جراحی های چاقی

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است؟ (عوارض عمل بازگشت)

عوارض برگشت عمل بای پس

بای پس معده یکی از روش هایی است که با ایجاد تغییر در سیستم گوارش، به کاهش وزن شما کمک می‌ کند. در این عمل بخشی از معده بریده شده و روده کوتاه می ‌شود. سپس این روده کوتاه‌ شده به بخش جدید و البته کوچک معده متصل می ‌شود. مناسب بودن هزینه جراحی بای پس معده باعث شده تا بسیاری از افراد آن را انتخاب کنند. برخی از افرادی که این عمل جراحی را انجام می ‌دهند، مدتی بعد پشیمان می ‌شوند. بنابراین این سوال پیش می ‌آید که آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است یا خیر؟ چقدر احتمال بازگشت بای پس وجود دارد؟ شرایط فرد برای انجام این عمل چیست؟

چرا عمل برگشت بای پس معده را انتخاب می کنیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که بیماران تصمیم به برگشت عمل بای پس معده می‌‌ گیرند. با توجه به این دلایل می توان پاسخ مثبتی به پرسش آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است، داد. مهم ترین دلایل انتخاب برگشت بای پس معده شامل:

  • مشاهده بازگشت وزن بعد از عمل بای پس؛
  • دچار گشادی معده شده اید؛
  • بعد از عمل جراحی درگیر عوارض پزشکی شده‌ اند.

دلایل بازگشت وزن بعد از عمل بای پس

بازگشت بای پس معده، یک عمل جراحی برای بازگرداندن معده و روده بیمار به محل اولیه خود است. با توجه به ویژگی ‌های هر جراحی چاقی، بعضی از آن ‌ها را می ‌توان به حالت اولیه بازگرداند. با این حال معکوس کردن یک عمل جراحی خطرات خاص خود را دارد که شما را ملزم به مراجعه به یک پزشک حاذق می‌ کند. اغلب روش ‌های جراحی غیرقابل برگشت هستند. به خصوص اگر در آن ‌ها قسمت خاصی از معده در حین عمل برداشته شده باشد. با توجه به اینکه عمل بای پس معده قابل برگشت است، افراد زیادی به دلایلی که به آن اشاره کردیم، تصمیم به انجام برگشت عمل بای پس معده می گیرند.

دلایلی که باعث بازگشت وزن بعد از عمل بای پس می شوند، ناشی از عوامل متعددی مانند رفتارهای غذایی یا کشش معده هستن:

  • بیمارانی که موفق به کاهش وزن نمی ‌شوند، اغلب در دوران نقاهت، دستورالعمل‌ ها و توصیه ‌های غذایی را نادیده گرفته ‌اند. بنابراین روزانه غذاهای پرکالری مصرف می ‌کنند که در نهایت باعث چاقی مجدد می ‌شود.
  • دلیل دوم، یعنی عوارض پزشکی که بعد از جراحی پیش می ‌آید گشاد شدن معده است. فرض کنید روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده برای چند ماه ادامه دارد. ناگهان در ماه‌ های بعد از بهبودی، در الگوی غذایی خود تغییر ایجاد می ‌کنید. در این صورت معده گشاد می ‌شود.
  • در نهایت هم ممکن است با توجه به آناتومی دستگاه گوارش، بدنتان جراحی را قبول نکند. در این صورت درگیر عوارضی می‌ شوید که باید به سرعت بازگشت بای پس معده را انجام دهید. البته فراموش نکنید که این کار را نزد یک پزشک متخصص و توانمند انجام دهید.

چقدر احتمال بازگشت عمل بای پس معده وجود دارد؟

درصد احتمال برگشت عمل بای پس معده

به دلایلی که قبلا بیان شد، ممکن است برخی از افراد تصمیم به بازگشت بای پس معده داشته باشند. موضوع مهم و اساسی این است که به دلایل غیر پزشکی نمی ‌توانید این عمل را بازگردانید. البته بهتر است بگوییم میزان خطر به قدری زیاد بوده که بهتر است به فکر بازگشت آن نباشید. با این حال برای برخی، عوارض عمل بسیار زیاد است. در نتیجه چاره ‌ای جز این کار ندارند. در نهایت، اینکه آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است، با پاسخ مثبتی همراه می شود. باید گفت که اگر پزشک تشخیص دهد، بله تحت شرایطی عمل بای پس معده قابل برگشت است.

به دلیل کاهش جریان خون و وجود جای زخم، برگشت عمل بای پس معده پیچیدگی ‌های زیادی دارد. بنابراین حتما باید علاوه بر یک پزشک با تجربه جراح چاقی، تیمی از متخصصان نیز در اتاق عمل حضور داشته باشند. پس حتما قبل از تصمیم نهایی برای عمل، باید آزمایش ‌های لازم را انجام دهید. در بازگشت عمل بای پس معده، روده ‌ها و خود معده به شکل اولیه بازگردانده می ‌شوند. افزایش خونریزی یا عفونت یکی از خطرات این عمل است. همچنین باید انتظار افزایش وزن را هم داشته باشید.

آیا عمل مینی بای پس معده برگشت پذیر است؟

مینی بای پس، شکل اصلاح شده و غیرتهاجمی بای پس کلاسیک است. بنابراین دوباره این سوال مطرح می ‌شود که آیا عمل مینی بای پس معده برگشت پذیر است یا خیر؟ باید گفت که از آن جایی که فرم این عمل عوارض کمتری دارد؛ امکان بازگشت فراهم است. در این عمل، هیچ قسمتی از معده بریده نمی ‌شود. فقط بخش ‌هایی از آن با منگنه جدا می ‌شود که امکان بازگشت را فراهم می‌ کند. برای برگشت این عمل، منگنه ‌ها را بر می دارند و معده به حالت اول باز می ‌گردد.

معکوس کردن و بازگردانی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

معمولا عمل های زیبایی چاقی قابل برگشت نیستند. چندین روش وجود دارد که احتمال معکوس کردن عمل در آنها بیشتر بوده و پزشکان به مراجعین خود همین روش ها را پیشنهاد می دهند. البته که بهتر است این کار انجام نشده و سلامت مریض به خطر نیافتد. فردی که با سوال آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است مواجه شده، مسلما با مشکلی جدی درگیر شده است. آگاهی از چگونگی انجام این کار کمک می کند که عمل معکوس بای پس معده را صرفا به خاطر دلایل مهم انجام دهیم.

در هنگام عمل اصلی، معده به دو بخش کوچک تر و بزرگ تر تقسیم می شود. بعد از آن راه جدیدی برای عبور مواد غذایی ساخته شده که مستقیما به روده می رسد. درست انجام شدن این کار و بسته شدن زخم های حاصل از عمل نیاز به مهارت بالایی دارد. در جراحی بازگشت عمل بای پس معده،‌ پزشک باید بخیه های ایجاد شده را دوباره باز کرده و دو تکه معده را به یکدیگر متصل کند. انجام اینکار جدا از تخصص بالا، نیازمند شرایط فیزیکی مساعد بیمار است. پس از اتصال دوباره بخش های جدا شده قبلی، باید دوباره بخیه های جدیدی ایجاد گردد.

شرایط بازگشت پذیری عمل بای پس معده

در شرایط خاصی می توان عمل بای پس معده را معکوس کرد. برخی مراجعین بعد از انجام جراحی چاقی به دلایل مختلف از کار خود پشیمان شده و خواهان بازگشت به شرایط قبلی خود هستند. باید گفت بهتر است این عمل را بدون بازگشت در نظر گرفت.

بر خلاف برخی عمل ها، عمل بای پس معده به سختی قابل برگشت است و هر پزشکی از عهده آن بر نمی آید. از طرفی به دلیل وجود خطرات احتمالی در هنگام عمل، ریسک این کار بسیار زیاد است. از این رو معمولا درخواست افراد برای معکوس کردن عمل رد می شود. اما گاهی مراجعین از پزشک می پرسند که آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است یا خیر؟ در شرایط خاصی که سلامت بیمار در خطر باشد، جراحی برگشت عمل بای پس معده انجام می شود. معمولا فرد پس از مدتی دچار عوارض پس از عمل شده و نیاز به بازگشت پیدا می کند.

شخص مراجع ممکن است پس از عمل از نظر روحی افسرده شده و نتواند فشار رژیم های مختلف را تحمل کند. از طرفی برخی افراد دچار خونریزی یا عفونت داخلی می شوند. آنها معمولا ترجیح می دهند که به جای درمان، شرایط به حالت اول خود باز گردد. در هر صورت اگر موضوع سلامتی بیمار مطرح باشد، انجام این عمل توجیه پذیر است. در غیر این صورت پزشک سعی می کند او را از بازگشت عمل بای پس معده منصرف کند. باید توجه داشت که شرایط بالینی بیمار، مانند وزن، فشار خون و…،‌ نیز باید برای عمل جراحی بای پس معده معکوس مناسب باشد.

عوارض بازگشت عمل بای پس معده

عوارض برگشت عمل بای پس معده

تلاش برای برگرداندن بای پس به آناتومی طبیعی معده، می‌تواند عوارض نادر اما جدی ای برای شما ایجاد کند. باید این نکته را بدانید که قسمت‌ های معده و روده کوچک را در طی بازگردانی به حالت طبیعی معده، می‌توان دوباره در کنار هم قرار داد. اما، عملکرد آن ها هرگز مانند قبل از انجام عمل بای پس نخواهد بود. به احتمال زیاد، اعصاب مهمی که تخلیه معده را تنظیم می‌کردند، دیگر وجود نخواهند داشت. بنابراین، فردی که در مرحله اول، تصمیم به انجام عمل بای پس می گیرد، باید تقریبا جراحی را غیر قابل برگشت در نظر بگیرد. برگشت بای پس معده نیازمند امکانات و صرف هزینه بسیاری خواهد بود. همچنین در صورت ممکن بودن این مسئله، فرد بیمار ممکن است متوجه خطرات جدی در آینده شود.

در پایان، آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است ؟

پاسخ به این سؤال که آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است،‌ مثبت می باشد. بای پس و مینی بای پس هر دو در شرایط خاص پزشکی بازگشت پذیر هستند. با این حال بای پس کلاسیک به دلیل نوع جراحی، برگشت سختی خواهد داشت. این در حالی است که مینی بای پس بازگشت بهتری دارد.

با این حال، معکوس کردن و بازگردانی بای پس معده فقط در مواردی نادر از سوی پزشک انجام می شود. بیمارانی که دچار عفونت یا سوء تغذیه بعد از جراحی بای پس معده شده اند، گزینه ای مناسب برای برگشت عمل بای پس معده می باشند. برای رسیدن به بیشترین درصد موفقیت در عمل بای و کاهش احتمال معکوس کردن آن بهتر است به یک پزشک حاذق مراجعه کنید. برای داشتن بهترین انتخاب در برگشت عمل بای پس معده دکتر فاضل اعلمی را به شما معرفی می کنیم. ایشان از متخصصین مجرب در حوزه جراحی های چاقی و عمل بای پس معده می باشند. با مراجعه به ایشان نتیجه ای رضایت بخش را از جراحی خود تجربه خواهید کرد.

سؤالات متداول

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است؟

بله. معکوس کردن بای پس معده فقط در مواردی نادر انجام می شود. اغلب پزشکان در مواردی که بیمار عوارض قابل توجهی را تجربه نکند، بازگردانی بای پس معده را توصیه می کنند.

در شرایط خاص پزشکی با توجه به صلاح دید پزشک می توان عمل بازگشت را انجام داد.

در چه مواردی عمل بازگشت بای پس انجام می شود؟

مشاهده بازگشت وزن بعد ازعمل بای پس، گشاد شدن معده و ایجاد عوارض پزشکی بعد از عمل جراحی (خونریزی یا عفونت داخلی)

 

دیدگاهتان را بنویسید