مقالات عمومی

علت ضعف بعد از عمل اسلیو چیست و درمان آن چگونه است؟

ضعف بعد از عمل اسلیو

عمل اسلیو معده یکی از روش های پرطرفدار برای رفع چاقی است که امروزه افراد زیادی آن را انجام می دهند و با صرف هزینه عمل اسلیو معده در مشهد و دیگر شهرها، سعی می کنند به وزن دلخواه خود برسند. در این جراحی مانند همه جراحی ها ممکن است برخی از عوارض رخ دهد که این عارضه ها در هرکس متفاوت است. ضعف بعد از عمل اسلیو، یکی از عوارضی است که ممکن است برخی از افراد با آن روبه رو شوند. اما علت این عارضه چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟

علت ضعف بعد از عمل اسلیو چیست؟

ضعف بعد از جراحی اسلیو معده، غیر طبیعی نیست و ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از عوامل ضعف بعد از این جراحی، شامل موارد زیر است:

بیهوشی

جراحی اسلیو با بیهوشی صورت می گیرد و داروهای بیهوشی در چند روز اول پس از جراحی، در جریان خون باقی می مانند که خستگی، حالت تهوع و ضعف را به همراه دارند. این حالات در روزهای اول طبیعی است و پس از چند روز برطرف می شوند.

کم خونی

با توجه به این که در طول جراحی ممکن است فرد خون زیادی از دست بدهد، ضعف پس از جراحی غیر طبیعی نخواهد بود. این امر با مصرف مکمل های آهن که پزشک تجویز می کند قابل رفع است.

کم آبی

یکی دیگر از دلایل ضعف بعد از عمل اسلیو، کم آبی است. با توجه به این که در جراحی اسلیو، حجم معده کاهش پیدا می کند، میزان مایعاتی که می توانید مصرف کنید، کمتر شده و باعث ایجاد حس خستگی می شود. ممکن است در روزهای اول نتوانید حجم آب مورد نیاز بدن را تامین کنید. اما به مرور این مشکل برطرف می شود.

فاز بهبودی

پس از جراحی، بدن شما در حال تطبیق با شرایط جدید است و در نتیجه ممکن است احساس سستی و ضعف عضلانی داشته باشید؛ زیرا بدن انرژی بیشتری برای بهبود مصرف می کند.

استرس

یکی دیگر از عوامل ضعف بعد از جراحی اسلیو، استرس است. اکثر افراد پس از جراحی به دلایلی مانند ترس از عدم دریافت نتیجه، عوارض عمل و … دچار استرس می شوند که در برخی از افراد باعث ایجاد ضعف می گردد. با کنترل استرس می توانید شاهد برطرف شدن ضعف باشید.

خواب

خواب کافی

هر فرد الگو و نیاز خواب متفاوتی دارد که پس از جراحی ممکن است تغییر کند. پرخوابی یا بی خوابی هر دو ممکن است منجر به ضعف در افراد شود. بهتر است یک برنامه روتین برای بعد جراحی تنظیم کنید و زمان خوابیدن و بیدار شدن خود را ثابت نگه دارید.

کمبود پروتئین

میزان پروتئین دریافتی فرد تاثیر زیادی بر سطح انرژی او می شود. با توجه به اینکه در روزهای اول جراحی پروتئین کمتری دریافت می کنید، ممکن است دچار ضعف شوید. در برنامه غذایی بعد از جراحی اسلیو، پروتئین را جای دهید تا شاهد کاهش ضعف باشید.

کمبود ویتامین و مواد معدنی

یکی دیگر از عوامل ممکن ضعف بعد از جراحی، کمبود ویتامین و مواد معدنی است. جراحی اسلیو حجم معده را کاهش می دهد و می تواند و ویتامین کمتری جذب می کند. افراد باید زیر نظر پزشک از برخی مکمل ها استفاده کنند تا کمبود این مواد در بدن را جبران نمایند.

افسردگی

جراحی اسلیو معده یک تصمیم بزرگ است؛ بنابراین ممکن است افراد پس از جراحی دچار کاهش خلق و خو شوند. افسردگی نیز می تواند باعث ایجاد ضعف در افراد شود. البته این امر موقتی است و معمولا افراد پس از چند روز یا چند هفته روحیه سابق خود را به دست می آورند. در صورت ادامه بودن این حالات، فرد می تواند با مشورت پزشک از داروهای ضد افسردگی استفاده کند.

روش های درمان ضعف بعد از جراحی

برای برطرف کردن ضعف پس از جراحی اسلیو، لازم است نکاتی را رعایت کنید. این نکات شامل موارد زیر است:

از مواد غذایی نا سالم پرهیز کنید!

مواد غذایی سالم

پس از جراحی، رژیم غذایی تغییر می کند و در روزهای اول، تنها مجاز به خوردن مایعات هستید. پس از چند هفته که مجوز خوردن غذاهای جامد را گرفتید، بهتر است سبک زندگی سالم در پیش بگیرید و تنها از غذاهایی با ارزش بالا استفاده کنید. مصرف سرخ کردنی ها، غذاهای فست فودی و شیرینی ها را به حداقل برسانید و از مواد غذایی سالم استفاده کنید. مصرف این مواد پس از جراحی توصیه می شود:

  • تخم مرغ
  • شیر
  • آجیل ها و دانه ها
  • غلات

میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید

برای حفظ انرژی، میوه و سبزیجات را در برنامه خود قرار دهید و از این مواد استفاده بیشتری داشته باشید. میوه ها نیاز بدن شما را به انواع ویتامین ها بر طرف می کنند. برخی از میوه ها و سبزیجاتی که می توانید استفاده کنید شامل موارد زیر است:

  • انبه
  • توت فرنگی
  • موز
  • کاهو
  • خیار
  • هندوانه

آب به میزان کافی بنوشید!

کم آبی یکی از دلایل ضعف بدن است که با نوشیدن آب کافی می توانید آن را بر طرف کنید. در روزهای اول باید آب را در حجم کم و به صورت جرعه جرعه بنوشید و به مرور زمان حجم آب مصرفی خود را افزایش دهید.

پیاده روی کنید!

یکی از عوامل مهم که از ضعف جلوگیری می کند، پیروی از زندگی سالم است. از این رو باید از کم تحرکی پرهیز و حداقل نیم ساعت به پیاده روی و ورزش بپردازید. یوگا و یپاده روی بهترین راه برای افرادی است که جراحی اسلیو را انجام داده اند.

سخن آخر

جراحی اسلیو، یکی از روش های موثر برای برطرف کردن چاقی است که امروز افراد زیادی از آن استفاده می کنند. در این جراحی ممکن است با عوارض مختلفی رو به رو شوید که میزان آن با توجه به شرایط هرکس متفاوت است. یکی از این عوارض، ضعف پس از جراحی اسیلو است که به دلایل مختلف اتفاق می افتد و می توانید با رژیم غذایی سالم، خواب کافی، کنترل استرس و… ضعف را بر طرف کنید. در آخر اگر قصد جراحی اسلیو معده را دارید، می توانید دکتر فاضل اعلمی را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

ضعف بعد از جراحی اسلیو به چه علتی است؟

ضعف پس از جراحی به دلایلی مانند تاثیر مواد بیهوشی، کمبود ویتامین ها، کمبود آب و… رخ می دهد.

ضعف بعد از جراحی اسلیو چگونه درمان می شود؟

برای درمان ضعف رژیم غذایی سالمی داشته باشید، استرس را از خود دور کنید و به میزان کافی آب بنوشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید