جراحی های چاقی

مدت زمان عمل بای پس معده چقدر است؟

مدت زمان عمل بای پس معده چقدر است؟

عمل بای پس معده از رایج ترین جراحی های چاقی به شمار می آید که افراد به دلیل عوارض کم، آن را انتخاب می کنند. در این نوع جراحی، حجم معده و میزان گنجایش غذا تغییر کرده، سپس میزان کمتری کالری جذب می شود که باعث لاغری فرد خواهد شد. برای پاسخ به سوال مدت زمان عمل بای پس معده چقدر است باید گفت این جراحی معمولا 2 تا 3 ساعت طول می کشد. در حالت کلی یکی از موثر ترین عواملی که در زمان عمل بای پس معده تاثیر دارد، نوع جراحی است.

قدم اول، ثبت در پذیرش

در قدم اول ثبت و پر کردن فرم بیمار را باید انجام دهید. به دلیل اهمیت بالای عمل، باید برگه های زیادی را پر کنید تا برای مراحل بعدی آماده شوید. این روند 30 تا 45 دقیقه وقت شما را می گیرد، که به مدت زمان عمل بای پس معده اضافه می شود.

قدم دوم، بخش و بستری

بعد از ثبت فرم در پذیرش، باید صبر کنید که مراحل بستری شدن شما طی شود. این زمان بسیار به عواملی از جمله شلوغی بخش، تعداد عمل پزشک در روز بستگی دارد. اگر زمان همانگونه که به شما اعلام کردن طی شد، بعد از ورود به بخش باید لباس گان را پوشیده و برای مشاوره های پزشکی با توجه به نوع عمل آماده شوید که حداقل 2 ساعت از وقت شما را می گیرد.

قدم سوم، چکاپ نهایی

قدم سوم، چکاپ نهایی

در این مرحله دکتر باید از آمادگی روحی و بدنی شما برای عمل اطمینان داشته باشد. مراحلی که باید برای شروع جراحی بگذرانید شامل موارد زیر می باشد:

  •  دکتر تزریق وریدی را در دست شما انجام داده سپس سوند را وصل می کند، همچنین برای کنترل شرایط دما، فشار خون، نبض، تنفس و اکسیژن خون تجهیزاتی را وصل می کنند.
  •  در ادامه پارچه ای روی بدن شما گذاشته می شود، اما محل جراحی در معرض دید می باشد. پرستار قسمت مورد نظر را با محلولی پاک کرده تا از ورود عفونت جلوگیری کند.
  •  مواد بیهوشی توسط تزریق وریدی در داخل بدن شما پخش می شود.
  •  این روند بی هوشی توسط دکتر متخصص صورت می گیرد، یکی از دلایل آزمایشات قبل عمل این است، که دز بیهوشی مورد نیاز برای بدن شما مشخص شود.

قدم چهارم، جراحی

قدم چهارم، جراحی

 

دکتر مدت زمان عمل بای پس معده را حداکثر 3 ساعت اعلام می کند، اما به طور معمول 2 ساعت این عمل طول می کشد. زمان جراحی برای هر بیمار بسیار متفاوت بوده که دکتر قبل از جراحی اعلام می کند. عوامل مهمی در این زمانبندی تاثیر می گذارد که عبارت است از:

1. نوع جراحی

مشخص شدن جراحی باز یا لاپاراسکوپی نقش مهمی در مدت زمان عمل بای پس معده دارد. اگر جراحی باز باشد وقت بیشتری به دلیل برش بزرگتر صرف می شود. اما در عمل لاپاراسکوپی که اکثرا پزشک از این روش به دلیل دقیق بودن استفاده می کند، زمان کمتری را در بر می گیرد.

2. نوع بیماری

در این عمل بسیار مهم است، که شما چه نوع بیماری دارید. در عمل چاقی شدید یا فوق العاده زمان بیشتری نسبت به جراحی چاقی صرف می شود.

3. شرایطی غیر قابل پیش بینی

در شرایط بسیار خاص، ممکن است بیمار به بیهوشی واکنش نشان داده یا خونریزی صورت بگیرد، همه این مشکلات سبب طولانی تر شدن عمل خواهد شد که مدت زمان اتفاق اورژانسی را پزشک در زمان ساعت اولیه حساب می کند.

4. مدت زمان جراحی بای پس معده

زمان جراحی شما بین 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد، که شامل تمام مراحلی که ذکر کرده ایم می شود.

قدم پنجم، ریکاوری

ریکاوری دقیقا بعد از بستری شدن فرد شروع می شود. مدت ریکاوری به نوع جراحی باز یا لاپاراسکوپی بودن آن بستگی دارد. در عمل لاپاراسکوپی برش های کوچکی صورت می گیرد که درمان را برای فرد آسان می کند، بیمار بعد از 3 تا 5 هفته می تواند به روال سابق زندگی کند.

 اما در جراحی باز این روند فرق می کند، پزشک پس از انجام عمل باز توصیه می کند از تخت بلند شده و حتما راه بروید تا روال ترخیص، زودتر صورت بگیرد. این فعالیت ها باید در حضور دکتر یا پرستار اصولی انجام شود تا مشکلی برای بیمار اتفاق نیفتد.

قدم ششم، مراقبت بعد از عمل

بعد از تاییدیه پزشک برای مرخص شدن، کار مهم شما در خانه، یعنی مراقبت بعد از عمل بای پس معده، شروع می شود که شامل موارد زیر است:

1. برنامه غذایی مهم

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده بسیار مهم است. بیمار باید برنامه غذایی که توسط متخصص برنامه ریزی شده است را مو به مو انجام دهد تا هیچ گونه مشکلی در آینده بوجود نیاید.

2. فعالیت ارام

فعالیت نداشتن در روز های اولیه بسیار مهم است، بلند نکردن وسیله ، مراقبت هنگام بلند شدن، نکات مهمی است که فرد باید رعایت کند تا از خونریزی محل بخیه جلوگیری کند.

3. صبر کردن

ممکن است تعداد روزهایی که پزشک برای بهبود فرد در نظر گرفته است بسیار متفاوت با دیگر بیمار باشد. پس باید در این مدت صبور باشید تا دوره نقاهت سپری شود تا سلامتی شما به زودی برگردد.

در آخر، مدت زمان عمل بای پس معده چقدر است؟

مدت زمان عمل بای پس معده به عوامل گوناگونی مانند نوع جراحی، زمان بستری شدن، تخصص جراح، زمان بیهوشی و … بستگی دارد. یکی از عواملی که در روند بهبود بیمار تاثیر می گذارد، مراقبت بعد جراحی است که بسیار مهم و ضروری می باشد. اگر قصد عمل لاغری را دارید، باید به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه کنید، دکتر فاضل اعلمی با بیش از 15 سال سابقه در زمینه جراحی چاقی می تواند در این مسیر به شما کمک کنند.

سوالات متداول بای پس معده

عمل بای پس معده چند ساعت طول میکشد؟

اگر می خواهید بدانید عمل معده چند ساعت طول میکشد باید گفت زمان این جراحی بای پس میانگین 2 تا 3 ساعت است.

آیا دوره نقاهت عمل بای پس طولانی است؟

دوره نقاهت به نوع جراحی مانند باز یا لاپاراسکوپی، بستگی دارد.

چه مدت برای عمل اسلیو سوند وصل میکنن؟

ممکن است در ابتدا پس از عمل از سوند استفاده شود ولی زمان آن بسیار کوتاه می باشد.

برای جراحی بای پس معده آندوسکوپی چقدر طول میکشد؟

به طور کلی آندوسکوپی در حدود 15 تا 30 دقیقه طول میکشد.

1 دیدگاه در “مدت زمان عمل بای پس معده چقدر است؟

  1. آواتار علی سخاوتی علی سخاوتی گفت:

    سلام . مقاله جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید