مقالات عمومی

آیا بعد از عمل پروتز سینه می توان شیر داد؟ بررسی دلایل تاثیر پروتز بر شیردهی

آیا بعد از عمل پروتز سينه می توان شير داد

یکی از مهم ترین سوالات بانوان جوان هنگام اقدام برای جراحی زیبایی این است که آیا بعد از عمل پروتز سینه می توان شیر داد؟ باید گفت شما می توانید بعد از این عمل به فرزند خود شیر دهید. با این حال نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد که بانوان دارای ایمپلنت سینه در مقایسه با خانم هایی که این جراحی را انجام نداده اند ممکن است در شیردهی با مشکلاتی مواجه شوند. توصیه می شود برای جلوگیری از بروز مشکل، حتی با پرداخت مبلغی بیشتر برای هزینه پروتز سینه در مشهد، تهران یا شهر محل سکونتتان خیال خود را از نتیجه موفق راحت کنید.

عوامل موثر بر شیردهی پس از جراحی پروتز سینه

این نوع جراحی سینه تاثیری بر تولید شیر ندارد. گرچه ممکن است با توجه به عمق و موقعیت برش ایجاد شده توانایی فرد در شیردهی تحت تاثیر قرار گیرد، اما جلوی بافت های شیرساز گرفته نمی شود. در طی این عمل زیبایی، بافت سینه دستکاری نخواهد شد؛ در نتیجه همان قابلیتی که این بافت پیش از جایگذاری پروتز دارد، بعد از عمل نیز خواهد داشت و شیردهی ممکن است؛ البته در صورتی که پزشک شما تخصص و تجربه کافی نداشته باشد احتمال بروز خطا یا مشکل در شیردهی وجود دارد. ثاتیر این جراحی نسبت به عمل جراحی ماموپلاستی و شیردهی برابر و حتی کمتر است.

1. تاثیر پروتز سینه بر شیردهی

گرچه امکان شیردهی بعد از عمل پروتز سینه وجود دارد، اما گاها این جراحی مشکلاتی در فرایند شیردهی ایجاد می کند. مهم ترین عواملی که ممکن است در نتیجه این عمل شیردهی را با مشکل مواجه سازند. دلایل بروز این اتفاق شامل موارد زیر هستند.

2. دلیل انجام عمل

در شرایطی که این عمل با هدف زیبایی انجام می شود اختلالی در شیردهی ایجاد نخواهد شد. اما خانم هایی که این عمل را به دلایلی چون عدم رشد بافت سینه، شکل نامناسب و یا فاصله زیاد پستان ها از هم انجام می دهند، کاندیدای خوبی برای شیردهی نیستند. در این گروه ممکن است در نتیجه این جراحی بافت غده ای مورد نیاز برای تولید شیر کافی نباشد.

3. محل برش سینه

محل برش جراحی سینه یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار بر شیردهی خانم ها بعد از این عمل است. شکاف هایی که در ناحیه هاله تیره نوک پستان انجام شده، می تواند منجر به قطع شدن عصب حسی نوک سینه و مجاری شیر شود. در این وضعیت احتمالا شیردهی ممکن نیست؛ زیرا عصب های تحریک کننده هورمون پرولاکتین (تولیدکننده شیر در پستان) و اکسی توسین (خروج شیر از پستان) آسیب می بینند و در نتیجه پروسه تولید و خروج شیر مختل می شود. در حالتی که این برش ها در ناحیه زیر بغل و پستان ها انجام شود، حداقل آسیب را به اعصاب سینه وارد می کند. در این صورت شیردهی امکان پذیر است.

4. محل قرار گرفتن پروتز

اگر می خواهید بدانی آیا بعد از عمل پروتز سینه می توان شیر داد؛ بهتر است بدانید برای ایجاد کمترین اختلال و آسیب به عصب شیردهی بهتر است پروتز سینه زیر عضله ماهیچه قفسه سینه قرار گیرد. در کاندیداهایی که پروتز در قسمت زیرین بافت غده سینه و یا بالای عضله قفسه سینه قرار می گیرد، تولید شیر ممکن است دچار اختلال شود.

5. حساسیت پستان بعد از عمل

در خانم هایی که بعد از عمل پروتز سینه هرگونه برخوردی جزئی یا لمسی کوچک با احساس درد همراه است شیردهی امکان پذیر می باشد؛ ولی در صورتی که این حساسیت پس از گذشت مدتی از عمل جراحی پروتز بازنگشت حتما با پزشک خود مشورت کنید.

6. زخم و تورم بعد از عمل

جای زخم سینه می تواند باعث ایجاد درد و کج شدن این عضو شود. چنانچه این زخم ها به مجرای شیر برسند تولید شیر را تحت تاثیر می دهند. این وضعیت بیشتر در بانوانی مشاهده می شود که قبلا نیز این عمل را انجام داده اند.

7. تولید نامنظم و ترشح شیر

در برخی از کاندیداها بعد از عمل پروتز از سینه آنها شیر ترشح می شود که این وضعیت به دلیل تومور پستان بعد از جراحی رخ می دهد. در چنین افرادی نیز شیردهی با مشکل مواجه شده و پروتز باید برداشته شود.

میزان تولید شیر بعد از عمل پروتز سینه

میزان تولید شیر بعد از عمل پروتز سینه

پس از پاسخ به این پرسش که آیا بعد از عمل پروتز سینه می توان شیر داد، بررسی این موضوع که این عمل چه تاثیری بر میزان تولید شیر دارد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی در مادرانی که عمل پروتز سینه را انجام می دهند به دلیل آسیب احتمالی مجاری و اعصاب سینه ممکن است میزان تولید شیر کاهش پیدا کند.

این تاثیر در میزان شیردهی در سایر جراحی های زیبایی چون لیفت و کوچک کردن سینه و یا خانم هایی که بخشی از بافت سینه آنها برداشته شده گزارش شده است. البته فاکتورهایی چون بدن مادر، هورمون ها، عملکرد عصبی فعال و تعداد مجاری متصل میزان شیر تولید شده را تحت تاثیر قرار می دهند.

راهکارهایی برای افزایش شیر مادر بعد از پروتز سینه

پس از انجام جراحی پروتز سینه، شما می توانید برای افزایش میزان شیردهی خود از روش های زیر کمک بگیرید.

  • برای تحریک تولید و خروج شیر از پستان ها شیردهی را 10-8 بار در روز انجام دهید.
  • از شیردوش برای خالی کردن پستان ها و افزایش تولید شیر استفاده کنید؛ این عمل به افزایش کالری و چربی شیر مادر نیز کمک می کند.
  • با استفاده از مکمل های گیاهی چون داروهای حاوی دانه رازیانه، زیره و شنبلیله شیردهی تان را تقویت کنید.
  • در صورت موافقت پزشک از مکمل های شیردهی و یا شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده کنید.
  • از قرار گرفتن مقدار کافی سینه خود در دهان نوزاد اطمینان حاصل کنید.( در زمان شیر دادن باید 3-2 اینچ از نوک پستان شما در دهان نوزاد قرار گیرد.)
  • در رژیم غذایی خود ماست، تخم مرغ، جو دو سر و سبزیجات را قرار دهید.

طعم و کیفیت شیر بعد از عمل

کیفیت و طعم شیر مادر بعد از عمل پروتز سینه تغییر نمی کند؛ تا کنون هیچ سندی دال بر ایجاد عوارض جانبی در نتیجه شیردهی با پروتز سینه گزارش نشده است. در خصوص وجود سیلیکون ایمپلنت سینه در شیر مادر نیز آماری در دست نیست. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق در این باره با پزشک خود مشورت کنید یا از کسانی که قبلا عملی جراحی زیبایی سینه را انجام داده اند کمک بگیرید.

نکات کلیدی پیش از عمل برای شیردهی پس از پروتز سینه

نکات کلیدی پیش از عمل برای شیردهی پس از پروتز سینه

برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی زیبایی پروتز سینه، علاوه بر بررسی اینکه آیا بعد از عمل پروتز سینه می توان شیر داد، توصیه می شود به موارد زیر نیز پیش از اقدام توجه داشته باشید.

  • پیش از انجام پروتز سینه حتما از پزشک جراح خود درباره راهکارهای لازم در زمینه مشکلات احتمالی مرتبط با شیردهی مشاوره دریافت کنید.
  • قبل از انجام عمل، در طی دوران شیردهی به صورت منظم با پزشک تان در ارتباط باشید و از او راهنمایی هایی برای نحوه شیردهی، راهکارهای افزایش تولید شیر و کنترل درد دریافت کنید.
  • مطمئن شوید که عمل شما قرار است با استفاده از موادی ایمن و بدون ایجاد هیچ مشکلی با شیردهی انجام شود.
  • در دوران شیردهی در صورت بروز مشکلاتی مانند عدم ترشح شیر در 5 روز اول پس از زایمان، لمس توده ای سفت در پستان و عدم تولید شیر کافی با پزشک خود درباره آن مشورت کنید.

در پایان، آیا شیردهی بعد از عمل پروتز سینه بی خطر است؟

آیا بعد از عمل پروتز سینه می توان شیر داد؟ این جراحی تاثیری در شیردهی ندارد؛ البته با توجه به موقعیت و عمق برش های ایجاد شده ممکن است توانایی تولید شیر مادر تحت تاثیر قرار گیرد. جراحی هایی که طی آن هاله تیره نوک پستان برشی انجام نمی شود، تاثیری روی شیردهی ایجاد نمی کنند. زیرا آسیبی به عصب های موجود در اطراف نوک پستان وارد نمی شود؛ به همین دلیل اگر بیمار قصد بارداری یا شیردهی بعد جراحی داشته باشد، پزشک برای قرار دادن ایمپلنت از برش های زیر سینه و زیر بغل استفاده می کند.

اگر می خواهید این جراحی را انجام دهید، حتما قبل از انجام آن شرایط خود از جمله اینکه باردار هستید و یا قصد باردار شدن و شیردهی دارید را با پزشک تان در میان بگذارید. در این حالت پزشک با ارائه بهترین روش انجام عمل هم شما را به هدفتان می رساند و هم اثرات منفی آن را بر شیردهی به حداقل می رساند. در صورتی که قصد انجام این جراحی را دارید، دکتر فاضل اعلمی یکی از بهترین جراحان زیبایی است که می توانید از ایشان کمک بگیرید.

سوال متداول شیردهی و پروتز سینه

پس از عمل پروتز سینه می توان شیردوشی با پمپ انجام داد؟

استفاده از ابزارهای مخصوص شیردوشی در این شرایط بی خطر است؛ البته نباید از این ابزارها به صورت پمپاژ خشک استفاده کرد. این وضعیت می تواند ضمن تحریک نوک سینه از تخلیه شیر مادر جلوگیری کند.

آیا محتوای پروتز از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود؟

این اتفاق با احتمال بسیار کمی ممکن است رخ دهد. در شرایطی که پروتز خراب شود و یا آسیب ببیند این خطر وجود دارد؛ اما مطالعات نشان می دهد در چنین شرایطی باز هم خطری برای نوزاد ایجاد نمی کند. بر اساس گزارشات انجمن های علمی اروپایی پروتزهای سینه از جنس سیلیکونی هیچ تاثیر منفی در روند شیردهی و سلامت نوزاد ندارند.

آیا سینه های پروتز شده بعد از شیردهی تغییر حالت می دهند؟

خیر. هیچ تغییری در شکل و حجم پروتزها بعد از شیردهی ایجاد نمی شود. البته بسته به وضعیت بدن مادر ممکن است این گروه از افراد با مشکلاتی چون شل شدن پوست سینه و یا تغییر محل قرارگیری پروتز مواجه شوند.

راهکارهای افزایش شیر پس از عمل پروتز سینه چیست؟

ماساژ سینه ها و استفاده از پمپ سینه به تحریک پستان ها و تولید شیر بیشتر کمک می کند.

در دوران بارداری پروتز سینه چه تغییری می کند؟

در این دوران پروتز ثابت می ماند و خود پستان ها دستخوش تغییر می شوند. اگر بعد از این جراحی بارداری اتفاق بیفتد ممکن است تغییراتی در شکل کلی سینه ها ایجاد شود. بعد از بارداری نیز به دلیل افزایش بافت پستان و کشیدگی پوست ممکن است افتادگی سینه ها اتفاق افتد. به توصیه پزشکان بهتر است این عمل تا بعد از بارداری و شیردهی به تعویق انداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید