مقالات عمومی

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود (بهترین مواد غذایی برای درمان آن)

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود

اگر می خواهید بدانید کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود؛ باید گفت این مشکل در صورتی که به علت پایین بودن سطح ویتامین و مواد مغذی در بدن باشد، ممکن است به علت کمبود ویتامین های گروه ب، آ، سی و K باشد. شما می توانید با مصرف سبزیجاتی مانند اسفناج و برگ شلغم یا خوردن مواد لبنیاتی مانند شیر و ماست، درد زانوهای خود را بهبود دهید. در صورتی که در دسته افراد چاق هستید، احتمالا ریشه اصلی این مشکل وزن شما است که به پاهایتان فشار می آورد. در این صورت باید به جای مصرف ویتامین به دنبال بهترین روش کاهش وزن برای لاغر شدن خود باشید.

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود و درمان آن

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود و درمان آن

کمبود برخی از ویتامین ها در بروز زانو درد بسیار تاثیر گذار هستند؛ علاوه بر این ممکن است با جدی نگرفتن موارد زیر به برخی مشکلات جدی تر مانند ضعف در سیستم ایمنی نیز دچار شوید؛ پس توصیه می شود به موارد زیر در برنامه غذایی خود توجه کنید.

2. کمبود ویتامین دی، ریشه زانو درد

یکی از پاسخ های اصلی به پرسش کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود، یکی از پاسخ های اصلی ویتامین دی است. این ماده یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده استخوان می باشد؛ به همین علت در صورتی که سطح این عنصر در بدن شما پایین بیاید، به احتمال زیاد دچار زانو درد خواهید شد. یکی از عوارض خطرناک کمبود ویتامین دی در بدن، بالا رفتن احتمال ابتلا به پوکی استخوان می باشد؛ همچنین باعث ضعف سیستم ایمنی بدن و ماهیچه های شما خواهد شد.

مواد غذایی برای کمبود ویتامین دی

اگر می خواهید کمبود ویتامین دی را در بدن خود جبران کنید، مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین مانند ماهی سالمون، قارچ و زرده تخم مرغ را در برنامه روزانه خود قرار دهید. همچنین در صورتی که می خواهید از قرص های ویتامین دی استفاده کنید، با پزشک خود مشورت نمایید زیرا این مکمل با برخی از داروهای کاهش وزن تداخل دارد.

4. کمبود ویتامین C و زانو درد

یکی از پاسخ های اصلی به سوال کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود، باید گفت یکی از اصلی ترین موادی که برای بدن شما مفاصل و تاندون ها به آن نیاز دارد، ویتامین C است. کمبود ویتامین سی در بدن باعث کاهش سطح تولید کلاژن شده و به استخوان ها و غضروف های شما آسیب می زند؛ به همین علت باید مصرف این گزینه را در رژیم غذایی خود جدی بگیرید تا به زانو درد دچار نشوید.

مواد غذایی حاوی ویتامین سی

شما می توانید از مرکباتی مانند لیمو، گریپ فروت، پرتقال، نارنگی و سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم بروکلی، برگ شلغم و گل کلم به عنوان منبع ویتامین ث کمک بگیرید. توصیه می شود در صورت بروز مشکلات جدی ناشی از کمبود ویتامین سی، با پزشک خود دربار مصرف مولتی ویتامین و قرص ویتامین سی مشورت نمایید؛ زیرا این مکمل با برخی از داروها و همچنین شیمی درمانی تداخل دارد.

5. کمبود ویتامین K و درد زانو

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود؟ از آنجایی که ویتامین K یکی از مواد موثر برای غضروف ها و استخوان های شما است که باید مصرف آن را در رژیم غذایی خود جدی بگیرید. طبق نتایج و شواهدی که محققین به دست آورده اند، زمانی که سطح ویتامین K در بدن افراد مبتلا به استئوآرتریت در حد نرمال باشد، درد زانوهایشان تا حد زیادی کاهش می یابد. به همین علت توصیه می شود در صورتی که به این مشکل دچار هستید مصرف این ویتامین را جدی بگیرید.

مواد غذایی برای کمبود ویتامین K

سبزیجاتی مانند کاهو و اسفناج یا مواردی مانند روغن سویا منبع خوبی برای ویتامین K هستند که توصیه می شود مصرف آنها را در برنامه غذایی خود برای درمان درد زانو قرار دهید؛ همچنین برای مصرف مکمل های می توانید با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا این ویتامین با برخی داروها مانند داروهای آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد التهابی از جمله ایبوپروفن در تداخل است.

6. کمبود ویتامین آ و التهاب و درد زانو

کمبود ویتامین A یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در درد مفاصل و زانوهای شما است؛ به همین علت توصیه می شود برای داشتن استخوان هایی سالم، مصرف مواد حاوی این ماده را در رژیم غذایی خود جدی بگیرید.

معرفی منابع ویتامین آ

شما می توانید با مصرف غذاهایی مانند جگر سیاه، تخم مرغ و ماهی سالمون به صورت هفتگی، ویتامین آ مورد نیاز برای بدن خود را دریافت کرده و از بروز زانو درد جلوگیری کنید؛ همچنین می توانید با مشورت پزشک از مولتی ویتامین های حاوی این ماده نیز کمک بگیرید.

8. کمبود ویتامین های گروه ب و درد زانوها

اگر می خواهید بدانید کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود، می توان گفت کمبود ویتامین B یکی دیگر از پاسخ ها است. در صورتی که هریک از انواع هشت گانه این ویتامین به میزان کافی در بدن شما وجود نداشته باشد، احتمال به وجود آمدن مشکلاتی مانند درد مفاصل، استئوآرتریت و زانو درد بالا می رود.

غذاهای حاوی ویتامین ب

شما می توانید غلاتی مانند برنج قهوه ای و جو را در برنامه غذایی خود به عنوان منبعی غنی از ویتامین های گروه ب جای دهید. همچنین مصرف انواع گوشت سفید یا قرمز یا محصولات پروتئینی مانند تخم مرغ یا فرآورده های لبنی مانند شیر و ماست نیز بسیار مفید هستند. همچنین شما می توانید از قرص های ب کمپلکس به عنوان مکمل کمک بگیرید؛ ولی توجه داشته باشید استفاده همزمان از قرص ویتامین C و B، باعث کاهش تاثیر گذاری و جذب ویتامین B12 خواهد شد.

کمبود چه چیزی باعث زانو درد می‌شود؟

کمبود چه چیزی باعث زانو درد می‌شود

کمبود بعضی از مواد معدنی ضروری در بدن نیز در بروز دردهای مفصلی و زانو درد موثر است. در اینجا به معرفی مهم ترین چیزهایی که باعث این اتفاق می شوند می پردازیم.

1. کمبود کلسیم و ضعف زانوها

کلسیم یکی از مواد معدنی ضروری برای بدن است که در حفظ استحکام و سلامت استخوان ها نقشی کلیدی ایفا می کند. می توان گفت زانو درد یکی از عوارض اولیه کمبود کلسیم محسوب می شود؛ در صورتی که این ماده را به میزان کافی در رژیم غذایی خود مصرف نکنید، دچار مشکلاتی جدی مانند نرمی یا پوکی استخوان و بیماری هایی مانند راشیتیسم خواهید شد.

مواد خوراکی برای کمبود کلسیم

مصرف بادام درختی و ماهی هایی مانند سالمون در برنامه غذایی و استفاده از مواد لبنیاتی همچون شیر، پنیر و ماست در برنامه غذایی، می تواند به بهبود کمبود کلسیم در بدن کمک کند. توجه داشته باشید بهترین زمان مصرف مواد حاوی کلسیم برای جذب عالی، شب می باشد. همچنین توصیه می شود با مشورت پزشک از قرص های مکمل کلسیم استفاده نمایید.

7.کمبود آهن و تاثیر آن در زانو درد

یکی از پاسخ های کلیدی به پرسش کمبود چه چیزی باعث زانو درد می‌شود، آهن است؛ زیرا مهم ترین ماده ای که در بدن شما وجود دارد، خون شما است؛ به همین علت در صورتی که به فقر آهن و کم خونی دچار شده باشید، فرآیند تغذیه و اکسیژن رسانی به اندام ها با مشکل مواجه خواهد شد؛ در نتیجه شما به مشکلات گوناگونی دچار خواهید شد که یکی از آنها زانو درد و مشکلات مفصلی هستند.

برای کمبود آهن چه چیزی بخوریم

بهترین چیزی که می توانید برای جبران فقر آهن مصرف کنید، گوشت قرمز مانند بره و گاو است؛ همچنین مصرف حبوبات به ویژه لوبیا بسیار موثر می باشد. توصیه می شود سبزیجات سبز رنگ و دارای برگ مانند اسفناج را نیز در برنامه غذایی خود قرار دهید. اگر می خواهید از مکمل آهن استفاده کنید؛ به تداخلات دارویی بسیار دقت کنید؛ قرص آهن به هیچ عنوان نباید با شیر یا مکمل های کلسیم مصرف شود. داروهای ضد اسید معده و تیروئید نیز از دیگر مواردی است که نباید با این دارو دارو به صورت همزمان بخورید.

3. کمبود امگا 3 و درد زانو

اگر می خواهید بدنی سالم داشته باشید، حتی در صورتی که مشکل زانو ندارید نیز باید مصرف امگا 3 را در رژیم غذایی خود جدی بگیرید. این ماده علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین بهبود سلامت قلب، دارای خاصیت ضد التهابی است؛ به همین علت می توانید برای بهبود علائم زانو درد و درمان آن، از مواد خوراکی حاوی امگا 3 استفاده کنید.

مواد غذایی حاوی امگا 3

شما می توانید از انواع ماهی ها به عنوان منبع غنی از امگا 3 استفاده نمایید؛ همچنین خاویار، دانه چیا، شاهدانه، تخم کتان و لوبیا قرمز نیز منابع خوبی هستند که بهتر است آنها را در رژیم غذایی خود جای دهید. توصیه می شود در صورتی که می خواهید از مکمل هایی مانند کپسول امگا 3 استفاده کنید، با پزشک خود در این باره مشورت نمایید؛ زیرا این محصول با برخی از داروهای ضد فشار خون و قرص های ضد بارداری یا کاهش وزن تداخل دارد.

دلایل دیگر زانو درد شدید

اگر دارای اضافه وزن هستید، بهتر است به جای اینکه به دنبال مصرف ویتامین برای درد زانوهای خود باشید، به پرسش برای لاغری چی بخوریم فکر کنید. همچنین در صورتی که دچار درد شدید زانو شدید یا به طور ناگهانی این مشکل برای شما رخ داد، طبیعتا نباید به دنبال این بگردید که کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود. در این حالت ریشه درد ممکن است هریک از موارد زیر باشند. در این زمان باید به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی به سرعت شناخته شده و درمان شود.

 • پارگی منیسک
 • بورسیت
 • دررفتگی کاسه زانو
 • سندرم باند ایلیوتیبیال
 • تاندونیت کشکک
 • سندرم درد پاتلوفمورال
 • آرتروز

کدام مواد غذایی برای زانو درد ضرر دارد؟

کدام مواد غذایی برای زانو درد ضرر دارد

برخی از مواد غذایی ممکن است درد زانوهای شما را تشدید کند و باعث بیشتر شدن آن شود. توصیه می شود در صورتی که به این مشکل دچار شدید تا حد امکان از مصرف موارد زیر خودداری نمایید تا مشکل سریع تر بهبود پیدا کند.

 • مصرف زیاد نمک
 • مواد مخدر و سیگار
 • نوشیدنی های الکلی
 • نان سفید حاوی کربوهیدرات تصفیه شده
 • مواد غذایی با شکر زیاد
 • غذاهای حاوی امگا 6
 • مواد حاوی اسیدهای چرب ترانس و اشباع

زمان مراجعه به پزشک

شما می توانید با بهبود تغذیه و مصرف غذاهای حاوی ویتامین هایی مثل ویتامین های گروه B، A و C و همچنین خوراکی های حاوی مواد معدنی مانند آهن و کلسیم، به درمان درد زانوهای خود کمک کنید؛ البته این در صورتی است که علت این مشکل کمبودهای این چنینی در بدن باشد؛ در غیر این صورت باید حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید و مراحل درمان را با نظر ایشان انجام دهید. اگر به هریک از موارد زیر دچار شدید، خوددرمانی را رها کنید و از دکتر معالج خود کمک بگیرید.

 • تورم زانو به حدی قابل تشخیص با چشم
 • تغییرات ظاهری در شکل زانوهایتان
 • تحمل نکردن وزن خود بر روی زانوها
 • التهاب و قرمزی زانو همراه با تب
 • عدم توانایی در حرکت زانوها مانند خم کردن یا دراز کردن پا

بهترین ویتامین برای درمان زانو درد

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود؟ شما می توانید با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه ب مانند گوشت قرمز یا برنج قهوه ای یا مواد حاوی ویتامین سی مثل مرکباتی همچون پرتقال و لیمو یا برگ سبزیجات منابع مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. اگر می خواهید مکمل های غذایی مانند قرص مولتی ویتامین را مصرف کنید، قبل از شروع با پزشک خود مشورت نمایید تا وجود تداخلات دارویی نیز مورد بررسی قرار گیرد. همچنین در صورتی که ریشه مشکل شما اضافه وزن است، توصیه می شود با انجام هریک از عمل چاقی مانند اسلیو معده، برای درمان اقدام کنید. دکتر فاضل اعلمی یکی از بهترین جراحان زیبایی است که می توانید از ایشان کمک بگیرید.

سوالات متداول کمبود ویتامین و زانو درد

برای درمان زانو درد چی بخوریم؟

شما می توانید با مصرف مواد غذایی حاوی امگا 3 مانند ماهی یا چیزهایی که حاوی کلسیم هستند مانند بادام درختی و لبنیات به بهبود درد زانوهای خود کمک کنید. همچنین سبزیجات برگ دار به رنگ سبز مانند اسفناج و برگ شلغم را نیز می توانید در برنامه غذایی خود قرار دهید.

کدام غذاها برای زانو درد ضرر دارد؟

غذاهای سنگین حاوی اسیدهای چرب ترانس و اشباع و شیرینی ها که حاوی شکر زیادی هستند، ممکن است باعث تشدید درد شما شوند.

آیا کم خونی باعث زانو درد می شود؟

در صورتی که شما به کم خونی دچار هستید و کمبود آهن دارید، اکسیژن رسانی و تغذیه اندام های مختلف بدن با مشکل مواجه شده و حتی ممکن است به پوکی استخوان دچار شوید؛ در نتیجه این مشکل باعث درد در زانوهای شما نیز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید