مقالات عمومی

بهترین راه درمان یبوست بعد از عمل اسلیو معده (6 روش درمان خانگی)

درمان یبوست بعد از عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو یکی از روش های لاغری است که در آن بخش قابل توجهی از معده کاهش پیدا می کند و با محدود کردن مقدار غذایی که می خورید، باعث کاهش وزن می شود. بنابراین افراد زیادی این روش را انتخاب می کنند و با صرف هزینه عمل اسلیو معده در مشهد یا دیگر شهرها، به وزن دلخواه خود می رسند. یکی از عوارض آزاردهنده در این جراحی یبوست است که اکثر افرادی که عمل اسلیو را انجام داده اند درگیر می کند. با رعایت توصیه های پزشک خود، می توانید درمان یبوست بعد از عمل اسلیو معده را شاهد باشید.

علت یبوست بعد از عمل جراحی معده چیست؟

عوامل مختلفی در ابتلا به یبوست بعد از جراحی اسلیو نقش دارند و نمی توان تنها یک دلیل را برای این عارضه در نظر گرفت. بر اساس تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند ، حدود یک چهارم افراد تا چند ماه پس از انجام این جراحی، دچار یبوست هستند. مهمترین عوامل یبوست بعد از جراحی اسلیو شامل موارد زیر است:

ظرفیت کم معده

با انجام جراحی اسلیو، ظرفیت معده به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می کند و باعث می شود مایعات و مواد غذایی کمتری دریافت کند. بنابراین احتیاج به دفع مواد کاهش پیدا می کند. برای درمان یبوست بعد از عمل اسلیو معده، لازم است طبق نظر پزشک از مواد غذایی مقوی استفاده کنید.

کم آبی بدن

با کاهش ظرفیت معده، میزان مصرف مایعات نیز کاهش پیدا می کند. کم آبی بدن پس از اسلیو، جزو عواملی است که موجب یبوست می شود. هنگامی که بدن دچار کم آبی باشد، میزان آب موجود در مدفوع کاهش پیدا می کند و باعث سفت شدن مدفوع و یبوست می شود.

کاهش فیبر مصرفی

برنامه غذایی بعد از اسلیو معده، در هفته های اول شامل مایعات است که فیبر کمی دارد. فیبر یکی از عوامل افزایش مدفوع است و باعث سرعت حرکت مدفوع در معده می شود. بنابریان کاهش فیبر مصرفی را می توان جزو عوامل مهم ایجاد یبوست دانست.

داروهای بیهوشی و مصرفی

داروهای مصرفی

داروهای بیهوشی یکی از علت های رایج بعد از عمل اسلیو است که باعث فلج شدن روده در طول عمل جراحی می شود. این دارو باعث می شود برای مدت کوتاهی انقباضات عضلانی شما متوقف شود. همچنین پس از جراحی به فرد مسکن های اپیوئیدی داده می شود که می تواند عاملی برای یبوست باشد. برخی از داروها حرکات روده را کند می کنند و باعث می شوند آب مازاد از طریق غشای روده جذب شود. مصرف برخی مکمل های دارویی مانند کلسیم یا آهن نیز احتمال بروز یبوست را افزایش می دهد.

عدم تحرک و ضعیف شدن عضلات

با توجه به اینکه فرد در هفته های ابتدایی پس از جراحی تحرک خاصی ندارد، عضلات شکم ضعیف می شود و یبوست را به همراه دارد. برای درمان یبوست بعد از عمل اسلیو، لازم است پس از چند روز از جراحی تحرکات خود را از سر بگیرید.

درمان خانگی یبوست بعد از عمل اسلیو معده

برای درمان یبوست بعد از عمل جراحی اسلیو می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1. استفاده از داروهای ملین دار

برای رفع یبوست، می توانید دارو مصرف نمایید. داروهای ملین و مسهل، در اشکال مختلف وجود دارند که می توانید با آن ها یبوست خود را درمان کنید. تنقیه نیز برای درمان موثر است. البته به هیچ عنوان پس از جراحی، به خوددرمانی نپردازید و برای استفاده از هر دارویی، نظر پزشک را جویا شوید.

2. آب بیشتری بنوشید!

لازم است روزانه 8 لیوان آب مصرف نمایید. نوشیدن آب باعث می شود مدفوع نرم و دفع آن آسان شود. با این کار می توانید به درمان یبوست بعد از عمل اسلیو کمک کنید.

3. در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید!

رژیم غذایی مناسب

علاوه بر نوشیدن آب به میزان کافی، لازم است بدن شما به مقدار لازم فیبر دریافت نماید. از طریق غذا و مکمل های تجویز شده توسط پزشک، به کاهش یبوست کمک کنید. سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، فلفل دلمه ای، کدو سبز و سبزی های برگ دار دارای فیبر و مواد مغذی هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین، مصرف مواد غذایی مانند پنیر، موز، بادام زمینی و… که باعث یبوست می شوند را محدود نمایید.

4. اجابت مزاج را به تاخیر نیاندازید!

هرچه بیشتر دفع مدفوع را به تاخیر بیاندازید، احتمال سفت شدن مدفوع و دفع دردناک آن را افزایش می دهید. در هر زمان که احساس نیاز به اجابت مزاج داشتید، برای آن اقدام کنید.

5. پیاده روی را در برنامه خود قرار دهید!

پیاده روی منظم باعث ایجاد تغییراتی در شما شده و می تواند فرایند هضم غذا را آسان کند. زمانی که زیاد می نشینید، مدفوع در روده سفت و دفع آن سخت می شود.

6. عدم مصرف کافیئن؛ كار كردن شكم بعد از عمل

مصرف کافئین می تواند باعث ایجاد یبوست و کار نکردن شکم شود؛ بنابراین برای درمان یبوست بعد از عمل اسلیو، مصرف مواد کافئین دار مانند چای، قهوه، شکلات و نوشیدنی های انرژی را محدود کنید.

یبوست پس از جراحی اسلیو چقدر طول می کشد؟

یبوست در روزهای اولیه پس از اسلیو به اوج خود می رسد. دلیل این اتفاق این است که بدن فرد جراحی شده، در حال تطبیق با اندازه کوچک تر معده و تغییر رژیم غذایی است. نمی توان زمان دقیقی برای یبوست تعیین کرد. این امر در افراد مختلف متفاوت است. برای برخی از افراد ممکن است این امر تنها در روزها یا هفته های اولیه جراحی رخ دهد و برای برخی دیگر ماه ها و شاید سال ها طول بکشد! در هر صورت درباره این مشکل باید با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی

جراحی اسلیو معده، یکی از روش هایی است که برای لاغری استفاده می شود و افراد زیادی آن را انجام می دهند. یکی از عوارض رایج این جراحی، یبوست است که برای افراد آزاردهنده است و دنبال راه هایی برای درمان یبوست بعد از عمل اسلیو می گردند. با رعایت رژیم غذایی، ورزش و… می توانید از یبوست جلوگیری کنید.همچنین برای جراحی اسلیو معده می توانید دکتر فاضل اعلمی را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

علت یبوست پس از جراحی اسلیو چیست؟

یبوست پس از اسلیو به دلایل مختلفی مانند مصرف دارو، تغییر در برنامه غذایی، عدم تحرک و… رخ می دهد.

درمان خانگی یبوست بعد از عمل چگونه است؟

با مصرف مایعات، غذاهای فیبر، دارو، پرهیز از کافئین و ورزش می توانید یبوست را درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید