیو و …، از جمله موارد بیان کننده فرق عمل اسلیو و بای پس هستند. توجه به تمامی این فاکتورها برای انتخاب عمل مناسب فرد باید مدنظر قرار گرفته شود؛ ولی در حالت کلی دوره نقاهت اسلیو و عوارض آن کمتر است

عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو

برای پاسخ دقیق به این سوال که عمل اسلیو معده بهتره یا بای پس باید آن را از جنبه ‌های مختلف بررسی کنیم. در درجه اول باید مزایای هر دو عمل را کنار هم قرار دهیم. برای این کار بهتر است به پاسخ این سوال ها توجه کنید.

 • میزان کاهش وزن در کدام عمل بیشتر است؟
 • مدت زمان نقاهت کدام یک کوتاه تر است و سریع ‌تر می‌ توانید سر کار برگردید؟
 • هزینه اسلیو کمتر است یا بای پس معده؟

علاوه بر این معایب را هم باید بسنجید. اسلیو خطرناک ‌تر است یا بای پس عوارض بیشتری دارد؟ بای پس عمل تهاجمی‌ تر است یا اسلیو معده؟ بعد از بررسی معایب و مزایا، باید به شباهت ‌و فرق اسلیو و بای پس پی برد.

با نگاه به همه این موارد و البته شرایط بالینی خودتان، با مشورت پزشک متخصص می‌ توانید تصمیم بگیرید که اسلیو معده بهتره یا بای پس. در بسیاری از مواقع، پزشک تصمیم نهایی را بر عهده خودتان می ‌گذارد. در این حالت باید دقت بیشتری برای پاسخ به عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو خرج دهید؛ زیرا هیچ یک از این دو عمل به راحتی بازگشت ندارند.

از طرفی هر دو آن‌ ها به کاهش وزن و پرخوری کمک می کنند. پس با دقت و تمرکز به سوال فکر کنید که برای شما مینی بای پس بهتره یا اسلیو معده، پاسخ این سوال می ‌تواند مسیر پیش روی شما را روشن ‌تر کند.

فرق اسلیو و بای پس در چیست؟

تفاوت اسلیو معده  بای پس معده
مدت زمان جراحی نهایتا یک ساعت بیش از دوساعت
احساس گرسنگی کمتر بیشتر
مدت زمان نقاهت کمتر بیشتر
مزایا بیشتر  کمتر
نحوه انجام آسان تر پیچیده تر
عوارض کمتر بیشتر

ماهیت تفاوت اسلیو و بای پس

عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو؟ این سؤالی است که اکثر افراد دارای عارضه چاقی با آن مواجه هستند. جراحی ‌های زیبایی در درجه اول به این منظور انجام می ‌شوند تا ایرادات ظاهری ما را برطرف کنند. گاهی این مساله در داخل بدن هم مشکلاتی را ایجاد می‌ کند. به عنوان مثال ابتلا به دیابت یکی از خطرات چاقی بوده که نه تنها ظاهری ما را تحت تاثیر قرار می ‌دهد؛ که بدنمان هم ضعیف می ‌شود.

بنابراین، برای رفع این مشکلات که مهم‌ ترین آن اضافه وزن شدید است، عمل‌ های لاغری به وجود آمدند. دو تا از مهم ‌ترین عمل ‌های زیبایی لاغری که نه تنها در ایران، بلکه در جهان هم محبوب بوده؛ اسلیو و بای پس معده هستند. بخشی از تفاوت اسلیو و بای پس به هزینه جراحی بر می گردد.

طبیعتا، هزینه عمل اسلیو معده در مشهد، تهران یا هر شهر دیگری با توجه به تجربه و مهارت دکتر، نوع بیمارستان و پوشش بیمه ای فرد متفاوت می باشد. از سوی دیگر، مهم ترین فرق هر کدام از این موارد، در نوع جراحی آنهاست. در ادامه با هر کدام از این دو مورد آشنا می‌ شویم تا بتوانیم تصمیم بگیریم که عمل بای پس معده بهتره یا اسلیو.

عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده چیست؟

قبل از اینکه به سراغ بررسی تفاوت عمل بای پس با اسلیو برویم باید ببینیم که هرکدام از این عمل ‌ها چگونه انجام می ‌شوند. عمل جراحی اسلیو معده، یکی از عمل ‌هایی است که برای کاهش وزن پیشنهاد می ‌شود. در این عمل جراحی، بخشی از معده که تقریبا 80 درصد آن می‌ شود را برش می ‌زنند. بنابراین حجم معده بسیار کاهش پیدا می‌ کند.

با کاهش حجم معده، میزان غذای دریافتی بسیار کاهش پیدا می‌ کند. علاوه بر این، چون بخش بزرگی از معده برداشته شده، هورمون گرسنگی که در پزشکی به آن گرلین می گویند هم کم می ‌شود. در نتیجه فرد بعد از مدتی شروع به کاهش وزن می ‌کند.

البته نکات گسترده ‌تر و مهم ‌تری هم وجود دارند که بعد از عمل باید رعایت کنید. به عنوان مثال با وجود کاهش حجم معده، لازم است تا رژیم غذایی مناسبی هم داشته باشید. در غیر این صورت اگر پرخوری کنید دیواره ‌های معده کش می ‌آید. این پرسش که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، ممکن است تا حدی با این توضیحات برای شما روشن شده باشد.

عمل جراحی بای پس معده چیست؟

بای پس معده چیست؟

قبل از اینکه به سراغ پاسخ سوال عمل بای پس بهتره یا اسلیو برویم، باید با خود بای پس آشنا شویم. عمل جراحی بای پس معده یا عمل بای پس کلاسیک به این صورت است که اول بخش فوقانی معده را از قسمت پایینی جدا می ‌کنند. سپس روده کوچک را نیز کوتاه و آن را به بخش فوقانی متصل می ‌کنند. قسمت فوقانی معده حدودا 28 گرم غذا را در خود جای می‌ دهد. در نتیجه حجم غذای ورودی بسیار کم می ‌شود.

از نظر نحوه انجام، بای پس معده یا اسلیو؟

بررسی تفاوت های موجود بین این دو عمل می تواند راهنمایی برای پاسخ به این پرسش که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو باشد. اولین فرق اسلیو و بای پس معده در نحوه انجام هر عمل است. در اسلیو معده، بخشی از معده، در حدود 80 تا 85 درصد آن بریده می ‌شود. بنابراین، شما فقط 15 تا 20 درصد از معده خود را خواهید داشت.

با این حال در اسلیو معده، مسیر روده تغییر نمی ‌کند و همه تغییرات مستقیما روی معده است. این در حالی است که در عمل جراحی بای پس معده، هیچ بخشی از آن بریده نمی ‌شود. به جای آن، قسمت فوقانی از قسمت پایینی جدا می ‌شود. سپس روده کوچک هم کوتاه شده و به این بخش فوقانی متصل می ‌شود؛ پس در بای پس، معده همچنان در جای خود بوده اما روده یا بهتر است بگوییم مسیر گوارشی تغییر کرده است. علاوه بر این یک فرق عمل اسلیو با بای پس معده این است که عمل اسلیو همیشگی بوده و دیگر نمی ‌توان آن را تغییر داد.

در نتیجه، اگر فرد پشیمان شود و بخواهد عمل بازگشت اسلیو انجام دهد، امکان پذیر نیست. عمل بای پس با همه سختی‌ ها اما امکان بازگشت پذیری دارد. به همین دلیل افرادی که تا حدودی تردید دارند که آیا این عمل قرار است همیشگی باشد، می ‌توانند به جای اسلیو به سراغ بای پس بروند.

با توجه به مزایای هر کدام، اسلیو معده بهتره یا بای پس؟

برای پاسخ به این سوال که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، باید به بررسی مزایای هرکدام بپردازیم. با سنجش مزایا و البته خطرات آن ها می ‌توانیم تصمیم نهایی را برای انتخاب یکی از این دو مورد بگیریم.

مزایای اسلیو معده

مزایای اسلیو معده

برای بیان فرق اسلیو و بای پس، باید بدانید مزایای اسلیو معده نسبت به بای پس بیشتر است. پس، پاسخ پرسش عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو تا حدی روشن می شود. مطالعه مزایای این عمل می تواند دید دقیق تری برای تصمیم گیری تان بدهد:

 • اسلیو معده برای افرادی که دچار مشکل پرخوری و پرخوری عصبی هستند، بسیار مناسب است.
 • در این روش روده تغییری نمی‌ کند. بنابراین سیستم هضم و جذب شدن غذا هم دچار مشکل نخواهد شد.
 • از لحاظ فیزیولوژیکی، عمل اسلیو گزینه مناسب ‌تری است.
 • چیزی در حدود 70 درصد از وزن اضافه بدن از بین می ‌رود.
 • در اسلیو معده احتمالا بروز سندرم دامپینگ بسیار کم است.
 • دستگاه گوارش در اسلیو تغییر نمی ‌کند.
 • این عمل جراحی برای افراد جوان انتخاب مناسبی است.
 • بعد از دوران نقاهت، رژیم غذایی خاصی ندارد.
 • بعد از عمل اسلیو می ‌توانید دیگر جراحی ‌ها را هم انجام دهید.
 • در جذب ویتامین و مواد مغذی، مشکل خاصی نخواهید داشت.

مزایای بای پس معده

مزایای بای پس معده

برخلاف عمل اسلیو که یک ارگان حیاتی از بدن کم شده، در بای پس هیچ یک از اعضا از بدن خارج نمی ‌شوند؛ بلکه فقط مسیر آن تغییر می‌ کند. بنابراین، یک تفاوت عمل اسلیو و بای پس این است که بسیاری بر این عقیده هستند که یک جراحی برگشت‌ پذیر است.

 • کل معده داخل بدن باقی می‌ ماند.
 • بعد از بای پس، مقدار کالری بسیار کمتری جذب خواهد شد.
 • سرعت کاهش وزن در آن بالا است.
 • حتی با وجود پرخوری عصبی هم مشکلی برای شما پیش نمی آید.
 • در حدود 80 درصد از معده شما برداشته می ‌شود.
 • در صورت بروز مشکل، امکان انجام عمل بازگشت بای پس وجود دارد.
 • دوران نقاهت آن نسبت به اسلیو کوتاه‌ تر و راحت‌ تر است.

با توجه به خطرات و عوارض، عمل اسلیو بهتر است یا بای پس؟

اگر با توجه به خطرات و عوارض بتوانیم فرق بای پس معده با اسلیو را هم بررسی کنیم، بهتر می ‌توانیم به پرسش عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو پاسخ دهیم. باید در این بین واقع بین باشیم و فراموش نکنیم که با وجود مزایایی که هر دو این عمل‌ ها دارند، قطعا عوارض و خطراتی را هم شامل می‌ شوند.

عوارض بای پس معده

مهم‌ ترین فرق اسلیو با بای پس معده این است که بای پس باید توسط جراح چاقی بسیار حرفه ‌ای و متخصصی انجام شود.

 • بای پس عمل تهاجمی ‌تر و پیچیده‌ تری است.
 • احتمال بروز زخم معده، انسداد روده، ریفلاکس و سنگ کیسه صفرا در این عمل بیشتر است.
 • بدن با کمبود مواد مغذی روبرو می ‌شود، بنابراین بیشتر نیاز به مصرف ویتامین‌ ها دارید.
 • احتمال بروز خون‌ریزی، لختگی و عفونت در بای پس بیشتر است.
 • یک مشکل رایج در صورت مراجعه به پزشک غیرمتخصص این است که در محل منگنه‌ های معده نشتی می‌ کند.
 • بدن دچار سندرم دامپینگ می ‌شود.

عوارض اسلیو معده

تفرق اسلیو با بای پس معده از نظر خطرات عمل- عوارض اسلیو

برای گرفتن نتیجه نهایی در مورد اینکه اسلیو بهتر است یا بای پس معده، نیاز به بررسی عوارض و خطرات محتمل اسلیو هم دارید.

 • مهم‌ ترین خطر اسلیو این است که عملی بدون بازگشت است.
 • احتمال بروز خون ریزی، لختگی و عفونت وجود دارد.
 • در نهایت هم اینکه ممکن است معده در محدوده خط منگنه نشتی کند.

اگر بخواهید با توجه به خطرات انتخاب کنید که عمل مینی بای پس بهتره یا اسلیو، برای اغلب افراد اسلیو گزینه مناسب ‌تری به شمار می ‌رود. البته برای تشخیص اینکه اسلیو بهتر است یا بای پس، باید توسط پزشک متخصص نظر نهایی ارائه شود.

شباهت اسلیو معده با بای پس در چیست؟

برای اینکه بتوان با اطلاعات بیشتر تصمیم گرفت که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، باید شباهت ‌های این دو را هم بررسی کرد. نکات مشترک بای پس و اسلیو را از سه جنبه مختلف باید سنجید:

 1. نتیجه عمل
 2. بستری بعد از عمل
 3. رژیم غذایی دوران نقاهت

1. نتیجه عمل

جدا از فرق اسلیو معده با بای پس، نتیجه هر دو این است که با کاهش حجم معده میزان غذای دریافتی فرد را کاهش دهد. دلیل آن هم این است که در بسیاری موارد، علت چاقی نه بیماری‌ های مختلف که پرخوری است. بنابراین، با کاهش حجم معده، فرد مواد غذایی کمتری مصرف می ‌کند و در طولانی مدت چربی‌ های بدنش از بین می ‌رود.

2. بستری بعد از عمل

با وجود تفاوت اسلیو و بای پس معده، بستری بعد از جراحی هر دو مشابه یکدیگر است. به صورت معمول، بعد از جراحی شما را برای مدت دو تا سه شب در بیمارستان یا کلینیک بستری می‌ کنند. بسته به فیزیک بدنتان، مدت زمان بهبودی متفاوت است. اما، حتما باید این دو سه شب را در بیمارستان بستری بمانید.

بعد از مدت دو هفته، بیشتر بیماران امکان بازگشت به فعالیت های روزانه را دارند. اما، انجام حرکات ورزشی و فعالیت ‌های سنگین توصیه نمی‌ شود. اگر بعد از گذشت دو هفته هنوز به بهبودی کامل نرسیده بودید، این اطمینان را داشته باشید که بعد از چهار هفته کاملا به روال سابق باز می‌ گردید.

3. رژیم غذایی در دوران نقاهت

برای پاسخ به این سوال که عمل اسلیو بهتره یا بای پس باید این مورد را در نظر بگیریم که رژیم غذایی دوران نقاهت هر دو این ‌ها مشابه هم است. به صورت کلی بعد از اسلیو یا عمل بای پس معده باید در رژیم غذایی خود به این نکات توجه کنید:

 • مصرف مایعات، سوپ و غذاهای بسیار نرم و آبکی تا یک هفته بعد عمل
 • مصرف مقدار کم در هر وعده غذایی
 • حداقل مصرف کافئین
 • عدم استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر

فرق بای پس با اسلیو معده در طول بازه نقاهت

اگر به توضیحات مربوط به تفاوت بای پس و اسلیو معده توجه کرده باشید، نحوه جراحی هر یک کاملا متفاوت است. عمل بای پس دارای پیچیدگی های بیشتری نسبت به اسلیو معده بوده و مدت زمان عمل آن نیز بیشتر است.

بیمارانی که عمل اسلیو انجام داده باشند، می توانند در صورت داشتن شرایط مناسب، بعد از چند ساعت از بیمارستان مرخص شوند. در مقابل، بعد عمل بای پس معده باید حداقل به مدت یک روز بستری بود تا از بهبودی کامل بیمار مطمئن شد.

با توجه به این موارد نمی توان گفت عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو. بعد از خروج از بیمارستان، طول بازه زمانی نقاهت آنها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد. هر روشی را انتخاب کرده باشید، باید چند روز اول را کاملا استراحت کرده و کم کم حرکت کردن و فعالیت روزانه را از سر بگیرید.

پس فرق اسلیو و بای پس معده در مدت زمان نقاهت پس از عمل نیست. بهتر است چند روز بعد از عمل اقدام به نرمش کردن کرده و بعد از چند هفته، با مشورت پزشک، ورزش های سبک را آغاز کنید. از این برهه به بعد باید ورزش کردن را جز روتین روزانه خود داشته باشید.

آیا رژیم غذایی در اسلیو معده با بای پس متفاوت است؟

تفاوت رژیم غذایی بای پس معده و اسلیو- دوران نقاهت (بعد از عمل اسلیو و بای پس)

برای پاسخ به پرسش عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، تفاوت در رژیم غذایی این عمل ها هم مهم هستند. شرایط دوران نقاهت با حالت عادی متفاوت بوده و باید مواردی را تحت کنترل داشت. از مهم ترین موارد می توان به رژيم غذایی افراد اشاره کرد.

پس ازعمل، بدون توجه به تفاوت اسلیو معده و بای پس، باید از یک رژیم غذایی بسیار ساده پیروی کنید. در روزهای ابتدایی تنها غذاهای مایع قابل استفاده هستند. در هفته های بعدی نیز غذاهایی نرم و بدون نمک و روغن برای بیمار تجویز می گردد.

در خصوص رژیم غذایی باید گفت تفاوت فاحشی بین این دو عمل وجود ندارد. کافیست از مصرف غذاهایی که ممکن است به معده شما فشار وارد کنند، پرهیز کنید. در نهایت باید در حجم غذایی که قصد خوردن آن را دارید نیز دقت کنید.

تفاوت اسلیو با بای پس معده از نظر جذب کالری

تفاوت دو عمل از نظر جذب کالری هم می تواند راهنمایی دیگر برای پاسخ به پرسش عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو باشد. فرق اسلیو با باي پس معده در نحوه عبور غذا از معده و میزان جذب انرژی از مواد غذایی است. یک نکته حیاتی در مورد رژیم غذایی در این دوران، توجه به میزان کالری جذب شده توسط بدن بیماراست.

در عمل اسلیو، حجم معده کوچک تر شده است. به همین دلیل حجم غذای کمتری نیز می تواند به معده وارد شود. از این رو کالری کلی که فرد می تواند جذب کند نیز کاهش می یابد. در عمل بای پس به دلیل اتصال مستقیم تر به روده، بخشی از غذا بدون لحظه ای درنگ از معده خارج شده و جذب نمی شود.

افرادی که عمل بای پس یا مینی بای پس انجام داده اند، کالری کلی کمتری دریافت می کنند. وزن آنها به همین دلیل با سرعت بیشتری کاهش پیدا می کند. یک تفاوت بای پس معده با اسلیو نحوه جذب کالری است. این نکته برای حفظ وزن بدن در دراز مدت و رعایت رژیم غذایی مناسب، اهمیت دارد.

برای افراد چاق عمل اسلیو بهتر است یا بای پس؟

اگر می خواهید تفاوت اسلیو و بای پس را بدانید و بفهمید کدام یک برای شما بهتر است، به طور کلی باید ابتدا از اینکه آیا شما در دسته افراد چاق قرار می‌ گیرید یا نه مطمئن باشید. به این منظور از شاخص BMI استفاده می‌ شود. مرسوم است که اگر فردی دارای عددی بالای 30 BMI باشد، برای عمل چاقی بسیار مستعد است.

افراد دارای چاقی، دو روش در مصرف مواد غذایی دارند. یک دسته افراد حجیم خوار بوده و دسته دیگر افراد ریزه خوار هستند. اگر شاخص BMI فردی بین 30 تا 35 باشد، عمل بای پس برای او بسیار مناسب تر است.

برای فردی با BMI بین 35 تا 40 و بدون مشکل دیابت و فشار خون، عمل اسلیو معده بهتر خواهد بود. پس در پاسخ به سوال عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس باید گفت که این موضوع به شرایط فیزیکی بیمار ارتباط مستقیمی دارد.

همچنین، می توان از این دیدگاه هم به پرسش عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو پاسخ داد؛ برای افراد حجیم خوار عمل اسلیو بهتر بوده و برای افراد ریزه خوار، عمل بای پس مناسب تر است. با توجه به الگوی مصرف آنها، هر یک از این عمل ها می تواند جلوی چاقی دوباره فرد را در دراز مدت بگیرد.

بای پس معده بهتره یا اسلیو

فارغ از ملاحظات پزشکی و مواردی که دکتر ممکن است به شما اخطار دهد، باید برای پاسخ به پرسش عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، به گزینه‌ هایی که برای شما مهم است نیز توجه کنید. اولین مورد نوع بیمارستان دولتی یا خصوصی است که می خواهید عمل خود را در آنجا انجام دهید. مورد بعدی در بیان تفاوت اسلیو و بای پس، نظر پزشک جراح شما است. ولی در حالت کلی عوارض و دوره نقاهت اسلیو کمتر از بای پس می باشد.

مهم‌ ترین فرق عمل بای پس با اسلیو در این است که بخشی از ساختار معده تغییر می ‌کند و در دیگری این تغییر در سیستم گوارش انجام می ‌شود. همین مساله تا حد زیادی می ‌تواند تعیین کند که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، زیرا شما باید تصمیم بگیرید که تحمل عوارض کدام یک برایتان راحت ‌تر است. دکتر فاضل اعلمی، به عنوان بهترین جراح چاقی در مشهد، می تواند بهترین مشاور برای پاسخ شما به این سؤال باشد.

سؤالات متداول فرق بای پس و اسلیو

 برای افراد چاق اسلیو معده بهتر است یا بای پس؟

برای فردی با BMI بین 35 تا 40 و بدون مشکل دیابت و فشار خون، عمل اسلیو معده بهتر خواهد بود.

فرق اسلیو با بای پس معده از نظر طول دروه نقاهت چیست؟

از نظر مدت زمان نقاهت، بای پس و اسلیو معده تفاوت چندانی ندارند. می توان چند روز بعد از عمل اقدام به نرمش کردن کرده و بعد از چند هفته، با مشورت پزشک، ورزش های سبک را آغاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید