مقالات عمومی

مراقبت های بعد از عمل لیفت ران و مراحل آن + نکات کلیدی

مراقبت های بعد از عمل لیفت ران

مراقبت های بعد از عمل لیفت ران یکی از مهم ترین مراحل پس از جراحی است که باید آنها را به دقت دنبال کنید تا از عوارض و مشکلات بعدی جلوگیری شود؛ همچنین این موارد در روند بهبودی و سرعت آن به شدن موثر است. شما باید پس از عمل لیفت ران رژیم غذایی حاوی مواد مغذی مانند ویتامین ها داشته باشید و به طور مرتب آب بنوشید. در هفته ابتدایی باید به طور کامل استراحت کنید و پس از آن با مراجعه به پزشک و کشیدن بخیه ها، به آرامی می توانید فعالیت های سبک را شروع کنید.

در این مقاله می خوانید: نمایش

نکات کلیدی مراقبت عمل لیفت ران

برای بهبودی بهتر در مراحل مراقبت های بعد از عمل لیفت ران بهتر است به نکات زیر توجه کنید علاوه بر بالا رفتن سرعت بهبودی، مشکلی برایتان پیش نیاید.

  1. نوشیدن آب: شما پس از عمل لیفت ران داروهای زیادی مصرف خواهید کرد و ممکن است بدنتان دچار کم آبی شود. توصیه می شود نوشیدن آب را جدی بگیرید و به عنوان یکی از مراقبت های بعد از جراحی به آن نگاه کنید. این کار به بهبودی سرعت و کاهش عوارض آن به شدت کمک می کند.
  2. رژیم غذایی: پس از عمل جراحی بهتر است رژیم غذایی نسبتا سبک و متعادلی داشته باشید و طوری برنامه ریزی کنید که مواد مغذی و ویتامین ها به بدن شما برسد.
  3. داروهای خاص: اگر از داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین استفاده می کنید، پیش از عمل این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید؛ این موارد ممکن است برای شما خطرناک باشد.
  4. پوشیدن گن مخصوص: احتمالا در همان ابتدا داخل بیمارستان باید استفاده از گن مخصوص بعد از عمل را شروع کنید و تا مدت ها طبق نظر پزشک از استفاده کنید.
  5. عدم مصرف الکل: حداقل در هفته اول پس از جراحی، به هیچ عنوان از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید.
  6. تحرک داشتن: پس از جراحی طبق نظر پزشک، بهتر است پیاده روی کوتاه و آرام را در برنامه روزانه خود داشته باشید تا از بروز عوارضی مانند آمبولی بعد از عمل جراحی جلوگیری شود.
  7. استراحت: پس از عمل در هریک از روزها و فازهای نقاهت پس از جراحی لیفت، با مشورت پزشک یش بروید و تا حد امکان استراحت کنید.
  8. تماس با آب: حداقل تا 48 ساعت بعد از عمل، پزشک شما حمام کردن را برای شما ممنوع خواهد کرد. زمان دقیق این مورد را می توانید از ایشان سوال کنید.

مراقبت های روز بعد از عمل

مراقبت های روز بعد از عمل

در اینجا ساعات مختلف را از لحظه بیداری به مدت یک روز بررسی می کنیم. این کار به شما کمک خواهد کرد تا درک بهتری از مراقبت های بعد از عمل لیفت ران داشته باشید.

1. پس از به هوش آمدن

هنگام انجام عمل لیفت ران به شما داروی بیهوشی داده می شود؛ به همین علت پس از به هوش آمدن ممکن است پس از بیداری احساس تهوع، خستگی و درد را تجربه کنید. این حالت نهایتا 2 تا 3 ساعت بیشتر طول نمی کشد و نیازی نیست نگران باشید. ران های شما توسط باندهای استریل بسته شده و پس از بیداری لباس فشرده مخصوصی به شما داده می شود که باید تا مدتی آن را به تن داشته باشید. همچنین لوله هایی در زیر پوست شما وجود خواهد داشت که به تخلیه مایع درون بدن شما کمک می کند.

2. روز بعد از جراحی

در این مرحله و پس از از بین رفتن اثر داروی بیهوشی اتاق عمل، کمی احساس درد خواهید داشت؛ ولی نگران نباشید زیرا به شما داروهای مسکن و ضد درد تزریق خواهد شد که تا حد زیادی آن را از بین خواهد برد. در این روز قطعا به همراه نیاز خواهید داشت؛ پس با یکی از نزدیکان خود به بیمارستان روید تا برای انجام کارها به شما کمک کند.

مراقبت های 2 تا 3 روز بعد از عمل

در این زمان شما از بیمارستان ترخیص خواهید شد و مراقبت های بعد از عمل لیفت ران در منزل را باید آغاز کنید. این مرحله در دوره نقاهت اولیه شما قرار دارد و به همین علت حساسیت و اهمیت بالایی دارد.

3. ترخیص از بیمارستان

پس از یک الی دو روز شما از بیمارستان مرخص خواهید شد؛ در اینجا نیز به کمک همراه خود نیاز خواهید داشت. به هیچ عنوان سعی نکنید پشت فرمان بنشینید یا فعالیت سنگینی داشته باشید. تورم و کبودی هایی را در اینجا مشاهده خواهید کرد که کاملا طبیعی بوده و پس از گذشت دوره نقاهت اولیه از بین می روند. بانداژ های استریل را به کمک همراهتان طبق دستور پزشک باید تعویض کنید و از لباس ها و ملحفه های تمیز برای محل استراحت خود استفاده نمایید تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

4. مراقبت های اولیه در خانه

برای انجام فعالیت های روزمره و تحرک عجله نکنید و از همراه خود کمک بخواهید. ران های شما در راه رفتن نقشی کلیدی را ایفا می کنند؛ به همین علت باید حرکت را در این مرحله به حداقل خود برسانید؛ زیرا ممکن است باعث آسیب به محل برش های جراحی و زخم ها شود.

مراقبت روز چهارم تا پایان هفته اول

مراقبت روز چهارم تا پایان هفته اول

پس از گذشت 4 روز از عمل جراحی لیفت ران، دردهای شما تا حد زیادی از بین می روند و بهبودی آغاز می شود. مراقبت های این زمان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

5. شروع بهبودی

در این مرحله از مراقبت های بعد از عمل لیفت ران، روند بهبودی آغاز شده و شرایط از روز اول بسیار بهتر خواهد بود. زخم های شما شروع به جوش خوردن می کنند و به همین علت ممکن است احساس سوزش و خارش را در محل برش ها تجربه کنید.

6. مصرف مکمل و ویتامین ها

توصیه می شود مصرف مواد مغذی مانند ویتامین ها و مکمل های دارویی را نیز در برنامه خود قرار دهید تا نقاهت اولیه عمل لیفت ران با سرعت بیشتری سپری شود. در صورتی که تغذیه خوبی در این مرحله نداشته باشید، ممکن است درمان شما و جوش خوردن بخیه ها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ پس بهتر است این گزینه را در مراقبت های بعد از عمل جدی بگیرید.

مراقبت های هفته دوم جراحی

از روز هشتم پس از جراحی، شما وارد فاز جدیدی خواهید شد و احساس بسیار بهتری خواهید داشت. احتمالا دیگر نیازی به مصرف مسکن ندارید و می توانید رژیم غذایی بهتری داشته باشید.

7. مراجعه به پزشک

در این مرحله برای ویزیت به پزشک خود در زمان گفته شده مراجعه می کنید و در صورتی که روند بهبودی به خوبی پیش رفته باشد، بخیه های شما کشیده می شوند. پس از انجام این کار شما احساس بسیار بهتری خواهید داشت و دیگر خبری از کشیدگی، خارش و یا سوزش محل بخیه ها نخواهد بود.

8. انجام کارهای شخصی

شما می توانید با مشورت پزشک فعالیت های سبک و روزانه خود را از سر بگیرید و با احتیاط کمی تحرک داشته باشید؛ البته منظور این نیست که به آشپزخانه بروید و غذا درست کنید. در اینجا شما برای کارهای ضروری مانند بلند شدن برای رفتن به سرویس بهداشتی به کمک نیازی نخواهید داشت و می توانید کارهای شخصی خود را انجام دهید. این مرحله بسته به وضعیت بدن شما متفاوت است و باید حتما با نظر دکتر جراح خود این کار را انجام دهید. برای طی کردن بهتر دوره نقاهت پس از عمل لیفت ران، مصرف مکمل ها و ویتامین ها را در برنامه خود ادامه دهید.

9. از بین رفتن کبودی ها

در هفته دوم پس از عمل جراحی لیفت ران، شما شاهد بهتر شدن وضعیت کبودی ها خواهید بود و روز به روز پیشرفت را احساس خواهید کرد؛ البته سرعت این مرحله کاملا بستگی به نوع واکنش بدن شما نسبت به محل زخم ها خواهد داشت و نمی توان زمان دقیق برای همه افراد مشخص کرد.

مراقبت های هفته سوم و چهارم

در هفته سوم و چهارم شما می توانید برخی از کارها را به راحتی انجام دهید و دیگر نیازی به مراقبت همراه نخواهید داشت. ولی بهتر است بازهم احتیاط کنید و برای بهبودی کامل عجله نداشته باشید.

10. مراجعه به پزشک

در این مرحله نیز به احتمال زیاد به پزشک مراجعه خواهید کرد و دکتر جراح شما روند بهبودی شما را بررسی می کند. شما می توانید برای شروع فعالیت و کارهای مجاز خود با ایشان مشورت نمایید تا با خیال راحت تری پیش بروید.

11. استفاده از کرم ترمیم کننده

بهتر است برا ی بهبود اسکارها و زخم ها در این مرحله از مراقبت های بعد از عمل لیفت ران، از محصولات موضعی مانند کرم ترمیم کننده لافارر استفاده کنید تا ظاهر پوست شما با سرعت بیشتری بهبود پیدا کند؛ البته این کار را باید با مشورت پزشک خود انجام دهید.

12. بازگشت به فعالیت

با شروع هفته سوم و مراجعه به پزشک، شما می توانید به راحتی پیاده روی آهسته داشته باشید و برخی از کارهای روزانه بسیار سبک خود را بدون کمک انجام دهید؛ البته بهتر است قبل از شروع به فعالیت از دکتر خود در این باره به طور کامل سوال کنید.

مراقبت های ماه دوم عمل لیفت ران

مراقبت های ماه دوم عمل لیفت ران

این مرحله شامل نقاهت ثانویه در مراقبت های بعد از عمل لیفت ران می باشد و روند بهبودی در آن کندتر پیش می رود. در اینجا به بررسی فازهای آن می پردازیم.

13. بهبودی ظاهر برش ها

در این زمان شما شاهد کم رنگ شدن و از بین رفتن جای زخم ها خواهید بود؛ البته استفاده از پمادهای ترمیم کننده بعد از عمل مانند کرم ترمیم کننده لافارر نیز به شما کمک زیادی خواهند کرد.

14. بازگشت به زندگی عادی

شما می توانید کارهای عادی خود را به راحتی در این مرحله از سر بگیرید و انجام دهید؛ حتی با مشورت پزشک انجام فعالیت های روزانه نیز بلامانع است؛ ولی بازهم بایداز انجام ورزش های بسیار سنگین و حرفه ای خودداری کنید یا این مورد را با دکتر معالج خود مطرح کنید.

شش ماه پس از عمل جراحی

در این مرحله دیگر به مراقبت خاصی نیاز نخواهید داشت و می توانید به زندگی عادی خود به طور کامل برگردید. نتایج عمل جراحی لیفت ران در این زمان کاملا مشاهده می شود و با فرم جدید پاهای خود ارباز برقرار خواهید کرد. دیگر خبری از مشکل و محدودیت در حرکت نخواهد بود و تمامی ورم ها از بین می روند؛ البته ممکن است در این زمان نیز تا یک سال بعد از عمل شاهد بهتر شدن وضعیت و حالت بدنی خود باشید.

مراقبت های بعد از عمل لیفت ران چگونه است؟

مراقبت های بعد از عمل لیفت ران از لحظه بعد از به هوش آمدن شروع شده و تا یک الی دو ماه پس از آن ادامه خواهد داشت. در روزهای اول داخل بیمارستان حتما به کمک همراه خود نیاز خواهید داشت و پس از آن نیز باید حداقل حرکت و فعالیت ممکن را دشاته باشید. در هفته دوم و پس از کشیدن بخیه ها، می توانید کارهای سبک خود را انجام دهید و تحرک داشته باشید.

برای بهبود بهتر توصیه می شود پس از جراحی آب زیادی بنوشید و مواد غذایی مفیدی مانن سبزیجات و ویتامین ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید. اگر قصد انجام عمل زیبایی چاقی را دارید، توصیه می شود به پزشک های مجرب و معروف مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. دکتر فاضل اعلمی از بهترین جراحان چاقی در مشهد است که می توانید برای انجام این کار از ایشان کمک بگیرید.

سوالات متداول نقاهت بعد از لیفت ران

آیا پس از عمل لیفت ران پاها کبود می شوند؟

بروز کبودی پس از انجام عمل جراحی لیفت ران، امری طبیعی است و برای همه افراد اتفاق می افتد.

کبودی پاها پس از عمل لیفت ران چه زمانی خوب می شود؟

آثار کبودی بعد از عمل جراحی لیفت ران معمولا پس از گذشت یک هفته شروع به خوب شدن می کند و زمان بهبودی کامل آن به واکنش بدن شما به شدت وابسته است.

برای خوب شدن کبودی های بعد از لیفت ران چه باید کرد؟

بهتر است تا سپری شدن دوره نقاهت اولیه و گذشت یک الی دو هفته صبور باشید تا آثار کبودی بهبود پیدا کنند.

چه مدت پس از جراحی لیفت ران می توانم رانندگی کنم؟

حداقل تا زمانی که از داروهای مسکن و ضد درد استفاده می کنید، به هیچ عنوان رانندگی نکنید؛ پس از آن نیز با مشورت پزشک این کار را انجام دهید.

برای خوب شدن کبودی ها پس از لیفت ران چه کنیم؟

برای بهبود کبودی های بعد از عمل لیفت ران بهتر است کمی صبور باشید؛ از تحرک اضافی و فشار آوردن به بخیه ها یا ماساژ آنها بپرهیزید.

آیا بعد از عمل لیفت ران در بیمارستان بستری می شویم؟

پس از انجام جراحی های زیبایی مانند لیفت ران، معمولا به مدت یک الی دو روز در بیمارستان بستری می شوید تا داروها و کمک های اولیه مورد نیاز خود را دریافت کرده و زیر نظر پزشک باشید.

دیدگاهتان را بنویسید