مقالات عمومی

لاکتوز چیست و چه تاثیری روی بدن دارد؟

لاکتوز چیست

اگر شما هم بعد از خوردن شیر احساس بدی پیدا می کنید و می خواهید بدانید لاکتوز چیست که باعث ایجاد این مشکلات می شود، باید گفت دی ساکارید طبیعی یا همان لاکتوز نوعی قند است که داخل شیر و لبنیات یافت می شود. این گونه از قند خواص زیادی برای بدن دارد که مهم ترین آن کمک به جذب کلسیم است. در مقابل هضم لاکتوز کمی دشوار بوده و بعضا افراد قابلیت تحمل آن را ندارند؛ یعنی با مصرف شیر و ورود لاکتوز مشکلات گوارشی پیدا می کنند. در صورتی که تحمل قند شیر را ندارید، می توانید با مصرف داروهایی مانند بهترین قرص مولتی ویتامین برای لاغری، با مشورت پزشک مواد معدنی مورد نیاز خود را تامین کنید.

لاکتوز چیست و چه اهمیتی دارد؟

لاکتوز منبعی مفید از انرژی برای بدن است و نوعی قند طبیعی محسوب می شود. از ترکیب گلوگز و گالاکتوز این نوع قند تشکیل می شود که در فرایند هضم داخل روده مجددا از یکدیگر جدا می شوند. کمک به جذب کلسیم و به تبع آن رشد و حفظ سلامتی انسان به ویژه در دوران کودکی مهمترین اهمیت مصرف لاکتوز به شمار می رود. از طرفی برای افراد دیابتی مصرف lactose می تواند در کنترل قند خون بسیار موثر باشد.

در کدام یک از مواد غذایی لاکتوز وجود دارد؟

در کدام یک از مواد غذایی لاکتوز وجود دارد

لاکتوز با نام قند شیر نیز شناخته می شود و در حالت کلی داخل شیر انسان یا حیواناتی مانند گاو، بز و… وجود دارد. البته محصولات لبنی دیگری مانند ماست، پنیر، بستنی و… نیز حاوی لاکتوز هستند؛ اما میزان آنها با یکدیگر متفاوت بوده و معمولا کمتر از شیر است؛ به عنوان مثال پنیرهای سفت تر که آب پنیر را تا حد زیادی حذف کرده اند، میزان کمتری از لاکتوز را در خود نگه می دارند. به یاد داشته باشید اگر به دنبال بهترین پروتئین برای لاغری هستید، شیر و لبنیات یکی از چیزهایی است که باید در رژیم غذایی خود داشته باشید.

واکنش بدن به مصرف لاکتوز

در صورتی که شخص مشکل خاصی از بابت هضم لاکتوز نداشته باشد، پس از مصرف آن روند جذب کلسیم به خوبی انجام خواهد شد. ضمن اینکه لاکتوز به عنوان یک منبع تامین انرژی برای بدن عمل می کند. چنانچه فرد نتواند لاکتوز دریافتی را هضم کند با مشکلات گوارشی مواجه می گردد.

نحوه هضم لاکتوز چگونه است؟

در شرایط طبیعی لاکتوز ورودی به بدن پس از ورود به روده با لاکتاز تجزیه شده و به گلوکز و گالاکتوز تقسیم می شود. گلوکز به کمک انسولین جذب و گالاکتوز به کبد برای تولید انرژی منتقل خواهد شد. چنانچه شخصی میزان لاکتاز کافی در روده نداشته باشد یا مقدار آن کم باشد، ممکن است در هضم لاکتوز با مشکل مواجه شود. در چنین شرایطی فرد باید از محصولات بدون لاکتوز استفاده کرده تا چالشی نداشته باشد؛ لازم به ذکر است که این محصولات علاوه بر لاکتوز مقدار لاکتاز نیز دارند که برای جذب و هضم در روده مفید خواهد بود.

منظور از عدم تحمل لاکتوز چیست؟

منظور از عدم تحمل لاکتوز چیست

هضم لاکتوز کمی دشوار است و حتما باید میزان کافی لاکتاز در بدن وجود داشته باشد. به مرور زمان و با افزایش سن مقدار لاکتاز کمی کاهش می یابد و بعضا به صفر نیز می رسد. در این حالت سیستم گوارش شخص قادر به هضم نیست و اصطلاحا می گویند که تحمل لاکتوز را ندارد.

علائم عدم تحمل لاکتوز

شخصی که تحمل لاکتوز را ندارد و نمی تواند این قند طبیعی را به خوبی هضم کند و با مصرف آن در سیستم گوارشی دچار مشکل می شود. علائمی که می توانند نشان دهنده این مشکل باشند موارد زیر هستند:

 • نفخ و ورم شکمی
 • اسهال
 • اختلالات گوارشی
 • سوزش معده
 • احساس تپش در شکم
 • گاز زیاد معده
 • حالت تهوع
 • تیره شدن مدفوع
 • احساس خواب آلودگی
 • افت تمرکز

روش تشخیص عدم تحمل لاکتوز

برای اینکه بتوانید عدم تحمل لاکتوز را تشخیص دهید باید حتما زیر نظر پزشک، آزمایش انجام دهید. به طور کلی دو نوع تست تشخیص لاکتوز وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • تست تنفسی: در این شیوه بازدم شخص پس از مصرف لاکتوز مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت عدم هضم این قند در روده مقداری هیدروژن آزاد می شود که در هوای بازدم قابل ارزیابی است.
 • تست خون و ادرار: روش دیگر برای تشخیص تحمل لاکتوز انجام آزمایش خون و ادرار پس از مصرف لاکتوز است. برای این کار فرد مدتی بعد از ناشتا بودن لاکتوز مصرف می کند و سپس میزان قند خون او ارزیابی می گردد.

قرص لاکتوز چیست؟

قرص لاکتوز چیست

برای درمان مشکل عدم تحمل لاکتوز داروهای مختلفی وجود دارد که قرص یا شربت تیلاکتاز نمونه ای از آن ها است. با مصرف این قرص حدودا ۴۵ دقیقه بعد از غذا می توانید در درمان عدم تحمل لاکتوز گام موثری بردارید. لازم به ذکر است که این قرص عوارض جانبی نیز دارد و حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

لاکتوز و تاثیرات آن بر بدن

لاکتوز چیست؟ لاکتوز نوعی قند طبیعی است که معمولا در شیر انسان یا حیواناتی مانند گاو یا بز وجود دارد؛ از این رو به آن قند شیر نیز می گویند. برای هضم این قند نیاز به لاکتاز در روده وجود دارد. اگر این ماده نباشد، سیستم گوارش نمی تواند lactose را هضم کرده و با مشکل مواجه می شود. در این حالت شخص اصطلاحا تحمل لاکتوز را ندارد و باید برای تشخیص دقیق تر آزمایش خون با تنفسی بدهد. نظر شما درباره مزایا و معایب لاکتوز چیست؟ در بخش نظرات پاسخ دهید.

سوالات متداول لاکتوز شیر و تاثیرات آن

آیا می توان مصرف شیر را به دلیل عدم تحمل لاکتوز به کلی قطع کرد؟

با توجه به نیاز بدن برای کلسیم و تقویت استخوان ها در کنار دیگر خواص و مزایایی که شیر دارد، بهتر است مصرف آن قطع نشود. با این وجود جهت درمان این بیماری یا انتخاب جایگزین برای شیر حتما باید نظر پزشک را جویا شوید.

منظور از شیر بدون لاکتوز چیست؟

از آنجایی که افراد مختلفی ممکن است مشکل عدم تحمل لاکتوز را داشته باشند، امروزه شیرهای بدون لاکتوز تولید و عرضه شده اند. در این شیرها میزان لاکتوز تا حد زیادی کاهش داده شده و در مقابل مقداری لاکتاز به عنوان هضم کننده به آنها افزوده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید