مقالات عمومی

بستن رگ اشتها؛ شایعه یا واقعیت (آشنایی با تاثیرات و عوارض آن)

بستن رگ اشتها

بستن رگ اشتها با مسدود کردن رگ هایی که وظیفه خونرسانی به فوندوس را دارند انجام می شود. از آنجا که امروزه چاقی یکی از معضلاتی است که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند، کسانی که دچار اضافه وزن هستند و به دنبال روش هایی مطمئن و تضمینی برای لاغر شدن می گردند ممکن است بخواهند آن را امتحان کنند. روش های زیادی مانند انواع رژیم های غذایی و جراحی ها برای لاغری وجود دارند و می توان گفت به هیچ عنوان جراحی رگ اشتها بهترین روش کاهش وزن نیست.

رگ اشتها چیست و چه نقشی در معده دارد؟

معده 4 رگ اصلی برای خون رسانی دارد. نام بزرگترین رگ آن Left gastric است. این شریان، وظیفه خون رسانی به بخش فوقانی معده از جمله فوندوس را بر عهده دارد. در گذشته، پزشکان برای درمان بیمارانی که خونریزی شدید معده داشتند این رگ را مسدود می کردند تا از مرگ آن ها جلوگیری شود. یکی از عوارض این عمل کاهش اشتهای بیمار بود؛ به همین علت عده ای گمان می کنند که سرخرگی که بسته می شود، رگ اشتهاست.

نحوه عمل بستن رگ اشتها

بستن رگ اشتها یا آمبولیزاسیون شریان چپ معده با مسدود کردن رگ خون رسان به فوندوس انجام می شود. فوندوس در قسمت بالای معده قرار دارد و بیشترین هورمون گرلین یا هورمون گرسنگی را ترشح می کند. در نتیجه بستن این رگ باعث کاهش اشتها و به دنبال آن کم شدن وزن می شود.

بستن رگ اشتها و تاثیر آن برای کاهش وزن

بستن رگ اشتها و تاثیر آن برای کاهش وزن

برخی تحقیقات نشان می دهد که این روش برای لاغری تاثیر دارد اما بعضی دیگر از مطالعات، اثربخشی آن را انکار می کنند و ادعا دارند که حتی در صورت کاهش وزن، احتمال برگشت آن بسیار زیاد است. بستن رگ اشتها هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد و باید در مورد آن تحقیقات و بررسی های زیادی صورت گیرد.

عوارض بستن رگ اشتها

بستن شریان اصلی معده در خون رسانی آن اختلال ایجاد می کند. با انجام این روش ممکن است بافت معده آسیب ببیند و صدمات جبران ناپذیری برای این عضو حساس دستگاه گوارش رخ دهد. توصیه می شود به جای انجام این کار از جراحی های چاقی یا رژیم غذایی مانند مصرف بهترین پروتئین برای لاغری کمک بگیرید. مهم ترین خطرات و عوارض احتمالی بستن رگ اشتها شامل موارد زیر است:

  • خونریزی معده: شایع ترین عارضه بستن رگ اشتها، خونریزی معده است.
  • آمبولی: حرکت لخته خون در سایر رگ های بدن که به آن آمبولی می گویند می تواند عواقب جبران ناپذیری مانند سکته یا مرگ به دنبال داشته باشد.
  • ایجاد زخم معده: به دلیل اختلال در خون رسانی معده، احتمال ایجاد زخم های متعدد در آن زیاد است.
  • سیاه شدن فوندوس: به علت عدم خون رسانی به فوندوس، این بافت سیاه شده و ممکن است از بین برود.
  • پارگی سایر رگ های معده: با بستن رگ اصلی معده، فشار مضاعف بر دیگر عروق وارد می شود که این مسئله ممکن است باعث پارگی آن ها شود.
  • آسیب دیدن لوزالمعده و طحال: انجام این عمل ممکن است باعث صدمه رساندن به سایر بخش ها از جمله لوزالمعده و طحال شود.
  • از دست دادن فرصت انجام سایر جراحی های لاغری: اگر فرد عمل بستن رگ اشتها را انجام دهد به دلیل ضعیف شدن معده فرصت انجام هر روش جراحی لاغری دیگر از جمله اسلیو معده و بای پس معده را از دست می دهد.

در آخر؛ بستن رگ اشتها درست یا غلط؟

بستن رگ اشتها با مسدود کردن شریان اصلی معده که وظیفه خون رسانی را بر عهده دارد انجام می شود. با انجام این کار ممکن است عوارض خطرناکی برای معده و سایر بخش های بدن به وجود آید. این روش در حال حاضر در مرحله آزمون و خطا قرار دارد و هنوز از نظر علمی تایید نشده است؛ ولی به طور قطع می توان گفت که حتی در صورت اثربخشی و کاهش وزن نمی تواند جایگزین جراحی های استاندارد مانند اسلیو معده و بای پس شود. این جراحی ها دارای تمام تاییدیه های پزشکی هستند و طبق اصول، چاقی را درمان می کنند. اگر در مورد سایر جراحی های لاغری سوال دارید می توانید به سایت کلینیک تخصصی جراحی های چاقی دکتر اعلمی مراجعه نمایید.

سوالات متداول

آیا بستن رگ اشتها برای لاغر شدن تاثیر دارد؟

ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش وزن شود؛ اما برگشت پذیر است.

آیا این عمل می تواند جایگزین جراحی های لاغری شود؟

خیر. تاثیر بستن رگ اشتها برای کاهش وزن هنوز اثبات نشده و فعلا در حال بررسی و تحقیقات بیشتر است. برای کاهش وزن روش های اصولی و تایید شده مانند اسلیو معده و بای پس پیشنهاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید