مقالات عمومی

چرا لاغر نمیشم؟ 11 دلیل برای لاغر نشدن

چرا لاغر نمیشم

اضافه وزن یکی از معضلاتی است که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند و دنبال راه هایی برای خلاص شدن از شر آن هستند. برخی از افراد با مراجعه به جراح چاقی و استفاده از عمل های لاغری وزن خود را کاهش می دهند و عده ای دیگر با رژیم غذایی و ورزش سعی در کم کردن وزن خود دارند. اما برخی با وجود رعایت رژیم غذایی و ورزش باز هم به وزن دلخواه خود نمی رسند و مدام از خود سوال می کنند چرا لاغر نمیشم؟ لاغر نشدن به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که می توان با رفع آن ها روند لاغری را در پیش گرفت؟

پاسخ به سوال چرا لاغر نمیشم؟

ممکن است با تغییر در رژیم غذایی و ورزش کردن دنبال کم کردن وزن خود باشید؛ اما در این امر موفق نشوید. دلایل زیادی برای اینکه چرا لاغر نمی شویم وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

1. رژیم غذایی اشتباهی دارید!

برخی از افراد با تصور اینکه رژیم غذایی صحیحی دارند از کم نشدن وزن خود نگران هستند و با خود فکر می کنند چرا لاغر نمیشم؟ اما به این نکته توجهی ندارند که شاید رژیم غذایی آن ها صحیح نیست. به عنوان مثال از خوردن غذاهای سرخ کرده پرهیز می کنند اما آیا به جای آن از غلات سبوس دار استفاده می کنند؟ یا یک یا دو وعده غذایی را حذف کرده و انتظار کاهش وزن دارند! در این شرایط مشخص است که وزن کم نمی شود؛ زیرا در وعده بعدی غذایی بیشتری می خورند! بهترین رژیم غذایی باید شامل هر سه وعده غذایی با میان وعده های مقوی باشد. برای این کار می توانید از متخصص تغذیه کمک بگیرید.

2. متوجه کاهش وزن خود نیستید!

علت لاغر نشدن

ممکن است مشغول وزن کم کردن باشید ولی عدد روی ترازو ثابت باشد و گمان کنید وزن شما کاهش پیدا نکرده یا دچار استپ وزنی شده اید و بخواهید بدانید علت استپ وزنی چیست؟ ثابت بودن عدد روی ترازو به معنای آن نیست که شما چربی از دست نمی دهید. ممکن است وزن شما به صورت عضلانی تاثیر گذار بوده است. می توانید روش های دیگر را برای اندازه گیری امتحان کنید. مثلا برای اندازه گیری دور کمر، دور بازو و… از متر استفاده کنید.

3. زمان وزن کردن شما متفاوت است!

عده ای از افراد به هر ترازویی که می رسند خود را وزن می کنند و در ترازوهای مختلف، نتیجه های متفاوتی می بینند و می پرسند چرا لاغر نمیشم؟ این کار اشتباه است. شما باید در زمان های یکسان وزن خود را اندازه گیری کنید و فقط از یک ترازو استفاده کنید. همچنین اگر یکدفعه بدون لباس وزن خود را اندازه گرفته اید، دفعه بعد نیز باید بدون لباس روی ترازو بروید!

4. استرس زیادی دارید!

استرس زیاد

برخی از افراد مدام استرس دارند که چرا لاغر نمیشم؟ اگر این افراد بدانند جواب سوال آن ها استرسشان است، سعی می کنند ابتدا آن را درمان کنند. استرس نداشته باشید. با هیچ روشی قرار نیست یک شبه ده کیلو وزن کم کنید! فرایند وزن کم کردن به مرور زمان اتفاق می افتد و باید صبور باشید. رژیم غذایی خود را رعایت کنید و در کنار آن به ورزش بپردازید.

5. پروتئین کافی مصرف نمی کنید!

یکی از مواد غذایی که برای کاهش وزن لازم است استفاده کنید، پروتئین است. پروتئین روی هورمون های تنظیم اشتها اثر گذاشته و میل به خوردن هله هوله را کاهش می دهد. همچنین مصرف پروتئین به جلوگیری از کاهش متابولیسم کمک کرده که جزو عارضه های جانبی لاغری و کاهش وزن است. در وعده صبحانه خود حتما از پروتئین استفاده کنید. زیرا بر اساس تحقیقات صورت گرفته، افرادی که در وعده صبحانه پروتئین مصرف می کنند، در طول روز کمتر گرسنه می شوند.

6. کالری زیادی مصرف می کنید!

در بسیاری از موارد، دلیل کم نکردن وزن، استفاده زیاد از کالری است. ممکن است متوجه این امر نباشید یا آن را دست کم بگیرید و دنبال یان باشید چرا لاغر نمیشم؟ اما باید بدانید که میزان کالری مصرفی شما تاثیر زیادی در وزن کم کردن شما دارد. بنابراین مواظب مصرف آن باشید و غذاهایی که می خورید را یادداشت کنید تا حواستان از مصرف کالری پرت نشود.

7. خواب کافی ندارید!

خواب خوب، مهمترین عامل سلامت روحی و جسمی است که می تواند در کاهش وزن شما تاثیرگذار باشد. از کم خوابی و پرخوابی بپرهیزید تا بتوانید به راحتی به وزن دلخواه برسید.

8. فعالیت کمی دارید!

برخی از افراد فکر می کنند رعایت رژیم غذایی به تنهایی می تواند وزن آن ها را پایین بیاورد و از فعالیت زیاد پرهیز می کنند! در کنار رژیم غذایی باید ورزش کنید و وزنه بزنید. همچنین ورزش های هوازی مانند دویدن، دوچرخه سواری، شنا و… که ضربان قلب شما را افزایش می دهند در کاهش وزن شما اثر گذار هستند.

9. قند زیادی مصرف می کنید!

شیرینی نخورید

نوشیدنی های قندی مانند نوشابه یا آب میوه های صنعتی، می توانند مشکل ساز باشند و از کاهش وزن شما جلوگیری کنند. مصرف این مواد را به حداقل ممکن برسانید و از خوراکی های حاوی شکر نیز پرهیز کنید.

10. آب کمی مصرف می کنید!

مصرف آب به کاهش وزن شما، کمک قابل توجهی می کند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، کاهش وزن در افرادی که نیم ساعت پیش از خوردن غذا آب نوشیده اند، 44 درصد بیش از افرادی بوده که این کار را انجام نداده اند.

11. دچار یک بیماری هستید!

برخی از شرایط پزشکی، می توانند باعث افزایش وزن شوند و روند کاهش وزن را دشوار کنند. بیماری هایی مانند سندرم تخمدان کیستینک، کم کاری تیروئید و آپنه خواب جزو این بیماری ها هستند.

چگونه لاغر شوم؟

برای اینکه بتوانید وزن خود را کاهش دهید، ابتدا علت کم نکردن وزن خود را بیابید و سپس با رفع آن، به کاهش وزن خود کمک کنید! موارد زیر در کاهش وزن شما تاثیر گذار هستند:

  • نوشیدن آب کافی
  • ورزش کردن
  • عدم مصرف قند
  • رژیم غذایی مناسب
  • استفاده از پروتئین
  • خواب کافی

چرا هر کاری میکنم لاغر نمیشم

بسیاری از افراد با وجود رعایت رژیم غذایی نتیجه مورد انتظار خود را نمی گیرند و می پرسند چرا لاغر نمیشم؟ علت لاغر نشدن را در موارد بسیاری می توان پیدا کرد. گاهی اوقات افراد گمان می کنند برنامه غذایی خود را به شکل صحیح رعایت می کنند؛ اما اگر این برنامه را به یک متخصص تغذیه نشان دهند می فهمند سخت در اشتباه بوده اند! یا ورزش را به صورت غیر اصولی انجام می دهند. حتما برای کاهش وزن از متخصصین ورزش و تغذیه کمک بگیرید. همچنین برای کاهش وزن، انواع جراحی های لاغری نیز وجود دارد که می توانید دکتر فاضل اعلمی را برای این کار انتخاب کنید.

سوالات متداول دلیل لاغر نشدن

چرا با وجود ورزش و رژیم لاغر نمیشم؟

علت لاغر نشدن می تواند به دلایل گوناگونی باشد. ممکن است فکر کنید غذای کمی می خورید ولی این غذاها حاوی قند یا کالری بالایی است.

چگونه لاغر شویم؟

برای لاغر شدن لازم است رژیم غذایی صحیحی داشته باشید و در کنار آن به ورزش بپردازید. خواب کافی دشاته باشید و نوشیدن آب را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید