مقالات عمومی

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو و روش درمان آن

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

یکی از روش های پرطرفدار برای درمان چاقی، جراحی اسلیو است. افراد زیادی با جستجوی هزینه اسلیو معده در مشهد و دیگر شهرها، به دنبال بهترین جراح هستند تا علاوه بر دریافت نتیجه بهتر، با عوارض کمتری رو به رو شوند. یکی از عوارض نادر جراحی چاقی، بد بو شدن تنفس است که برخی از افراد تجربه می کنند. علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده، به دلایل مختلفی از جمله رفلاکس معده، کم آبی بدن، کتوز و استاز مواد غذایی می باشد.

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو، یکی از عوارض آزاردهنده ای است که برخی از افراد بعد از این جراحی به آن دچار می شوند و نمی دانند علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟ برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

1. بوی دهان و رفلاکس معده

در جراحی اسلیو، حجم معده کاهش پیدا می کند؛ این کاهش ناگهانی، باعث دشوار شدن حرکت غذا در معده می شود و می تواند رفلاکس اسید را در پی داشته باشد. غذای هضم نشده، باعث آمدن مایع صفرا یا اسید به دهان شده و بوی بدی به همراه دارد.

2. کتوز و بوی بد دهان

هنگامی که بدن برای انرژی، از چربی ها به جای کربوهیدرات ها استفاده می کند، وارد حالت کتوز می شود. هنگامی که بدن در شرایط کتوز قرار می گیرد، کتون هایی که حاوی استون هستند را آزاد می کند. استون نیز باعث بوی میوه ای می شود که برای افراد آزاردهنده است.

3. کم آبی بدن عامل بوی دهان

کم آبی حتی در شرایط نرمال بدن می تواند باعث خشکی دهان و ایجاد بوی بد شود. با توجه به اینکه پس از جراحی اسلیو، مصرف آب کاهش پیدا می کند، ممکن است با بوی بدی مواجه شوید.

4. استاز مواد غذایی و بوی بد

ماندن بیش از حد غذا در معده نیز می تواند علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو باشد. ممکن است برخی از افراد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو را رعایت نکنند یا لقمه های خود را به اندازه کافی نجوند. از این رو ممکن است با استاز مواد غذایی در معده مواجه شوند. هرچه غذای بیشتری در معده بماند، بوی دهان بدتر خواهد شد. دیگر دلایل بوی بد دهان شامل موارد زیر است:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • سیگار کشیدن
 • زیاده روی در مصرف شکر
 • استفاده از نوشیدنی الکلی

درمان بوی بدن دهان بعد از اسلیو

بوی بد دهان

برای اینکه بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو را از بین ببرید، چند گزینه وجود دارد:

 • نوشیدن آب: نوشیدن آب به مرطوب نگه داشتن دهان و جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند.
 • رعایت بهداشت: مسواک زدن روزانه دو مرتبه و استفاده از نخ دندان پس از صرف غذا در کاهش بوی بد دهان بسیار تاثیر گذار است.
 • استفاده از دهان شویه: دهان شویه می تواند باکتری های موجود در دهان را از بین ببرد و از بوی بد دهان جلوگیری نماید.
 • مصرف مکمل غذایی: مکمل های غذایی می توانند از کمبودهای تغذیه ای که بوی بد دهان را به همراه دارند، جلوگیری نمایند.
 • جویدن آدامس: مصرف آدامس بدون قند نیز می تواند راهی برای از بین بردن بوی بد دهان باشد. البته در هفته اول پس از جراحی مجاز به جویدن آدامس نیستید. ولی بعد از آن می توانید این کار را انجام دهید. آدامس دارچین می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.
 • مصرف نکردن مواد اسیدی: عدم استفاده از از غذاهای اسیدی می تواند در کاهش و از بین بردن بوی بد دهان شما موثر باشد.
 • مشورت با پزشک: اگر بوی بدن دهان طولانی بود یا با آن مشکل زیادی داشتید، پزشک خود را در جریان بگذارید تا علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو، پیدا کرده و به شما کمک نماید. ممکن است بوی بد دهان علت دیگری داشته باشد که پزشک می تواند با بررسی آزمایشات به آن پی ببرد.
 • مصرف دارو: شما می توانید با مشورت پزشک خود، از داروهای ضد اسید معده برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

بعد از اسلیو بوی بد دهان چقدر طول می کشد؟

مدت زمان بوی بدن دهان در هرکس متفاوت است. این امر می تواند چند روز، چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا بدن به شرایط جدید عادت کند. همچنین این مسئله به علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو نیز بستگی دارد.

علت بوی بد دهان چیست

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو در اشخاص مختلف متفاوت است؛ ولی این یکی از عوارض این جراحی است که ممکن است اتفاق بیفتد. علت بوی مدفوع از دهان یا رایحه ای ناخوشایند بعد از عمل اسلیو می تواند کتوز، کم آبی بدن، رفلاکس معده و… باشد. شما می توانید با نوشیدن آب کافی، رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف مکمل های غذایی و… آن را برطرف سازید. دکتر فاضل اعلمی یکی از بهترین جراحان زیبایی است که می توانید برای درمان چاقی به ایشان مراجعه کنید.

سوالات متداول

به چه علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو رخ می دهد؟

بوی بد دهان می تواند به دلایلی مانند کم آبی، رفلاکس معده، کتوز و… رخ دهد.

چگونه بوی بد دهان بعد از اسلیو را درمان کنیم؟

با رعایت نکاتی مانند نوشیدن آب به میزان کافی، رژیم غذایی مناسب و… می توانید بوی بد را از بین ببرید.

برای بوی بد دهان چیکار کنیم؟

شما می توانید با رعایت برخی از اصول مانند استفاده از دهانشویه و جویدن آدامس، بوی بد دهان را تا حد زیادی کنترل کنید.

آیا پس از اسلیو بوی بد دهان طبیعی است؟

یکی از عوارض عمل اسلیو بوی بد دهان است که ممکن است تا مدتی برای برخی از افراد اتفاق بیفتد. شما می توانید با استفاده از دهانشویه و همچنین تصحیح رژیم غذایی تا حد زیادی آن را کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید