جراحی های چاقی

تفاوت بای پس و مینی بای پس (12 تفاوت اصلی)

تفاوت بای پس و مینی بای پس (8 تفاوت اصلی)

امروزه به دلیل همه گیری چاقی در دنیا، روش های بسیار متفاوتی برای لاغری ارائه می شود. یکی از آسان ترین روش هایی که در کمترین زمان نتیجه دلخواه را می توان کسب کرد، عمل بای پس معده است. اکثر افراد زمانی که به پزشک مراجعه می کنند از تفاوت بای پس و مینی بای پس اطلاع دقیقی ندارند، بهتر است بدانید نتیجه این دو عمل هر دو لاغری بوده اما تفاوت های بسیار مهم و تاثیر گذاری باهم دارند. در نتیجه پزشک متخصص باید به این نتیجه برسد که کدام نوع عمل بای پس برای شما مناسب است. اما بنظر شما فرق عمل مینی بای پس با بای پس کلاسیک در چیست؟ در جدول زیر لیستی خلاصه از این تفاوت ها را آماده کرده ایم و در ادامه به طور دقیق در مورد وجه تمایز آن ها توضیح داده ایم. 

شاخص مینی بای پس معده بای پس معده
زمان جراحی کمتر (حدود 2 ساعت) بیشتر (حدودا بین 2ونیم تا 3 ساعت)
سطح عمل ساده تر سخت تر
ایمنی ایمن ریسک پذیرتر
نیاز به بستری دارد دارد
هزینه ارزان تر گران تر
ریکاوری سریع تر طولانی تر
درصد کاهش وزن 70 درصد به بالا 70 درصد به بالا
عوارض بدون عوارض عمده 20 درصد خطر عوارض عمده
بازگشت راحت تر پیچیده تر

13 مورد از تفاوت بای پس و مینی بای پس

12 مورد از تفاوت بای پس و مینی بای پس

این دو عمل هر دو یک حاصل دارند، لاغری اما با توجه به آزمایشات و صلاحدید پزشک متخصص، نوع آن فرق می کند. از تفاوت عمل بای پس و مینی بای پس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت در برش روده

در عمل بای پس، معده کوچک می شود، یعنی روده بریده شده و به معده وصل اضافه خواهد شد. مینی بای پس تا حد زیادی مشابه بای پس کلاسیک است. جراح بخشی از معده را با بخیه می بندد و یک کیسه کوچک باقی می گذارد. سپس آن کیسه را به روده کوچک شما متصل می کند.

در عمل بای پس معده، معده به دو بخش تقسیم می‌شود و بخشی از معده که ابعاد کوچکتری دارد به بخش بعدی از روده کوچک وصل می‌شود. اما در مینی بای پس معده، معده به شکل لوله‌ای تغییر می کند و به بخش انتهایی از روده کوچک وصل می شود.

عوارض طولانی

یکی دیگر از مهم ترین وجه تمایز و فرق عمل مینی بای پس با بای پس کلاسیک در میزان و شدت عوارض بعد از آنهاست. در جراحی مینی بای پس معده با توجه به بخیه هایی به اسم آناستوموز، احتمال بروز مشکلات و مدت عوارض طولانی تر می شود.

چسبندگی کمتر، فرق عمل مینی بای پس با بای پس کلاسیک

در عمل مینی بای پس چرخش روده یا چسبندگی آن کمتر مشاهده شده است.

مدت زمان جراحی

مدت زمان جراحی مینی بای پس بسیار کمتر از عمل بای پس معده می باشد.

فرق بای پس و مینی بای پس

روش متفاوت در جراحی

عمل مینی بای پس معده شامل یک اتصال بوده اما در جراحی بای پس، تغییر چند مسیر را به همراه داشته که سختی خود را نیز دارد.

مدت زمان لاغری

از دیگر فرق عمل مینی بای پس با بای پس کلاسیک می توان به زمان لاغری فرد اشاره کرد، در سال اول فرد نتیجه بهتری از عمل مینی بای پس کسب می کند.

اقامت در بیمارستان

مدت اقامت در بیمارستان برای هر دو جراحی به مدت 2 یا 3 روز می باشد، اما فردی که جراحی بای پس کلاسیک معده را انجام می دهد می تواند به مدت 6 روز در بیمارستان بستری شود.

تفاوت در دارو مصرفی

از مهم ترین تفاوت بای پس و مینی بای می توان به دوز مصرفی دارو اشاره کرد. در عمل بای پس بیمار دوز های بیشتری دریافت می کند.

رفلاکس معده

در جراحی مینی بای پس، معده از خود واکنش اسیدی بیشتری نشان می دهد.

میزان غذای مصرفی

در عمل بای پس، معده کوچک شده در نتیجه فرد غذای کمتری مصرف می کند همچنین روند لاغری به دلیل قطع شدن روده و عدم جذب مواد مغذی، سریع تر طی می شود.

جراحی برای افراد دیابتی

برای افراد دیابتی، مینی بای پس پیشنهاد می شود.

حجم غذا

افرادی که جراحی مینی بای پس انجام می دهند، تحمل غذایی بهتری نسبت به جراحی بای پس معده دارند.

دوره نقاهت بای پس معده و مینی بای پس

از دیگر تمایزات میان این دو عمل می توان به دوره نقاهت بعد از آن اشاره نمود. با توجه به اینکه جراحی بای پس معده بزرگتر است، طبیعتا به مدت زمان بیشتری نیز نیاز دارد.

مهمترین تفاوت بای پس و مینی بای پس چیست؟

مهمترین تفاوت بای پس و مینی بای پس چیست؟

فرق بای پس و مینی بای پس در پیوند روده ها می باشد. در عمل بای پس دو پیوند صورت می گیرد که در افرادی که شاخص توده ای بدنی پایینی هم دارند این عمل قابل اجرا بوده و اصولا جراحی استاندارد تری نسبت به مینی بای پس است. در اصل تفاوت اصلی این دو نوع در روش جراحی می باشد که جراحی مینی بای پس را می توان نوع جدید تری دانست اما فقط برای افرادی قابل اجرا بوده که بی ام آی بین 45 تا 50 داشته باشند.

چرا مینی بای پس طرفدار زیادی دارد؟

جراحی مینی بای پس به دلیل مزایاهایی که دارد باعث شده اکثر افراد این عمل را به بای پس کلاسیک ترجیح بدهند، از تفاوت هایی که باعث می شود مینی بای پس اولویت قرار بگیرد عبارت است از:

عوارض کم

یکی از مهم ترین تفاوت بای پس و مینی بای پس عوارض آن می باشد. در این جراحی تغییر کمتری در مسیر روده حاصل می شود همچنین خطرات و عوارض کمی نسبت به بای پس کلاسیک دارد.

بهبودی سریع تر

همیشه برای بیماران زودتر سرپا شدن مهم است. جراحی مینی بای پس به دلیل اینکه عملی، سبک تر و کم تهاجمی بوده، بیمار زودتر می تواند به روال عادی برگردد اما در نظر داشته باشید این جراحی به دلیل حساس بودن بسیار به مراقبت های پیوسته و دقیق نیاز دارد.

آشنایی با روند لاغری بای پس کلاسیک

یکی از تفاوت های جراحی بای پس و مینی بای پس، لاغری سریع تر فرد است. بای پس معده کلاسیک به دلیل اینکه از ساختار های بیشتری برای لاغری استفاده می کند، باعث کاهش اضافه وزن سریع می شود. از روند بای پس کلاسیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لاغری از طریق محدود کردن

جراحی بای پس کلاسیک ظرفیت معده را برای غذا محدود می کند، یعنی فرد غذا را در کیسه کوچک تر معده نگه می دارد که سبب سیری سریع بیمار خواهد شد.

کاهش وزن از طریق کمترین جذب کالری

در عمل بای پس معده، مسیر روده عوض شده و به کیسه کوچک تر وصل می شود. در نتیجه مدت زمان کمتری غذا در معده می ماند که همین امر دلیلی بر جذب کم تر کالری و لاغری فرد می باشد.

در آخر، اصلی ترین تفاوت بای پس و مینی بای پس

برای جراحی رفع چاقی باید از تفاوت بای پس و مینی بای پس اطلاع دقیق داشته باشید. یکی از اصلی ترین موارد، نوع جراحی است که بای پس معده عمل سنگین تری نسبت به مینی بای پس دارد. اگر تصمیم بر جراحی لاغری دارید، دکتر فاضل اعلمی با سابقه 15 سال جراحی چاقی در این زمینه، می تواند راهنمای بسیار حاذقی در این راه باشد تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

سوالات متداول

اصلی ترین تفاوت بای پس و مینی بای پس چیست؟

از مهم ترین فرق بای پس و مینی بای پس می توان به نوع جراحی و دوره نقاهت آن اشاره کرد.

چرا افراد عمل مینی بای پس را ترجیح می دهند؟

اکثر افراد به دلیل خطرات کمتر آن و مناسب بودن برای افراد دیابتی، عمل مینی بای پس را انتخاب می کنند.

1 دیدگاه در “تفاوت بای پس و مینی بای پس (12 تفاوت اصلی)

  1. آواتار علی ایزدی علی ایزدی گفت:

    سلام مقاله جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید