جراحی های چاقی

ایا عمل ابدومینوپلاستی درد دارد (عوامل موثر در آن)

ایا عمل ابدومینوپلاستی درد دارد

جراحی “ابدومینوپلاستی” (Abdominoplasty) یکی از روش‌های پرطرفدار برای اصلاح ظاهر و کاهش چاقی است. این جراحی اغلب برای از بین بردن چربی‌ها و پوست اضافی در منطقه شکم، و همچنین تقویت عضلات زیرین شکم، انجام می‌شود. اما سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است اینست که ایا عمل ابدومینوپلاستی درد دارد یا خیر؟

این جراحی توسط بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در مشهد و دیگر شهرها به صورت بیهوشی انجام می‌شود و ممکن است بیمار را برای یک شب در بیمارستان بستری شود. بیشتر افراد در طی چند هفته پس از جراحی بهبود قابل توجهی را تجربه می‌کنند، اما ممکن است در این مدت، تورم وجود داشته باشد. شایعات مختلفی درباره درد پس از این جراحی وجود دارند، اما هیچکدام از آن‌ها علمی تایید نشده است و تجربیات و نظرات متخصصان و افرادی که این جراحی را تجربه کرده‌اند، متفاوت است.

در این مقاله در مورد درد عمل ابدومینولاستی و عوامل تاثیرگذاری بر میزان در این عمل را مورد بررسی پرداخته ایم.

میزان درد عمل ابدومینوپلاستی

شدت درد عمل ابدومینوپلاستی تحت تأثیر عوامل متعددی مانند نوع عمل، میزان چربی، بافت خارج شده و همچنین میزان تحمل درد بیمار قرار می‌گیرد. البته با توجه به اینکه بیشتر عمل ها همراه با درد است، بنابراین حتی فرد بیمار پس از بی هوشی و با وجود بی‌حسی های موضعی، مقداری از درد را احساس میکند که با روش‌های مختلفی قابل کاهش است. اما به طور کلی باید گفت که این عمل، درد زیادی ندارد و حتی اگر بعد عمل، درد از آستانه تحمل شما بیش‌تر شود، با مصرف مسکن‌های ساده به راحتی می‌توان آن را کنترل کرد.

البته این مسئله به مهارت، تجربه، و تخصص پزشک بستگی دارد. دکتران متخصص در این حوزه با داشتن تجربه و تخصص لازم، می‌توانند به شما کمک کنند تا به نتایج بهتر و عملکرد بالاتری در عمل ابدومینوپلاستی دست یابید.

پزشکی که دارای تجربه و بازخورد مثبت از بیماران گذشته است، می‌تواند اطمینان بیشتری به شما دهد. بهتر است پیش از انتخاب دکتر خود، نظرات و تجربیات بیماران قبلی را مورد بررسی قرار دهید و با دکتر مورد نظر مشورت کرده تا مطمئن شوید که او با توانایی و تخصص خود، بهترین خدمات را به شما ارائه خواهد داد.

ایا عمل ابدومینوپلاستی درد دارد

کدام قسمت شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی درد زیادی دارد؟

 • درد ناحیه ناف

یکی از عوارض شایع و معمول پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، درد در ناحیه ناف است. این نوع درد معمولاً به دلیل تغییراتی است که در بافت شکم به وجود می‌آید و ناشی از برش‌هایی است که در این منطقه ایجاد می‌شود.

این درد معمولاً قابل تحمل است و به طور طبیعی در مدت زمانی که بافت‌های زخمی شکم بهبود پیدا می‌کنند، کاهش می‌یابد. این درد عموماً در هفته اول بعد از عمل بیشتر است ولی به تدریج در هفته‌های بعد کاهش می‌یابد و بیماران قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود می‌شوند.

گاهی اوقات این درد ممکن است به علت رعایت نکردن توصیه‌های پزشک و نداشتن مراقبت‌های لازم پس از عمل ایجاد شود. به عنوان مثال، حرکت‌های نامناسب، حمل و نقل سنگین، یا نداشتن استراحت کافی می‌تواند عوارضی را که ممکن است با درد ناف همراه باشند، تشدید کند. بنابراین، رعایت تمامی دستورالعمل‌های پس از عمل از جمله استراحت کافی، مصرف داروهای تجویز شده، و اجتناب از فعالیت‌های سنگین بسیار اهمیت دارد تا این نوع عوارض کاهش یابد و فرآیند بهبودی بیماری به خوبی پیش برود.

 • درد محل برش

در جواب اینکه ایا عمل ابدومینوپلاستی درد دارد یا خیر باید بگوییم که پس از انجام این جراحی، معمولاً محل برش دچار درد و حساسیت می‌شود. این درد ممکن است ناشی از آسیب وارد شده به بافت‌های اطراف و تغییرات در ساختار آنها باشد.

با توجه به اینکه برش جراحی می‌تواند در نواحی مختلف شکم (مانند خط میانی شکم، خط هوریزونتال در پایین شکم و غیره) قرار بگیرد، درد و حساسیت ممکن است در این نواحی متفاوت باشد. به‌طور کلی، هرچه برش جراحی به نواحی حساس‌تر شکم نزدیک‌تر باشد، درد بیشتری احساس می‌شود.

علاوه بر درد، احتمال وجود عوارض دیگری نیز وجود دارد که ممکن است با موقعیت برش و تغییرات در ساختار شکم مرتبط باشند. در نتیجه، توجه به محل برش جراحی و مدیریت درد مربوطه پس از عمل ابدومینوپلاستی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به کمک تکنیک‌های درمانی مناسب و مشاوره با پزشک معالج، می‌توان این درد و حساسیت را به حداقل رساند و فرآیند بهبودی را تسریع کرد.

 • درد نواحی مجاور

پس از انجام جراحی ابدومینوپلاستی، درد و حساسیت در نواحی مجاور شکم ممکن است رخ دهد. این درد معمولاً به دلیل توام بودن ابدومینوپلاستی با دیگر عملیات جراحی ایجاد می‌شود، به عنوان مثال، اگر لیپوساکشن (جذب چربی) در مناطق دیگری از بدن انجام شود. در این صورت، آسیب وارد شده به بافت‌های اطراف و تغییرات در ساختار آنها می‌تواند منجر به درد و حساسیت در این نواحی شود.

این نوع درد معمولاً در مدت زمان کوتاهی پس از جراحی احساس می‌شود و با گذشت زمان به تدریج کاهش می‌یابد. در صورتی که درد به طور مداوم ادامه داشته و شدت آن افزایش یابد، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کرده و مشکل را با او مطرح نمایید.

 • درد تورم

تورم یکی از پدیده‌های طبیعی در جراحی‌هاست که در هر نوع جراحی، از جمله جراحی دندان یا عمل ابدومینوپلاستی، مشاهده می‌شود. این تورم ناشی از حرکت محافظتی بدن است و پزشکان توصیه می‌کنند پس از عمل از کمپرس یخ استفاده، مصرف نمک را کاهش داده و سطح شیبداری را برای خواب انتخاب کنید تا تورم کاهش یابد. کاهش تورم موجب کاهش درد پس از عمل می‌شود.

 • درد سیستم گوارش

بعد از عمل ابدومینوپلاستی، فضای داخلی شکم به شدت کاهش می‌یابد؛ اما مصرف غذا به همان شکل قبل از عمل باقی می‌ماند. این اختلاف باعث می‌شود که خوراکی‌ها فشار بیش از حدی را بر سیستم گوارش اعمال کنند، همانند مثالی که درباره یک کیف بزرگ و خوراکی‌های درون آن ارائه شد.

این فشار می‌تواند به عنوان درد و عدم راحتی در ناحیه شکم حس شود. برای کاهش این درد، توصیه می‌شود که بعد از عمل ابدومینوپلاستی، به رژیم غذایی مناسبی پایبندیم که موجب کاهش فشار بر سیستم گوارش شود.

از جمله راهکارهای دیگر برای کنترل درد می‌توان به مصرف داروهای ضد التهاب و مسکن با توصیه پزشک، استفاده از کمپرس یخ، اجتناب از مصرف غذاهای سنگین و چرب، مصرف مایعات بیشتر و انجام تمرینات ورزشی مناسب اشاره کرد.با رعایت این راهکارها و پیگیری مشورت‌های پزشکی، می‌توان درد و عدم راحتی ناشی از فشار بر سیستم گوارشی پس از عمل ابدومینوپلاستی را به حداقل رسانید و فرایند بهبودی را بهبود بخشید.

بعضی از دردها ممکن است به دلیل عدم رعایت مراقبت‌های لازم و توصیه‌های جراحی ایجاد یا تشدید شوند. به عنوان مثال:

 • حرکات فعالیت زیاد و فشار زیاد به شکم در هفته‌های اول پس از جراحی
 • عدم رعایت بهداشت شخصی
 • عدم استفاده از پماد یا داروهای ضد عفونی توصیه شده توسط جراح که ممکن است منجر به عفونت محل جراحی شود
 • مصرف سیگار یا مواد الکلی
 • تغذیه نامناسب
 • استفاده نادرست از گن مخصوص و دیگر عوامل مشابه.

راهکارهای پیشگیرانه از درد بعد از جراحی ابدومینوپلاسیتی

اگر برایتان سوال است که ایا عمل ابدومینوپلاستی درد دارد یا نه و به دنبال راهکاری برای کاهش آن هستید، باید بگوییم که پس از این عمل، می توانید به کمک اقدامات خاصی فرایند بهبود دردتان را تسریع بخشید.

پزشکان عموماً دستورالعمل‌های دقیقی را در ارتباط با بهبودی و کنترل درد برای بیماران ارائه می‌دهند. از جمله توصیه‌های مهمی که پس از خروج از بیمارستان باید رعایت کنید، عبارتند از:

 • مصرف داروهای تجویز شده: پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد و مسکن را برای شما تجویز کند. برای بهبود بهتر، حتماً دستور مصرف داروها را رعایت کنید.
 • استفاده از کمپرس یخ: قرار دادن کمپرس یخ بر روی ناحیه جراحی می‌تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.
 • استراحت و ریکاوری: در طول دوره نقاهت، استراحت کافی داشته و فعالیت‌های سنگین را اجتناب کنید.
 • رژیم غذایی مناسب: مصرف غذاهای پرپروتئین، میوه‌ها و سبزیجات تازه، و فیبردار می‌تواند به بهبود زودتری کمک کند. همچنین، اجتناب از مصرف نمک و غذاهای نفاخ مهم است.
 • پوشیدن لباس‌های فشرده: استفاده از لباس‌های فشرده و شکم‌بند مخصوص توصیه شده توسط جراح می‌تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.
 • حرکات ملایم: انجام حرکات ملایم و تمرینات کششی طبق توصیه جراح می‌تواند به بهبود گردش خون و کاهش ناراحتی کمک کند.

مهم است که دستورالعمل‌های پس از عمل جراحی را به دقت رعایت کنید و در صورت بروز هرگونه نگرانی یا تغییرات در درد، به پزشک مراجعه کنید.

کاهش درد عمل ابدومینوپلاستی با پمپ

پمپ درد، که به عنوان پمپ انفوزیون یا PCA نیز شناخته می‌شود، یک روش موثر برای کنترل درد پس از عمل شکمی است. این دستگاه به بیمار این امکان را می‌دهد تا به‌طور مستقیم داروهای ضد درد را به محل جراحی تزریق کند.

یکی از مزایای این روش، این است که بیمار می‌تواند در صورت لزوم دوزهای کمی از داروهای ضد درد را به‌طور مستقیم و بدون تأخیر تجویز کند.

پمپ درد بعد از جراحی شکم معمولاً برای کاهش درد و تسکین احتمالی آن استفاده می‌شود. افرادی که به‌دلیل تهوع شدید قادر به مصرف داروهای خوراکی نیستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.

پمپ درد یک دستگاه است که دارو را به‌طور مستقیم و مداوم به داخل بدن تزریق می‌کند. اگر درد در ناحیه شکم شدید است، پمپ درد می‌تواند داروهای مسکن را به‌طور موثرتر و در دوزهای بالاتری به بدن ارائه دهد، که این به کاهش درد شما کمک خواهد کرد.

در صورتیکه درد شما بعد از عمل ابدومینوپلاستی طولانی شود و یا با داروها و مراقبت های گفته شده ی جراح تسکین پیدا نکند، بایستی حتما جراح را مطلع کنید و در صورت لزوم به مطب مراجعه داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله به صورت واقع بینانه به سوال ” ایا عمل ابدومینوپلاستی درد دارد ” پاسخ دادیم که پزشک متخصص در زمینه ابدومینوپلاستی می‌تواند تاثیر زیادی بر روی موفقیت یا شکست عمل جراحی داشته باشد. انتخاب پزشکی که دارای تجربه و مهارت بالاست، امری بسیار حیاتی است.

در عین حال، کلینیک‌های مختلفی در سراسر کشور این عمل را انجام می‌دهند، اما میزان کیفیت خدمات آن‌ها متفاوت است. انتخاب کلینیک و پزشک مناسب می‌تواند موفقیت عمل را تضمین کند، بنابراین انتخاب دقیق و شناخته دقیق و تلاش در این زمینه امری بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید