عمل پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه نوعی بافت مصنوعی است که جهت اصلاح فرم سینه‌ ها و حجم ‌دهی به آن استفاده می‌ شود. در عمل پروتز سینه، یک سیلیکون یا ژل به وسیله برش ایجاد شده در اطراف سینه وارد بافت آن شده و فرم دلخواهی به آن می‌ دهد.

در این پروتز از ترکیبات سازگار با بدن انسان استفاده می ‌شود که هنگام قرار گرفتن در بدن، آسیبی به آن وارد نمی کند. ممکن است برای شبیه سازی شکل طبیعی سینه از نرم‌ افزار عکس سه بعدی استفاده شود تا فرد، پیش از جراحی بتواند نتیجه را ببیند.

عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه

انواع پروتز سینه

پروتز سینه به دو دسته پروتزهای سالینی و پروتزهای سیلیکونی تقسیم می ‌شود که در این قسمت به توضیح بیشتر درباره آن می‌ پردازیم.

پروتزهای سالینی (آب نمکی)

این نوع پروتز با سرم سالین که از آب نمک استریل شده ترکیب شده، پر شده است و از جدار سیلیکونی غیرقابل نفوذ بهره‌ می ‌برد. پروتزهای سالینی نسبت به پروتزهای سیلیکونی سفت ‌تر هستند و شکل طبیعی ندارند.

افرادی که می‌ خواهند بافت سینه آن‌ ها بیش از اندازه بزرگ باشد خواستار این نوع پروتز هستند. این پروتز برای افراد لاغر که بافت سینه بسیار کوچکی دارند، مناسب نیست. پروتزهای سالینی هزینه کمتری نسبت به پروتز سیلیکونی دارند و جهت قرارگیری در بافت به برش کمتری نیاز است.

عمل پروتز سینه
انواع پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه
پروتز سینه

پروتزهای سیلیکونی

این نوع پروتز با ژل سلیکون پر شده است و شباهت زیادی به بافت طبیعی سینه دارد. پروتزهای سیلیکونی برای افرادی که نمی ‌خواهند بافت سینه آن‌ها بسیار حجیم شود، مناسب است.

پروتزهای سیلیکونی به دو دسته قطره اشکی و گرد تقسیم می ‌شوند.

پروتز پستان گرد 

این نوع پروتز با ژل سلیکون پر شده است و شباهت زیادی به بافت طبیعی سینه دارد. پروتزهای سیلیکونی برای افرادی که نمی ‌خواهند بافت سینه آن‌ها بسیار حجیم شود، مناسب است. هزینه پروتز سینه در این نوع، نسبت به پروتز سالینی، بیشتر است.

عمل پروتز سینه

پروتز قطره اشکی

پروتز سینه آناتومیکال یا قطره اشکی، برای افرادی که سینه‌های آن‌ها در قسمت تحتانی و بیرونی پرتر و در قسمت بالای نوک سینه کمتر است گزینه خوبی محسوب می‌ شود. پروتزهای اشکی را می ‌توان در هر دو قسمت راست یا چپ استفاده کرد. این پروتز برای افرادی که می‌ خواهند سینه‌های آن‌ها طبیعی باشد، مناسب است. همچنین افرادی که بافت سینه کمتری دارند و از سینه ‌های صاف و بدون شکل برخوردار هستند، بهتر است از پروتز قطره اشکی استفاده کنند.

عمل پروتز سینه
پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه
جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه برای چه افرادی مناسب است؟

افراد زیر می‌توانند پروتز سینه را انجام دهند:

 • بانوانی که به دلیل بیماری ‌هایی مانند سرطان، تمام یا قسمتی از سینه خود را از دست داده ‌اند.
 • افرادی که به صورت مادرزادی سینه ‌هایی با شکل غیرطبیعی دارند.
 • افرادی که به صورت مادرزادی تنها دارای یک سینه هستند.
 • بانوانی که به دلایل هورمونی یا ژنتیکی سینه‌های بیش از حد کوچکی دارند.
 • خانم‌ هایی که به دلیل بالا رفتن سن، کاهش وزن شدید و شیردهی به افتادگی سینه دچار شده‌اند.
عمل پروتز سینه

چگونگی جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز پستان، تحت بیهوشی عمومی صورت می‌ گیرد و زمان آن بین 1 ساعت تا 5 ساعت متغیر است. برای این جراحی و قرار دادن پروتز در سینه، از سه روش برش زیر سینه، برش زیر بغل و برش در هاله سینه استفاده می‌شود. اگر پروتز زیر عضله قرار بگیرد ممکن است شکل طبیعی کمتری داشته باشد؛ اما گزینه امن‌ تری است، زیرا عضله، علاوه ‌بر محافظت از پروتز، احتمال ایجاد کپسول به عنوان یک عارضه را کمتر می‌ کند.

پزشکان معمولا برش زیر بغل را به کسی پیشنهاد نمی‌ دهند، زیرا در این حالت دسترسی به سینه‌ها دشوار است و جراح دید کافی برای قرار دادن پروتز ندارد. برش هاله سینه نیز یک جراحی تخصصی است و تنها پزشکان ماهر این روش را انتخاب می ‌کنند. اکثر پزشکان از روش برش زیر سینه استفاده می‌ کنند که طول برش معمولا 4 تا 5 سانتیمتر است که قرار دادن پروتز را برای پزشک راحت می‌ کند.

عمل پروتز سینه
نحوه انجام جراحی پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه

توصیه ها و مراقبت های بعد از انجام عمل پروتز سینه

پس از انجام پروتز سینه نیز رعایت نکات زیر ضروری است:

 • تا دو هفته پس از انجام جراحی، از خوابیدن روی سینه خودداری کنید و طاق‌ باز بخوابید.
 • از فشار دادن یا ماساژ سینه‌ها اجتناب ورزید.
 • بخیه‌ های محل برش بین 10 تا 14 روز جذب می‌ شوند؛ بنابراین بخیه ‌ها را دستکاری نکنید.
 • بین یک تا دو ماه، فعالیت ‌های سنگین ورزشی، دویدن و بلند کردن اجسام سنگین را انجام ندهید.
 • تا حدود یک سال از انجام سولاریوم یا آفتاب گرفتن پرهیز کنید.
 • وزن خود را ثابت نگه دارید.

مراقبت‌ های پیش از جراحی پروتز سینه

لازم است پیش از جراحی موارد زیر را رعایت کنید:

 • پیش از جراحی پروتز پستان، پزشک خود را در مورد وضعیت سلامت، بیماری‌های زمینه ‌ای مانند آسم، دیابت، بیماری ‌های قلبی و کبدی در جریان بگذارید.
 • تست بارداری بدهید تا از عدم حاملگی مطمئن شوید.
 • از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • تا 8 ساعت پیش از جراحی چیزی نخورید.
 • از مصرف داروهای هورمونی و داروهایی که روی لخته شدن خون اثر می‌ گذارند اجتناب کنید. (از دو هفته قبل)
 • شب قبل از جراحی دوش بگیرید؛ زیرا چند روز پس از جراحی امکان استحمام وجود ندارد.
پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه

آیا پروتز سینه باعث ایجاد سرطان می‌شود؟

یکی از شایعاتی که در زمینه پروتز سینه وجود دارد این است که این جراحی باعث ایجاد سرطان می‌ شود. هیچ مدرک علمی برای این گفته وجود ندارد، حتی مطالعات اخیر نشان داده زنانی که پروتز سینه گذاشته‌ اند نسبت به دیگر افراد 20 تا 30 درصد کمتر به سرطان سینه دچار می‌ شوند. جنس مواد به کار رفته در پروتزها خطرناک نیست و به دلیل محل قرارگرفتن پروتز زیر بافت سینه، امکان تشخیص زودهنگام سرطان سینه وجود دارد.

هزینه جراحی پروتز سینه چقدر است؟

عمل پروتز سینه قیمت متفاوتی دارد که با توجه به نوع پروتز، اندازه و… متفاوت است. موارد زیر می تواند تاثیر گذار باشد:

 • بیمارستان یا کلینیک انتخابی
 • مواد مصرف شده و تجهیزات پزشکی

 برای اطلاع از قیمت انواع پروتز سینه، می‌توانید از مشاوره کلینیک مورد نظر استفاده کنید.

عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه
عمل پروتز سینه

سایر جراحی های زیبایی دکتر فاضل اعلمی

دکتر فاضل اعلمی با بیش از 20 سال تجربه در انواع عمل های زیبایی و درمانی، بیش از 25 نوع خدمات مختلف را ارائه می کنند. شما هم می توانید از انواع عمل های جراحی کلینیک دکتر سید فاضل اعلمی بهره ببرید. کافیست برای ارتباط و مشاوره راگیان پیش قدم شوید.

لیفت ابرو

لیفت آندوسکوپی ابرو

لیفت آندوسکوپی ابرو یکی از روش های شناخته شده در حوزه جراحی صورت است که با هدف اصلاح افتادگی و رفع چین و چروک های عمقی صورت انجام می شود.
تصویر ران هایی برای لیفت

عمل لیفت ران

اگر ران پا شما دچار سلولیت یا گود شده باشد و یا پوستی شل و آویزان داشته باشید که ظاهری نامناسب دارد. این عمل زیبایی باعث می شود ظاهری زیبا و حتی تناسب اندام پیدا کنید.
لیفت بازو

جراحی لیفت بازو (براکیوپلاستی)

بیشتر افراد با گذشت زمان و افزایش سن و یا کاهش وزن، دچار افتادگی پوست بازو می‌شوند که ظاهر ناخوشایندی برایشان دارد. عمل براکیوپلاستی یا لیفت بازو برای سفت شدن بازو و ایجاد ظاهر بهتر انجام می شود.
مامو پلاستی

عمل ماموپلاستی

مبارزه با سرطان سینه و تغییر شکل پستان (با برداشتن بافت و پوست) توسط ماموپلاستی! با هدف درمان سرطان و حفظ شکل طبیعی سینه ماموپلاستی انجام می شود.
عمل پروتز سینه

نظرات بیماران

شاید برایتان جالب باشد نظرات بیمارانی که تجربه جراحی زیبایی در کلینیک دکتر فاضل اعلمی را دارند مطالعه نمایید. بیمارانی که در این کلینیک جراحی می کنند، عضوی از گروه ورزشی کلینیک می شوند و ادامه روند درمان را با این گروه پیش می برند.

عمل پروتز سینه

ارتباط مستقیم با دکتر

در صورتیکه نیاز به مشاوره تلفنی رایگان یا مشاوره حضوری در مطب دارید تا بتوانید اطلاعات دقیقی از بیماری بدست بیاورید می توانید با پر کردن فرم زیر یا شماره تماس مستقیم با مطب دکتر فاضل اعلمی ارتباط برقرار کنید.

موضوع مشاوره(ضروری)

بهترین جراح پروتز سینه در مشهد 

جراحی پروتز سینه جزو جراحی های حساس است و اکثر افراد شهرهای بزرگ را برای آن انتخاب می کنند. بعضی از افراد ترجیح می دهند با پیدا کردن جراح زیبایی در مشهد، پروتز سینه را در این شهر انجام دهند. دکتر اعلمی مشهد بهترین جراح زیبایی است که با تجربه و مهارت بسیار بالا این عمل را برایتان انجام می دهد.

کاندیدهای نامناسب جراحی پروتز سینه

اگر جز دسته افراد زیر هستید انجام این راحی برای شما مناسب نخواهد بود:

 1. افراد مبتلا به سرطان فعال
 2. افراد دارای عفونت فعال 
 3. افرادی که مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر آن ها زیاد است.
 4. افرادی که نمی توانند بعد از عمل استراحت کافی داشته باشند.
 5. افراد زیر 18 سال
 6. زنان شیرده و باردار
 7. افراد مبتلا به سرطان سینه (با مشورت پزشک)

دوران نقاهت پروتز سینه چقدر است؟

دوران نقاهت در افراد مختلف، متفاوت است و بین چند هفته تا چند ماه ممکن است متغیر باشد، اما اکثر افراد می‌ توانند پس از یک تا دو هفته پس از جراحی، فعالیت ‌های روزانه خود را انجام دهند.

اندازه پروتز سینه 

پروتزهای سینه در اندازه های مختلفی وجود دارند که انتخاب آن ها با توجه به نیاز و درخواست فرد انجام می شود. به هنگام انتخاب این پروتزها بایستی به وزن آن ها نیز توجه نمود چرا که هر چه وزن پروتز سینه بیشتر باشد ممکن است زودتر دچار افتادگی شود.
برای مثال پروتز سینه 400 سی سی در مقایسه با پروتز سینه ممکن است سریع تر دچار این عارضه شود. از این رو برای انتخاب سایز مناسب پروتز سینه بهتر است با پزشک مشورت کنید.

پروتزهای سینه تا چه مدت باقی می‌ مانند؟

پروتزهای سینه دائمی نیستند و با وجود مقاوم بودن به مرور زمان دچار فرسایش می‌ شوند. به طور میانگین عمر پروتز سینه 20 سال است؛ اما این میزان در افراد مختلف متفاوت است. به عنوان مثال افرادی که فعالیت بدنی بالایی دارند، نسبت به سایر افراد در معرض بیشتری برای فرسودگی یا پارگی پروتز هستند.

عوارض جراحی پروتز سینه

انجام عمل پروتز سینه نیز مانند هر عمل جراحی دیگری با عوارضی همراه است که از اگر مراقبت های لازم به درستی انجام نشود، شاهد آن خواهید بود. از مهم ترین عوارض جانبی این عمل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خونریزی محل زخم
 • کبودی
 • درد در سینه و اطراف آن
 • عفونت
 • انقباض کپسول پروتز سینه
 • تشکیل بافت اسکار داخل سینه
 • سینه پارگی یا نشت پروتز
 • احساس ناراحتی
 • بی حسی سینه ها
 • تجمع مایعات در اطراف پروتز
 • ایجاد زخم شدید و اسکار روی پوست

عارضه عفونت بعد از جراحی پروتز سینه ممکن است با علائمی مانند تب کردن، قرمزی در سینه و اطراف آن و احساس گرما و داغی در اطراف محل برش همراه باشد که در صورت مشاهده این نشانه ها باید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید. 

اگر بعد از اتمام دوره نقاهت همچنان شاهد درد در ناحیه پستان و یا تغییر حالت در اندازه و ظاهر سینه ها بودید، لازم است پزشک خود را از این مسئله آگاه سازید چرا که این علائم می تواند ناشی از پارگی کپسول پروتز باشند. 

از نادرترین عوارض بعد از این جراحی می توان به درد در قفسه سینه و تنگی نفس اشاره کرده که باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود. 

تفاوت لیفت و پروتز سینه

ممکن است برخی از افراد لیفت و پروتز سینه را یکی بدانند، اما این دو جراحی ‌های متفاوتی هستند و با یکدیگر فرق دارند. هدف از انجام لیفت، بالاکشیدن سینه ‌ها و رفع افتادگی آن‌ ها است، اما پروتز با هدف حجم‌ دهی به پستان‌ ها و رفع عیوب ظاهری انجام می ‌شود. 

در آخر، انجام پروتز سینه

تناسب اندام برای خانم، امروزه امری مهم است. داشتن سینه هایی خوش فرم و زیبا، خواستار هر خانمی می باشد که به ظاهر خود اهمیت می دهد. البته باید در نظر داشت که بعضی خانم ها به علت سرطان که باعث خالی کردن توده سینه یا به علت مادرزادی سینه های کوچک و ممکن است نافرمی داشته باشند. حتی بعد از بارداری و شیردهی برخی خانم ها از ظاهر سینه های خود ناراضی هستند که دست به عمل پروتز سینه می زنند.انجام این عمل می تواند تغییر چشمگیری در اعتماد به نفس خانم ها داشته باشد.

سوالات متداول

آیا پروتز سینه موجب سرطان می شود؟

این قضیه کاملا برعکس است و حتی پروتز سینه می تواند از بروز سرطان جلوگیری کند.

پروتز سینه برای چه افرادی مناسب است؟

خانم هایی که ژنتیکی سینه های کوچکی دارند یا بر اثر بارداری و شیردهی، ظاهری نامناسب پیدا کردند و حتی در اثر سرطان باعث خالی کردن توده سینه خود شدند کاندیدای خوبی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید