مقالات عمومی

وزن کاذب چیست (بررسی دلایل بروز و درمان آن)

وزن کاذب چیست

برای پاسخ به سوال وزن کاذب چیست باید گفت گاهی در طی یک رژیم لاغری، وزن دیگر تغییری نکرده و روی یک عدد ثابت مانده است. این اتفاق که اصطلاحا استپ وزنی نامیده می شود، به دلایل مختلفی از جمله بی توجهی به کالری مصرفی، کاهش فعالیت فیزیکی، عدم مصرف پروتئین کافی و… رخ می دهد. در این شرایط افراد با روش های مختلفی سعی می کنند از ان جلوگیری کنند. برخی با مراجعه به جراح چاقی، عمل جراحی زیبایی را برای این کار انتخاب می کنند و عده ای دیگر با رژیم های غذایی و ورزش سعی در کاهش وزن خود دارند.

استپ وزنی در افزایش وزن

اگر می خواهید بدانید استپ وزنی یعنی چه، باید گفت اینتوقف وزن یکی از چالش هایی است که افرادی که قصد کاهش وزن خود را دارند، با آن مواجه می شوند. در این موقعیت، شخص در حالی که رژیم لاغری خود را به طور منظم رعایت می کند؛ ولی به یک باره دچار توقف وزن می گردد؛ یعنی عدد روی ترازو به مدت چند هفته روی یک عدد ثابت مانده و تغییری نمی کند. این مسئله در بسیاری از موارد عادی است و پس از مدتی برطرف می شود. در موارد دیگر نیز با پیدا کردن علت آن می توان از توقف وزنی خلاص شد.

انواع استپ وزنی

وزن کاذب به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد؛ ولی در حالت کلی استپ وزنی به دو نوع زیر تقسیم می شود:

استپ وزنی کاذب

استپ وزن کاذب هنگامی رخ می دهد که عوامل گوناگونی باعث ایجاد آن شده باشند؛ به عنوان مثال مصرف برخی از داروها مانند کورتون باعث حبس آب در زیر پوست می شود که افزایش وزن را به همراه دارد. با قطع این دارو می توان دوباره شاهد کاهش وزن بود.

استپ وزن واقعی

استپ وزن واقعی نیز زمانی ایجاد می شود که وزن فرد به علت سازگاری متابولیک استپ کرده باشد. این امر به معنی پاسخ بدن به کمبود کالری است. اگر بدن شما به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نکند، با کاهش سرعت سوخت و ساز، کمبود کالری را جبران خواهد کرد. در نتیجه وزنتان ثابت می ماند.

علت استپ وزنی چیست؟

وزن کاذب چیست (بررسی دلایل بروز و درمان آن)

وزن کاذب یا استپ وزنی به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. در اینجا به بررسی هریک از آنها می پردازیم می پردازیم:

1. رعایت نکردن برنامه غذایی

برخی از افراد، هنگامی که چند هفته از رژیم خود را پشت سر می گذارند، با تصور اینکه دیگر به برنامه خود مسلط هستند، دیگر به آن عمل نمی کنند. این احساس امنیت کاذب، یکی از دلایل افزایش کالری های دریافتی می باشد. همچنین ممکن است گمان کنید غذای زیادی نخورده اید؛ در حالی که بیش از میزان مورد نیاز کالری دریافت کرده اید.

2. کاهش فعالیت جسمانی و استپ وزنی

گاهی متوقف شدن وزن به مقدار غذا ربطی ندارد و به دلیل عدم تحرک است. اگر فعالیت فرد کمتر شود اما میزان کالری دریافتی او همان اندازه بماند، عدم هماهنگی میان کالری مصرفی و دریافتی رخ خواهد داد.

3. بی توجهی به کالری دریافتی

تخمین میزان کالری های موجود در غذا کار دشواری است؛ مخصوصا اگر شما بخواهید این کار را چشمی انجام دهید. در این صورت میزان کالری دریافتی از دستتان در می رود.

4. وزن کشی غلط و استپ آن

هر دفعه که خود را وزن می کنید باید در شرایطی یکسان این کار را انجام دهید. به عنوان مثال اگر یک بار بدون لباس خود را وزن کرده اید، در زمان های دیگر نیز باید بدون لباس خود را وزن کنید. بهترین زمان برای وزن کشی، اول صبح و در حالت ناشتا است.

5. حبس مایعات در بدن

حبس مایعات در بدن به دلایل مختلفی رخ می دهد که یکی از آن ها، هورمون کورتیزول است. این هورمون هنگامی که استرس دارید در بدن ترشح می شود. از دیگر دلایل حبس مایعات در بدن می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

 • مصرف نمک
 • مصرف کورتون
 • چرخه قاعدگی ( در این دوران از 3 روز قبل تا 3 روز بعد، به علت افزایش آب در بدن، ممکن است ترازو وزن بیشتری نشان دهد.)

6. عدم مصرف پروتئین کافی

اگر پروتئین کمی مصرف می کنید، می تواند روی استپ وزن شما تاثیرگذار باشد؛ زیرا پروتئین یکی از مواد مغذی برای کاهش وزن است. مصرف این ماده باعث افزایش متابولیسم تا حد قابل توجهی می شود و از گرسنگی کاذب جلوگیری می کند.

7. مصرف نوشیدنی های قندی

نوشابه نخورید

نوشیدنی های قندی به طور چشمگیری چاق کننده هستند. نوشابه ها و آب میوه های غیر طبیعی و کارخانه ای سرشار از قند هستند و باید در مصرف آن ها احتیاط کنید.

8. عدم خواب کافی

یکی از مهمترین عوامل برای سلامت جسمی و روانی، خواب با کیفیت است. کم خوابی و پرخوابی هر دو از بزرگترین عوامل چاقی محسوب می شوند. پس سعی کنید برنامه خواب منظمی داشته باشید.

راه درمان با وزن کاذب چیست؟

شما می توانید به سادگی با رعایت موارد زیر، از بروز وزن کاذب پیشگیری کرده و به حالت ایده آل خود دست پیدا کنید.

 • دریافت پروتئین کافی
 • داشتن خواب با کیفیت
 • مصرف کربوهیدرات
 • مصرف میوه و سبزیجات
 • توجه به کالری های دریافتی

راه های رفع استپ وزنی

برای اینکه از استپ وزنی خارج شوید و به لاغر شدن ادامه دهید، لازم است این موارد را رعایت کنید:

1. کنترل استرس و درمان وزن کاذب

یکی از مهمترین عوامل ترمز کاهش وزن استرس است. استرس باعث افزایش تولید کورتیزول در بدن می شود که افزایش چربی را به همراه دارد. این امر در زنان بیش از مردان رخ می دهد.

2. نوشیدن آب کافی دشمن استپ وزنی

آب یکی از جنبه های مهم و حیاتی در زندگی است که ممکن است بسیاری از افراد به آن توجهی نداشته باشند. اگر می خواهید بدن سالمی داشته باشید و وزن شما متوقف نشود، از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل نشوید.

3. مصرف پروتئین و درمان استپ

پروتئین خاصیت سیرکنندگی دارد و باعث می شود کالری کمتری مصرف نمایید. بهتیرن وعده برای دریافت پروتئین، صبحانه است. براساس تحقیقات صورت گرفته، افرادی که در وعده صبحانه از مواد پروتئینی استفاده می کنند، کمتر سراغ هله هوله ها می روند.

4. استپ وزنی و نوشتن غذای مصرفی

نوشتن برنامه غذایی

گاهی اوقات، با وجود اینکه گمان می کنید غذای کمی مصرف کرده اید، باز هم با مشکل وزنی مواجه هستید. اکثر افراد به میزان غذای مصرفی خود توجهی ندارند. یادداشت کردن کالری موادی که مصرف می کنید، اطلاعات زیادی به شما می دهد و می توانید مصرف غذای خود را کنترل کنید.

5. استپ وزنی و مصرف فیبر

فیبرها باعث کاهش حرکت غذا در لوله های گوارشی می شوند و سریع تر احساس سیری می کنید. بهترین منابع فیبر شامل موارد زیر هستند:

 • میوه ها و سبزیجات
 • آجیل ها و دانه ها
 • بلغور جو دو سر
 • انواع لوبیا
 • سیب

سایر عوامل رفع توقف وزنی شامل این موارد هستند:

 • افزایش فعالیت
 • خواب کافی
 • نوشیدن چای سبز یا قهوه

بهترین درمان وزن کاذب

وزن کاذب چیست؟ این مشکل یکی از معضلاتی است که افرادی که قصد لاغر شدن دارند با آن مواجه شوند. در این موقعیت وزن پس از مدتی روی یک عدد متوقف شده و دیگر کاهش پیدا نمی کند. این کار به دلایل مختلفی از جمله رعایت نکردن برنامه غذایی، نوشیدن آب کافی، نوشتن غذای مصرفی و… رخ می دهد. راهکارهایی مانند کاهش استرس، خواب کافی، کنترل برنامه غذایی و… در بهبود این مشکل موثر هستند. اگر شما به دلایل مختلف نمی توانید وزن خود را کنترل کنید و دنبال روش های زیبایی برای درمان چاقی می گردید، می توانید برای این کار دکتر فاضل اعلمی را انتخاب کنید.

سوالات متداول استپ وزنی

معنای وزن کاذب چیست؟

استپ وزن به معنای متوقف شدن وزن روی یک عدد است. این اتفاق معمولا زمانی رخ می دهد که شما مشغول وزن کم کردن هستید و پی از مدتی وزن شما هیچ تغییری نمی کند.

چرا  استپ وزنی اتفاق می افتد؟

این اتفاق می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. عواملی مانند عدم رعایت رژیم غذایی، خواب ناکافی، عدم مصرف پروتئین و… روی این امر تاثیر گذار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید